הספרייה הלאומית מתקנת את "הארץ": המזכירה הפכה למזכיר

ב-1962 פורסמה בעיתון מודעה בה מתגאים שני גברים שמצאו מזכירה מצוינת בזכות מודעה שפירסמו ב"הארץ". לרגל יום האשה הבינלאומי, בספרייה הלאומית מציגים את הגרסה הגברית לאותה פרסומת

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
המודעה המקורית והמודעה המחודשת
המודעה המקורית והמודעה המחודשת. המזכירה הפכה למזכירקרדיט: הספרייה הלאומית
עופר אדרת
עופר אדרת

כל מי שמעלעל בעיתונים ישנים, למשל - אלה ששמורים בארכיון "הארץ" - נתקל בפרסומות מהסוג שהיום (במקרים מסוימים, לפחות) לא היו מגיעות לעמודי העיתונים. כאלה שבמרכזן נשים שמככבות בתפקידי מזכירה, מנקה ומבשלת.

המודעה המקורית ב"הארץ", 1962
המודעה המקורית ב"הארץ", 1962צילום: הספריה הלאומית / "הארץ"

לרגל יום האשה הבינלאומי, בחרו בספרייה הלאומית את אחת הפרסומות האלה לפרויקט חדש, שבו הציגו את הגרסה הגברית שלה. תחת הכותרת "מיוחד: מתקנים את הפרסומות השובניסטיות!", גייסו בבלוג הספרייה את הגרפיקאית והמאיירת עפרה קובלינר, כדי "לתקן את המעוות" בכמה פרסומות ישנות.

בפרסומת המקורית, שנועדה לשווק את הפרסום ב"הארץ", נראים שני גברים משוחחים: "כן… היא מזכירה מצויינת", אומר אחד מהם. "לא קל למצוא כמותה. השגתי אותה על ידי מודעה שפרסמתי ב'הארץ'". מתחת נכתב: "מזכירה ממדרגה הראשונה הרוצה להתקדם בחיים, קוראת את 'הארץ'. כמוה עושים רבבות גברים ונשים הממלאים תפקידים אחראיים בכל ענפי הכלכלה".

המודעה ה"מתוקנת" של הספריה הלאומית
המודעה ה"מתוקנת" של הספריה הלאומיתצילום: הספריה הלאומית

במודעה ה"מתוקנת" נראות שתי נשים המשוחחות על המזכיר החדש. "כן...הוא מזכיר מצויין. לא קל למצוא כמותו. השגתי אותו על ידי מודעה שפרסמתי בהארץ", נכתב שם.

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ