סיפור ההצלה הנשכח מאחורי התודה של נתניהו לפרגוואי

במלחמת העולם השנייה פעל בברן שבשווייץ מפעל זיוף דרכונים פרגוואיים, עליו ניצחה שגרירות פולין המקומית. 1,050 פספורטים נופקו שם ליהודים. נכדו של אחד מהם התרגש לגלות את שמו של סבו ברשימה

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תיעוד מזוייף שהנפיקה שגרירות פולין בברן בזמן מלחמת העולם השנייה
תיעוד מזוייף שהנפיקה שגרירות פולין בברן בזמן מלחמת העולם השנייהקרדיט: שגרירות פולין / שווייץ
עופר אדרת
עופר אדרת

כשראש הממשלה בנימין נתניהו הודה השבוע לממשלת פרגוואי על פתיחת השגרירות בירושלים, הוא סיפר כי ״פרגוואי עזרה ליהודים להימלט מגרמניה הנאצית", הגדיר זאת כ"מעשה של נדיבות ורחמים שנחקק בלבנו לעד״ וציין: "לעולם לא נשכח זאת".

חלק מרכזי בסיפור ההצלה אליו התייחס נתניהו מילאו דיפלומטים פולנים. כפי שציין השבוע מנהל "המכון הפולני ליחסים בינלאומיים", כמעט כל הדרכונים הפרגוואים המזוייפים, שנועדו לסייע ליהודים להימלט מאירופה תחת הכיבוש הנאצי, הוכנו בידי דיפלומטים פולנים ששירתו בברן, בירת שווייץ. רובם, כך נראה, ללא מעורבות של פרגוואי.

סיפור ההצלה הזה אינו מוכר בארץ ואין עליו כמעט כל חומר בשפה העברית. בחודשים האחרונים הוא הוצף מחדש בידי צוות שגרירות פולין בשווייץ, אשר העלה לטוויטר מסמכים ותמונות ארכיון, שנחשפו בשנה שעברה, ומוסיפים פרטים חדשים בנושא.

במרכזו של מבצע ההצלה הפולני הזה עמדה "קבוצת ברן", חבורה של שישה דיפלומטים פולנים ופעילים יהודים, שבמלחמת העולם השנייה ניהלו בשווייץ מפעל מחתרתי לייצור פספורטים לא חוקיים של ארצות אמריקה הלטינית, כדי להציל יהודים מהשואה. ארבעה מחברי הקבוצה היו דיפלומטים פולנים. חמישה מהם היו אזרחים פולנים. מחציתם היו יהודים. 

הרבה שאלות עדיין נותרו ללא מענה בפרשה הזו. כמה פספורטים ניפקה הקבוצה? כמה יהודים ניצלו בזכותה? כמה יהודים "קיבלו במתנה" עוד כמה חודשי-חיים בזכות התיעוד המזויף הזה?

חומרי גלם להכנת הפספורטים המזוייפים בשגרירות פולין בברן
חומרי גלם להכנת הפספורטים המזוייפים בשגרירות פולין בברןצילום: שגרירות פולין / שווייץ

בשגרירות פולין בשווייץ אומרים, כי למיטב ידיעתם 1,050 פספורטים פרגוואיים הונפקו בידי השגרירות הפולנית בברן, אך מספר האנשים שהסתייעו בהם היה כפול, בשל העובדה שהם כללו רישום של זוגות. לשגרירות מוכרים אלף שמות משפחה של יהודים שקיבלו פספורטים בצורה זו. "רבים מהם שרדו, חלק עדיין בחיים", אומרים שם.

עדות לאחד המקרים האלה ניתנה לאחרונה אף היא בטוויטר, כשאדם בשם שימרון שיף, נכדו של אחד מניצולי השואה מפולין שזכו בפספורט כזה, הגיב לציוץ של השגרירות השווייצית, וסיפר את סיפורו המשפחתי.

תיעוד מזויף שנמסר לנתן גרפינקל, יהודי מפולין
תיעוד מזויף שנמסר לנתן גרפינקל, יהודי מפוליןצילום: שמרון שיף

במאי 1943 סבו, נחמן גורפינקל, בן העיר בנדין בפולין, זכה להיות בין מקבלי הדרכון הפרגוואי המזוייף. עם זאת, במקרה שלו, הנאצים לא סיפקו לו את ההגנה המיוחלת והוא נשלח לאושויוץ חרף העובדה כי צויד בתיעוד הזה. בסופו של דבר הוא שרד את השואה והצליח גם לשמור את הפספורט. שמו מופיע ברישומים שנמצאים בידי שגרירות פולין בשווייץ כעדות למבצע ההצלה הפולני-יהודי הזה.

לוח זיכרון שנתלה לאחרונה בשגרירות פולין בברן המוקיר את פועלם של שניים מהדיפלומטים הפולנים
לוח זיכרון שנתלה לאחרונה בשגרירות פולין בברן המוקיר את פועלם של שניים מהדיפלומטים הפולניםצילום: שגרירות פולין / שווייץ

בין המסמכים שנמצאו בשגרירות יש גם מברק שנשלח ב-19 במאי 1943 ממשרד החוץ הפולני (של הממשלה הגולה בלונדון) בו מורה המשרד לשגריר פולין לשווייץ להמשיך לזייף את המסמכים "למטרות הומניטריות". כחלק מתיעוד הפרשה, לאחרונה הוצב שלט זיכרון לכבודם של שניים מאנשי "קבוצת ברן" על בניין שגרירות פולין המקומית.

***

והנה שמות ששת חברי "קבוצת ברן":

אלכסנדר לדוש (1891-1963), שגריר פולין בברן בשנים 1940-1945

אברהם זילברשיין (1881-1951), חבר פרלמנט פולני לשעבר ופעיל ציוני

קונסטנטי רוקיצקי (1899-1958), קונסול פולין בברן בשנים 1939-1945

חיים אייז (1876-1943), פעיל אגודת ישראל בשווייץ

סטפן רינייביץ' (1903-1987), קונסול פולין בברן בשנים 1940-1945 וסגנו של לדוש

יוליוש קוהל (1913-1985), נספח פולין בשווייץ

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ