חינוך אחר |

חב"ד פועלים מחוץ לבתי ספר - ומסרבים להבין את הבעיה

מנהל תיכון הגמנסיה העברית בירושלים, דני ליבוביץ, ניסה להיפגש עם החב"דניקים כדי ליצור שיח, אבל נענה באטימות: "הם לא מכירים בסמכות ההורים על ילדיהם, ורואים במעשיהם שליחות שעולה על כל דבר אחר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוכן הנחת תפילין של חב"ד מחוץ לקניון גבעתיים

המראה של פעילי חב"ד מחוץ לבתי ספר, מאחורי דוכן או בצמוד לשער, אינו חדש. תלונות של הורים על הפעילות המיסיונרית - פנייה לילדים ללא ידיעת הוריהם, לשם הפצת דת - למשטרה או לפיקוח העירוני לא תמיד נענות, בין השאר בתשובה כי ידיהם כבולות: הצעות חוק שביקשו לשמור על "מרחב בטוח" בסביבת המוסד החינוכי, חופשי מהתערבות דתית, טורפדו בעבר על ידי המפלגות החרדיות. במקרים בהם הצליחו הרשויות להזיז בכמה עשרות מטרים את פעילות חב"ד, הדבר היה בנימוק של הפרעה לתנועה או סיכון בטיחותי לילדים.

מנהל תיכון הגמנסיה העברית בירושלים, דני ליבוביץ, החליט לאחרונה שגם אם אין איסור חוקי לפעילות חב"ד בכניסה לבית הספר, הרי שעליו, לכל הפחות, ליידע את ההורים, שרבים מהם כלל לא היו מודעים לתופעה. "מזה זמן שאנו מוטרדים מכך שחסידי חב"ד ממתינים לתלמידי הגמנסיה, מחוץ לפתח בית הספר, פונים אליהם באופן אסרטיבי ביותר כדי שיניחו תפילין, ואף משדלים אותם לבוא לשיעורים ולפעולות בבית הכנסת שלהם", הוא כתב כתב לפני כמה ימים להורים, והוסיף כי השידול להצטרף לפעילות הוא באמצעות "תלושים לגלידה" בחנות סמוכה ול"טובות הנאה אחרות, במזון ובכסף".

בניגוד למנהלים אחרים שרק צופים מהצד בתופעות כאלה, החליט ליבוביץ להיפגש, יחד עם נציגי ועד ההורים, עם החב"דניקים, אשר פועלים בבית כנסת קרוב, "בניסיון ליצור עמם שיח מכבד בנושא", כפי שכתב. לכאורה, המטרה פשוטה: להבהיר לפעילים כי "פנייה לילדים ללא ידיעת ההורים, לא כל שכן הבאתם לבית הכנסת, איננה מקובלת". מהר מאוד התברר כי אין הסכמה גם על הנחה בסיסית זו.

"לצערי נתקלנו באנשים שבזים לבית הספר ולערכיו", כתב ליבוביץ. "הם אינם מכירים בסמכות ההורים על ילדיהם, ורואים במעשיהם שליחות שעולה על כל דבר אחר". בפגישה אמרו פעילי חב"ד כי המשימה שקיבלו היא להביא כמה שיותר תלמידים להניח תפילין ולהצטרף לשיעורי התורה - עדיף במוסד חילוני מובהק כמו התיכון הראשון שהוקם בירושלים. בעולם הערכים של הפעילים, לא נדרשת הסכמת ההורים. היא פשוט לא רלבנטית. נדמה שזאת יכולה להיות הגדרה טובה לפעילות מיסיונרית.

ליבוביץ כתב כי בעיניו "פעילות זו מרחיקה את היהדות מהתלמידים", אבל הוסיף כי "זכותם ללכת לבית חב"ד - ובלבד שהדבר נעשה בידיעתם ובהסכמתם של ההורים, ולא על חשבון הלימודים בבית הספר". כשהיו בבית הכנסת, גילו שם קבוצת תלמידים ששני התנאים האלה לא התקיימו לגביה. את המכתב הוא מסיים בבקשה להורים להיות ערים לתופעה, לשוחח עליה עם הילדים, ולקבוע מה ראוי בעיניהם. מצידו, הוא הבטיח להמשיך "לפעול כמיטב יכולתינו לצמצם את פעילות חב"ד בפתח הגמנסיה".

ב"פורום החילוני" אומרים כי קיבלו עשרות פניות באשר לפעילות של נציגי חב"ד בכניסות לבתי הספר. "אנו לא מופתעים גם מהעדות הזאת", אומרים שם, "אנשי חב"ד בזים לבתי הספר שלנו ולמערכת הערכים שלנו. אנו קוראים להורים שנתקלים בתופעה זאת לפנות לבית הספר ולפיקוח העירוני - ולהרחיק את הפעילות ממוסדות החינוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ