"כמו כן, מופיע תיאור של הזדווגות לסבית"

בארכיון המדינה שמורה ההתכתבות הפנימית שניהלו משרדי ממשלה בשנות ה-60 סביב פסילתם של ספרי "תועבה". הנה הצצה למבחר דוגמאות מעניינות

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תיקי "הוועדה למלחמה בהפצת ספרות התועבה" השמורים בארכיון המדינה
תיקי "הוועדה למלחמה בהפצת ספרות התועבה" השמורים בארכיון המדינהקרדיט: ארכיון המדינה
עופר אדרת
עופר אדרת

הנדון: מולי רוק

"תוכנו - גלגוליה וקלקולה של נערה בדרכה משכונת העוני לבית הבושת ואף החוצה. התיאורים האירוטיים מפורטים תיאור רב... הסימפטיה שהגיבורה מעוררת, ייתכן ותהיה לה השפעה על קוראות צעירות. כמו כן מופיע תיאור מפורט של הזדווגות לסבית. לכן סבור אני כי יש להביא את מדפיסיו ומפיציו לדיון".

"הזדווגות לסבית"
"הזדווגות לסבית"צילום: ארכיון המדינה

את הדברים האלה כתב בתחילת שנות ה-60 יונה כהן, עובד משרד הסעד וחבר ב"וועדה למלחמה בהפצת ספרות תועבה", שפעלה באותו עשור. חוות הדעת שסיפק כהן באשר לספרים פורנוגרפיים בהם עיין גלויות היום לכל באתר האינטרנט של ארכיון המדינה, אשר בו שמורים כבר 103 מיליון מסמכים סרוקים. במקרה הנ"ל הוא ציין, בין הסיבות להמלצתו לשקול את פסילת הספר, את העובדה שהוא כולל "הזדווגות לסבית".

בכתבה שפורסמה ב"הארץ" בסוף השבוע האחרון תחת הכותרת "אהבה לסבית לא, עסקי זנות כן: כך אישרו ופסלו ספרי פורנו בשנות ה-60", סיפרנו למה נכשלה הוועדה שהוקמה כדי לפקח על הספרות הפורנוגרפית, ומדוע נפסל הספר "בכלא התאווה" אך אושר "הבתולה ממונקו".

היומן המיני שלי
היומן המיני שליצילום: ארכיון המדינה

כעת אנחנו מביאים הצצה ראשונה אל הפרוטוקולים של הוועדה, אשר שמורים בארכיון המדינה. וזו הזדמנות נוספת לברך על פרויקט הדיגיטציה של הארכיון, אשר במסגרתו נסרקים ומועלים לאתר האינטרנט של ארכיון המדינה חומרים מרתקים, חשובים, מעניינים ומעצבנים רבים מאוד - בכל תחום אפשרי. גם במקרה הזה, חלק מהמסמכים מעלים חיוך, אחרים מכעיסים. יש גם כמה תמוהים.

הנדון: "חדר המיטות של פני היל"
"ספר זה הינו פורנוגרפיה במלוא מובן המילה. תיאור הווי של זוגות מתוך מגמה לגרות את הקורא גירוי מיני. כן משולבים בספר קטעים המתארים אקטים לסביים. הנני ממליץ על הגשת תביעה נגד המפיצים".

אקטים לסביים
אקטים לסבייםצילום: ארכיון המדינה
מגרה ומפתה
מגרה ומפתהצילום: ארכיון המדינה

הנדון: "Wanton Wife"
"הספר - תיאור אירוטי של "משולש" ואינני רואה צורך לנקוט בצעדים משפטיים נגדו".

הנדון: Orgy at Sea
"הספרון - רומן הרפתקאות משורץ תיאור של יחסי מין. הן מתיאורי מעשי האלימות והן תיאורי האקט המיני השכיחים מצטיינים בריאליות רבה. בולטת המגמה לגרות את הקורא גירוי מיני. סבורני, שאין להתיר ייבוא ספרון כזה, ואם כבר נמצא בשוק - יש מקום לדרוש את איסורו".

הנדון: _________
"הספרון - שילוב של סיפור בלשי וסיפורי משגל. התיאורים האירוטיים כתובים בצורה מגרה ומפתה. לכן הנני ממליץ על אי מתן היתר לייבואם של הספרונים. גם העטיפה פסולה".

"גירוי מיני"
"גירוי מיני"צילום: ארכיון המדינה
רשימת קריאה
רשימת קריאהצילום: ארכיון המדינה
"תיאור אירוטי של משולש"
"תיאור אירוטי של משולש"צילום: ארכיון המדינה

הנדון: "החששים"
"מגמת הספר - הבנה אוהדת לתופעת הזאת של שימוש בחשיש... נוער רואה בעישון חשיש לא רק אמצעי לבחירה ממציאות מכאיבה אלא עצם הסיכום שבהתמכרות משמש כגורם מגרה לנסות ולהוכיח אומץ. אני מציע להודיע לא לאשר את פרסומו".

המלצה לפסול את הספר "החששים"
המלצה לפסול את הספר "החששים"צילום: ארכיון המדינה

_________________________________

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ