איך אפשר לעיין בארכיון השב"כ? "הנוהל סודי וגילויו אסור"

אם לא די בכך שארכיון השב"כ כולו סגור לעיון הציבור, מתברר כי גם הנוהל, שאמור היה לאפשר להגיש בקשות חריגות לעיון בו "אינו טעון פרסום"

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר אדרת
עופר אדרת

שימו לב למכתב המסקרן שקיבל לפני כחצי שנה עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח. פינצ'וק פנה למשרד ראש הממשלה כדי לנסות לברר מהו הנוהל שמאפשר לעיין במסמכים השמורים בארכיון השב"כ. התשובה המדהימה של היועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה, אשר נמסרה על דעת השב"כ ולאחר התייעצות עמו, מובאת פה כלשונה.

נוהל השב"כ הסודי
נוהל השב"כ הסודיצילום: האגודה לזכויות האזרח

מתברר, כי מאז 2011, כלומר כבר שבע שנים, קיים נוהל שמאפשר לחשוף חומר ארכיוני, "מסוים", מארכיון השב"כ, אם עברו 50 שנה מרגע פרסומו. אבל... "בהתאם להוראות סעיפים 19 ו-22 לחוק שירות הביטחון הכללי, התשס"ב 2002, נוהל זה הנו סודי, גילויו אסור, והוא אינו טעון פרסום".

המסמך הזה הוא חלק מארכיון ההתכתבויות שמנהל בחודשים האחרונים ד"ר שי חזקני, היסטוריון ישראלי שחי בארצות הברית, שמבקש מהשב"כ להעמיד לרשותו את המסמכים שמתעדים את פעילותו במעברות ובאירועי ואדי סאליב - במהלכן ביצע השב"כ מעקבים אחרי פעילים מזרחיים.

תשובה מטעם השב"כ: החומר סגור מטעמי ביטחון המדינה
תשובה מטעם השב"כ: החומר סגור מטעמי ביטחון המדינהצילום: שי חזקני

מסמך נוסף באוסף הוא התשובה שקיבל חזקני מארכיון המדינה - גם היא בשם השב"כ. מטעמי ביטחון המדינה לא ניתן לעיין בחומר. ובמילים אחרות: החומר סגור, הנוהל לחשיפתו סודי - אין עם מי לדבר.

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ