70 שנה אחרי: הודעה על נפילת חלל עומדת למכירה פומבית

משפחתו של טוביה מזרחי, שנהרג במלחמת העצמאות בתל אביב, קיבלה קלף ועליו הודעה על מותו בחתימת בן גוריון. בעוד שבועיים הוא יימכר וסכום הפתיחה הוא 150 דולר

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ההודעה על נפילתו של מזרחי, בחתימתו של בן גוריון. "נפל בהגנת המולדת ובמערכה על חרותה ועצמאותה"
ההודעה על נפילתו של מזרחי, בחתימתו של בן גוריוןקרדיט: בית המכירות הפומביות "ווינרס"
עופר אדרת
עופר אדרת

טוביה מזרחי היה בן 27 כשנפל בהתקפה על גבעת הרצל בדרום תל אביב ב-14 באפריל 1948 במהלך מלחמת העצמאות. מזרחי, בן מסעודה ושמואל, נולד בטבריה ב-1921. כשמלאו לו 14 עבר עם משפחתו לירושלים, שם הצטרף ל"הגנה". ב-1944 התגייס לחיל-האוויר הבריטי ושירת במצרים בתפקיד טכני. כששוחרר, חזר למשטרה, השלים את הכשרתו בבית הספר לשוטרים בבית לחם, ושירת במשטרת אבו-כביר. באחת המשמרות שלו נפל.

טוביה מזרחי
טוביה מזרחי. נפל על משמרתו כשוטר באבו כביר בתל אביבצילום: אתר "יזכור"

70 שנה חלפו מאז, ובעוד שבועיים תימכר בבית המכירות הפומביות "ווינרס" ההודעה שנמסרה למשפחתו של מזרחי על מותו, חתומה על קלף בידי ראש הממשלה דוד בן גוריון. מחיר פתיחה: 150 דולר (כ-550 שקלים). "נפל בשעת מילוי תפקידו... ממשלת ישראל, צבא ההגנה לישראל והאומה העברית ישיאו תמיד את זכר טוביה, אשר נפל בהגנת המולדת ובמערכה על חרותה ועצמאותה", נכתב שם.

מטבע הדברים, לא כולם יראו בעין יפה מכירה של פריט מסוג זה. מדי כמה חודשים עולה לכותרות פריט "שנוי במחלוקת" כזה או  אחר שעומד למכירה פומבית. בפרקים הקודמים דיווחנו על מכירתם של דגל אוניית המעפילים "אקסודוס", מכתבי האהבה ששלח בן גוריון למאהבת, ועוד ועוד.

הפריט באתר המכירה הפומבית
הפריט באתר המכירה הפומביתצילום: ווינרס

בעמוד לזכרו של מזרחי באתר "יזכור" מתואר בקצרה סיפור חייו. אפשר לקרוא שם כי אסף בולים, הירבה לצלם ואהב ספורט, במיוחד שחייה. בגיל 13 זכה במקום הראשון בתחרות השחייה של בית ספרו. "פעם קפץ לתוך הכנרת הסוערת להציל נער טובע וכמעט טבע גם הוא, ובסוף הצילו אותם שני ספנים ערביים", נכתב עוד. פעם אחרת, כשסוס רתום לעגלה, שנשארה במדרון רחוב בעיר העתיקה של טבריה, החל רץ פתאום וכמעט ודרס ילדים משחקים, "קפץ טוביה על הסוס וריסנו, ושוב השתולל הסוס, הפילו מעליו וגרם לטוביה שבר ביד".

טוביה מזרחי נקבר בבית העלמין הצבאי נחלת יצחק.

עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות