"התחלה חדשה": עבור יצרנית ציקלון B, השואה לא אירעה מעולם

ביקור באתר האינטרנט של חברת "דגש" הגרמנית הוא חוויה מעניינת. התיעוד ההיסטורי שלה נעצר בימי מלחמת העולם השנייה ומתחדש מיד אחריה

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
התחלה חדשה לאחר מלחמת העולם השנייה. דגש
קרדיט: מתוך האתר הרשמי
עופר אדרת
עופר אדרת

הכתם בהיסטוריה של חברת "דגש" הגרמנית, יצרנית הגז "ציקלון B", מסתכם במשפט קצר אחד באתר האינטרנט שלה. "ניצול לרעה בידי הנאצים". אין מלה וחצי מלה על השימוש הנרחב שנעשה במוצר שלה, הגז ציקלון B, כדי להשמיד יהודים באושוויץ.

ביקור באתר האינטרנט של "דגש", שנקנתה ב-1986 בידי חברה אחרת והיום היא חלק מ"דטיה דגש", הוא חוויה מיוחדת לחובבי היסטוריה. בתמימות שגובלת בציניות, החברה לא מתביישת לפרסם לשונית שמובילה לתקציר ההיסטוריה שלה מ-1817 ועד ימינו אנו. התחנות בדרך כוללות את 1888, 1899, 1925, 1934 ו-1935. בכל אחת מהן התרחש אירוע מכונן בתולדותיה. אחר כך מפסיקה הסקירה הכרונולוגית עד לכותרת "התחלה חדשה אחרי מלחמת העולם השנייה".

הלוגו המודרני של דגש
הלוגו המודרני של דגשצילום: דגש
הלוגו של דגש על תווית הגז ציקלון בה, מדכאו. כפי שהוצג במשפט לאחר השואה
הלוגו של דגש על תווית הגז ציקלון בה, מדכאו. כפי שהוצג במשפט לאחר השואהצילום: ויקיפדיה

בהערת אגב, בתוך הסקירה הכרונולוגית הזו, נכתב כי הקבוצה "מגנה את הפשעים החמורים האלה נגד האנושות", אך לא מסופר לגולשי האתר באילו פשעים מדובר.

קורא נאמן של "הארץ" הסב את תשומת לבי לאתר "דגש" בעקבות כתבתי על הכתמים בעברו של התאגיד האמריקאי "דופונט", ששיתף פעולה עם הנאצים ובין היתר החזיק במניות של החברה שבבעלותה היתה "דגש". ביקור באתר מגלה שאפילו הסמל של דגש נותר כפי שהיה.

מכל ציקלון בה עם שמה של "דגש" עליו
מכל ציקלון בה עם שמה של "דגש" עליוצילום: Andrzej Otrębski
עופר אדרת

עופר אדרת | |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ