"לחזות בזיווך, לשתות מספלך": מכתב החיזור מיצחק נבון אל מזכירתו של בן גוריון

באלבומה הפרטי של מלכה ליף נמצא מכתב יפהפה ששלח לה יצחק נבון, מנהל לשכתו של "הזקן" ולימים נשיא המדינה. "ירוד ארד תל אביבה, ואז אכווין פעמיי אל רחוב אידלסון"

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליף
ליף. זכתה בקרנבל התינוקות של תל אביב בתואר "התינוקת היפה ביותר"צילום: באדיבות המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

בין המכתבים האישיים שנשמרו באלבומה הפרטי של מלכה ליף, המזכירה של בן גוריון שנפטרה לאחרונה בגיל 89, בולט אחד תחת הכותרת "הנדון: פגישה". החתום עליו היה "יצחק בן יוסף לבית נבון", או בקיצור - יצחק נבון, לימים נשיאה החמישי של מדינת ישראל.

השניים הכירו בעבודה. בין השנים 1952 ל-1963 ניהל נבון את לשכותיהם של ראשי הממשלה בן גוריון ומשה שרת. ליף, כאמור, היתה מזכירתו של בן גוריון בלשכתו כשר הביטחון. עיון במכתב מגלה את העברית היפה שבפיו של נבון כמו גם את כישורי החיזור שלו. פרטים נוספים על הקשר ביניהם לא התקבלו במערכת.

מכתב החיזור. "אם שעתך וליבך פנויים, הודיעני מתי – ובאתי"
מכתב החיזור. "אם שעתך וליבך פנויים, הודיעני מתי – ובאתי"צילום: אוסף מלכה ליף

אל: מלכה

מאת: יצחק

הנדון: פגישה

"וזאת להודיעך, כי ביום חמישי הקרוב, הבא עלינו לטובי טובות, ירוד ארד תל אביבה, ואתעסק במה שאתעסק עד 8 בערב, ואז אכווין פעמיי אל רחוב אידלסון לחזות בזיווך, לשתות מספלך ולראות כדייך. אם שעתך וליבך פנויים, הודיעני מתי ובאתי. ואם טרודים המה, ילדתי, רמזי נא לי, הלא אנשים אחים אנחנו, וצברתי לי 80 קילוגרמיי ופרחתי לי כנוצה קלה ביום סופה ואין מכלים דבר"

הנני הצעיר באלפי מנשה,

יצחק בן יוסף לבית נבון

כתובתי: רשב"ם 4, מקור ברוך

טלפוני: 61967

ב-1963, אחרי כתיבת שורות אלה, נישא נבון לאופירה ארז, פסיכולוגית ואשת ציבור וחברה, שהיתה בצעירותה "נערת יופי". מלכה ליף, מצדה, נישאה לאל"מ אליעזר ליף. אגב, גם היא ניחנה ביופי חיצוני. עוד כתינוקת זכתה בתואר "התינוקת היפה ביותר" בקרנבל התינוקות שנערך בשדרות רוטשילד בתל אביב.

בני זוגם של נבון וליף נפטרו ב-1993. נבון מת ב-2015, ליף מתה בנובמבר האחרון. את מכתב החיזור הזה מסר לפרסום בנה, קובי, כחלק מהחומר שהעביר לכותב שורות אלה כרקע להכנת ההספד לזכרה, שפורסם ביום שישי במדור "אחרי מות".

יצחק נבון, כנשיא המדינה, מבקר בשארם אל שייח, עם אשתו אופירה, 1982
נשיא המדינה נבון ורעייתו אופירה, 1982, שארם א-שייחצילום: נתן זהבי / לע"מ
עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ