77 שני אחרי: הפלמ"חניקית עם הענבים זוהתה בידי בנה

300 דיוקנאות של יפי בלורית נמצאו לאחרונה באלבום נשכח בבית הפלמ"ח. בעקבות הפרסום ב"הארץ" החלו המשפחות לזהותם

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותה גת
רותה גתקרדיט: באדיבות המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

הצילום הנהדר של הפלמח"ניקית שאוכלת אשכול ענבים כיכב השבוע בכתבה שפירסמנו כאן ב"הארץ" תחת הכותרת "נראו לאחרונה כשהם יפי בלורית". במרכזה, סיפורו של אלבום תמונות נשכח, שנמצא לאחרונה בארכיון הפלמ"ח, ותיעד כ-300 דיוקנאות של פלמח"ניקים, גברים ונשים. המשותף לכולם: הם נותרו לא מזוהים.

הפרסום ב"הארץ" עבד, ועד כה זוהו כבר ארבעה מהם בוודאות, בעקבות פניות שהתקבלו במערכת לאחר פרסום הכתבה.

את הענבים אכלה רותה גת (בשם נעוריה: לישקיס), בת קיבוץ עין חרוד ובהמשך חברת בארי. בנה, אשל, סיפר כי שירתה בחטיבת הנגב. היא כבר אינה בחיים.

יעלה שפירא
יעלה שפיראצילום: ארכיון הפלמ"ח

פלמ"חניקית נוספת שזוהתה היא יעלה ברקר (לבית שפירא). אחיינה, שי, הוא שזיהה אותה ופנה אלינו. יעלה נולדה ב-1930 בתל אביב, למדה בביתה ספר החקלאי במקווה ישראל והיתה חברה ב"השומר הצעיר". בפלמ"ח עברה קורס חובשים מחלקתיים, והצטרפה לחטיבת הנגב, שם היתה חלק ממחלקת המודיעין והסיירים. באתר הפלמ"ח כתוב, כי השתתפה כחובשת בקרב על משטרת עיראק-סואידן ואיסדוד וכי במבצע "חורב" הורידה את הדגל המצרי באבו-עגילה, שם אף נפצעה, באחת ההתקפות של המטוסים המצריים.

לאחר החלמתה חזרה לנגב, השתתפה בקרב על באר שבע, ירדה למשלטי עין-חוסוב. שם נערכו סיורים באזור סדום והסביבה. באחד הסיורים אף הגיעה עם ג'יפ לסדום הנצורה. במבצע "עובדה" נמנתה עם אנשי הג'יפ של מוטה גור.

לאחר השחרור יצאה ללימודים בבית הספר לאחיות ועם סיום הקורס היא פתחה בבית החולים "קפלן" את מחלקת הילדים שקלטה את גלי עלייה. לאחר מכן הייתה אחות בבתי-החולים "רוטשילד" ו"כרמל" בחיפה. בעלה היה יאיר ברקר, רב החובל ואיש ההעפלה.

יוסף פפו חננאל
יוסף פפו חננאלצילום: ארכיון הפלמ"ח

גם שניים מהגברים באלבום זוהו: אחד מהם הואיוסף פפו חננאל. בנה של עמיתתו לפלמ"ח זיהה אותו. שניהם היו חברים ב"חיות הנגב". "יש לו סיפור מעניין - הוא היה גם על אוניית ה'בת גלים', שנתפסה על ידי המצרים ושבה בשבי המצרי", סיפר. 

פלמח"ניק נוסף שזוהה בידי משפחתו הוא מקס רוזנגרטן. הוא נולד ב-1923 בדרום אפריקה. במלחמת העולם השנייה התגייס לצבא הבריטי שם לחם תחת "עכברי המדבר" (דיביזיה 7). "לאחר המלחמה, במקום לשוב לדרום אפריקה ולהתבסס כלכלית, כפי שרבים מחבריו עשו, הוא הגיע לארץ ישראל יחד עם קבוצה של מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ, ע"א) דרום אפריקה והתגייס לכל משימה שנדרש", סיפר נכדו. הוא נפטר ב-1996 והותיר שתי בנות ושישה נכדים.

מקס רוזנגרטן
מקס רוזנגרטןצילום: ארכיון הפלמ"ח

_________________________

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ