כשיוספטל התלונן על מכונית הפאר שקיבל מהסוכנות

בכיר מחלקת הקליטה, שהוצג כגזען בסדרה "סאלח", ביקש ב-1955 להחליף את מכוניתו כי "אינו יכול להסתובב בה ליד העולים". מכתבו נחשף בארכיון הציוני על ידי ההיסטוריון אבי פיקאר

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ד"ר גיורא יוספטל ורעייתו
יוספטל ורעייתו. מכתבים דומים, שמציגים את מנהיגי היישוב כצנועים, התפרסמו בשנים האחרונותצילום: דוד אלדן / לע"מ
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1955 שלח גיורא יוספטל, מבכירי מחלקת הקליטה בסוכנות היהודית, מכתב לאחד מבכירי הארגון. שישה עשורים לאחר מכן, תוכנו נראה מעט מוזר והבקשה שעולה ממנו - חריגה. "הודעתי לך שאינני מוכן לנסוע במכונית שנמסרה לנהגי ע"י ועדת המכוניות", כתב יוספטל.

המכונית החדשה שקיבל מהסוכנות, אשר הדגם שלה לא פורט במכתב, היתה בעיניו מפוארת מדי. "המכונית מהודרת בצורה כזאת שאנשים העוברים ברחוב נעמדים על מנת להסתכל בה", כתב. "היא יותר ארוכה ויותר רחבה מהמכוניות בהן נוהגים לנסוע בארץ", הוסיף.

"מכונית כזאת מגיעה אולי לנשיא המדינה או לשגריר האמריקאי, אבל ודאי לא לחברי הנהלת הסוכנות. לא רק אני, שעלי לבקר ביישובי עולים, איני יכול להשתמש במכונית כזאת, אלא ששום חבר הנהלת הסוכנות לא יכול להשתמש בה מבלי לגרום לשערוריה ציבורית דווקא בתקופה זו", כתב.

יוספטל היה נחרץ. "אני מבקש בכל לשון של בקשה להחזירן", כתב ביחס לשלוש מכוניות שסופקו לו ולקולגות שלו. "אני בטוח שוועדת המכוניות לא מחליטה... לו חברי הוועדה היו רואים את המכוניות, היו ודאי מסכימים לדעתי. אך מוזר הדבר, שעובדי התחבורה מרשים לעצמם לקנות מכוניות פאר כאלה", חתם את מכתבו.

יוספטל נגד המכונית המפוארת
יוספטל נגד המכונית המפוארתצילום: אבי פיקאר / מתוך הארכיון הציוני

את המכתב איתר היום (ראשון) בארכיון הציוני ההיסטוריון ד"ר אבי פיקאר. שמו של יוספטל עלה לאחרונה לכותרות בהקשר שלילי. בסרט "סאלח, פה זה ארץ ישראל" הוא תואר כמי שיחסו לעולים מצפון אפריקה היה אדנותי ומתנשא. בין היתר, הוצגו מסמכים בהם כתוב כי כינה את העולים ממרוקו "בעלי משקל מוסרי ירוד, פרימיטיביים, שאינם מסוגלים לקלוט שום דבר רוחני". בעקבות הסרט, שהפך לסדרה מצליחה, נשמעו קריאות מקרב יוצאי מרוקו ואחרים, לשנות את שמותיהם של רחובות שנקראו על שמו של יוספטל ברחבי הארץ.

מסמכים מהסוג שמתפרסם כאן - בעניין סלידתו ממכונית הפאר - צצים בשנים האחרונות מעת לעת. הרשימה כוללת, בין היתר, את לוי אשכול, שהחזיר תרומה בסך 50 דולר, יגאל אלון, שביקש להפחית את התקציב לריהוט דירתו, גולדה מאיר, שביקשה לדעת מה שיעור המס שעליה לשלם על פטיפון שקנתה בחו"ל ובטעות לא עבר בביקורת של פקיד המכס ויצחק בן צבי - שדרש למנוע את העלאת משכורתו כנשיא.

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ