שפטל כינה את רבין "יודנראט" ותוייק ב"מכתבי המטורפים"

ארכיון המדינה העלה לאתר שלו מכתב מ-1994, ששלח עורך הדין לראש הממשלה, בו כינה אותו "משת"פניק של אש"ף". בלשכתו של רבין לא ידעו איך להתייחס אליו

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יורם שפטל
שפטל. "יודנראט בוגדני"צילום: תומר אפלבאום
עופר אדרת
עופר אדרת

ארכיון המדינה העלה לאחרונה לאתר האינטרנט שלו, כחלק מפרויקט הדיגיטציה, תיק בשם "לשכת ראש הממשלה יצחק רבין - פניות ומכתבים - שפטל יורם". במרכזו מכתב ששלח עורך הדין ב-3 באפריל 1994 לראש הממשלה המנוח רבין, אותו כינה "ראש ממשלה" (במרכאות).

שפטל התייחס במכתב לפסק הלכה המחייב חיילים להתנגד לפנות יהודים מחברון. הוא כינה את הפינוי "פקודה בלתי חוקית בעליל, שרק יודנראט אדום ורשע כמו זה שאתה עומד בראשו, והמתפקד כמשת"פניק של אש"ף מסוגל להוציא מתחת ידיו". בהמשך המכתב חזר פעם אחר פעם על המילה "יודנראט" ביחס לממשלת רבין. באחת הפעמים כתב: "יודנראט בוגדני".

המכתב של שפטל לרבין
המכתב של שפטל לרביןצילום: ארכיון המדינה

בלשכת ראש הממשלה התלבטו איך להגיב למכתב. איתן הבר, מנהל הלשכה העביר עותק ממנו ללשכתו של ראש השב"כ דאז, יעקב פרי. שמוליק הולנדר, היועץ המשפטי של משרד ראש הממשלה, כתב להבר: "מכתב שבו המחבר מכנה את רה'מ 'יודנראט אדום ורשע' אינו ראוי כלל לתשובה. דינו של המכתב להיות מתוייק בתיק מכתבי המטורפים (אם יש כזה)".

1994 היתה שנה רוויית דם ואלימות, שבה אירוע רדף אירוע. בפברואר ביצע ברוך גולדשטיין את הטבח במערת המכפלה. באפריל אירעו פיגועי התאבדות ומכוניות תופת קטלניים בעפולה ובחדרה. באוקטובר נרצחו 21 ישראלים בפיצוץ מחבל מתאבד בקו 5 בתל אביב. באותה שנה גם נחטף ונרצח החייל נחשון וקסמן. לצד זאת, במאי אותה שנה נחתם הסכם קהיר בין רבין וערפאת, שהעביר את עזה ויריחו לידי הפלסטינים. באוקטובר נחתם הסכם השלום עם ירדן. בסוף אותה שנה קיבלו רבין, פרס וערפאת פרס נובל לשלום. שנה לאחר מכן הוא נרצח.

התגובה של הולנדר למכתב
התגובה של הולנדר למכתב צילום: ארכיון המדינה

לעיון בתיק המלא מתוך אתר ארכיון המדינה

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ