חינוך אחר

מי צינזר את "האדם הוויטרובי" של לאונרדו דה וינצ'י?

מרכז מחוננים ברעננה חגג שלשום את סיום השנה בסימן "איטליה". מנהלת המרכז החליטה להוסיף בד ירוק, מעין עלי תאנה, שכיסה את האיזור שהאיטלקים בתקופת הרנסנס, ורבים אחרים מאז, דווקא הצליחו להתמודד איתו ללא שום קושי

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים154
אור קשתי
אור קשתי

לציון סוף שנת הפעילות, קיים שלשום מרכז המחוננים ברעננה אירוע סימן "איטליה". בין "תחנות" שונות של תצוגות, סרטונים  ושולחנות יצירה, בלטה בכניסה למרכז דמות מקרטון, כזו שאפשר להכניס אליה את הראש ולהצטלם. בהתאם אולי לאופי האירוע, הדמות היתה של "האדם הוויטרובי" - התרשים המפורסם של ליאונרדו דה-וינצ'י. אלא שהדמות לא היתה העתק מושלם של התרשים: מנהלת המרכז החליטה להוסיף בד ירוק, דמוי עלי תאנה, שכיסה את האיזור שהאיטלקים בתקופת הרנסנס, ורבים אחרים מאז, דווקא הצליחו להתמודד איתו ללא שום קושי. אנטומיה איננה בהכרח "מבושים".

"האדם הוויטרובי" במרכז המחוננים ברעננה
"האדם הוויטרובי" במרכז המחוננים ברעננה. קשה לשער איך רישום אנטומי יכול בכלל לעורר שאלה אמיתית של צניעות

על מרכזי המחוננים ביישובים השונים אחראים משרד החינוך והרשות המקומית. המרכז ברעננה משרת תלמידים בגיל בית הספר היסודי, אשר אובחנו כמחוננים ומצטיינים. להורים שניסו לברר את הסיבה לכיסוי בעלי תאנה, נאמר רק כי "היו דיונים ארוכים בנושא". ייתכן כי הסיבה לכך היא רצון מנהלת המרכז "להתחשב" בתלמידים הדתיים, המשתתפים בפעילות. לעומת הצנזורה האווילית, התחשבות אחרת, לגיטימית הרבה יותר, היתה סימון המאכלים השונים שהביאו המשפחות לאירוע בדגלון קטן, לטובת שומרי הכשרות.

"המטרה שלנו בחינוך מחוננים היא להכין אותם בצורה המיטבית לחיים", נכתב באתר האינטרנט של מרכז המחוננים, "אנו עושים זאת באמצעות הטמעת המצוינות והקנייה של ערכים, כלים, מיומנויות וידע המאפשרים אותה". עוד נכתב כי "זו זכות גדולה לטפל באוכלוסיית המחוננים ברעננה, המחייבת אותנו להיות המקצועיים ביותר ולא להפסיק לחפש כיצד להשתפר". ספק אם ההחלטה לכסות את ערוות התרשים הרנסנסי עולה בקנה אחד עם עקרונות אלה.

פרופ' רונן אברהם
פרופ' רונן אברהם. "ברעננה החליטו להיות יותר קדושים מהאפיפיור"צילום: Brian Birzer

"לא ברור כיצד התקבלה ההחלטה לצנזר את שרטוטו של דה וינצ'י ואילו דיונים התקיימו בנושא", אומר פרופ' רונן אברהם מאוניברסיטת תל אביב שהשתתף באירוע, "אפשר היה לקוות כי ההחלטה התקבלה לאחר תהליך של דיונים מעמיקים שהובילו לפשרות משני הצדדים - ולא רק מהצד החילוני - על איך לקיים אירועים במשותף. ואולם, קיים חשש ממשי שההחלטה התקבלה בעקבות לחץ של הורים דתיים ברעננה, גם אם זו נחשבת למעוז הדתיות הליברלית, או גרוע מכך - במהלך המהווה דוגמה נוספת של הפנמה עצמית של מערכת החינוך הציבורית את הנורמות של 'צניעות מינית' דתית. במקרה הזה מדובר בנורמות מדומיינות משום שקשה לשער איך 'האדם הוויטרובי' - רישום אנטומי לא ממש מפורט של גוף האדם - יכול בכלל לעורר שאלה אמיתית של צניעות. המרחק בין רישום זה, המוכר לכל בן תרבות, לבין סוגיות של פורנוגרפיה וצניעות מינית גדול יותר אף מן המרחק בין דתיי רעננה וחרדי מאה שערים. אפילו הכנסייה הקתולית, אשר אחד מתחביביה היה לכסות מבושים ביצירות אמנות, לא היתה אובססיבית עם 'האדם הויטרובי', אבל ברעננה החליטו להיות יותר קדושים מהאפיפיור".

עוד אומר פרופ' אברהם כי גם עלי התאנה לא הצליחו "להעיב על ערב סיום נפלא לשנה נפלאה, בה תלמידים ותלמידות חילוניים ודתיים מבתי ספר יסודיים ברחבי העיר עסקו יחדיו בפעילות יצירתית, מבלי שמישהו הפנה את תשומת ליבם, ממש ללא צורך, לכך שהמבוגרים שמסביבם הם יצורים מיניים חסרי שליטה עצמית. בשנה הבאה, אם שרטוט כזה לא יכוסה, עלולה להיות התרעמות על 'מופקרות מינית' כביכול. התקדים כבר נקבע. כל צעד קטן כזה של הדתה זוחלת מייצר את הבסיס לצנזורה הבאה".

הדרישה ל"צניעות" - המיושמת כמעט תמיד על נשים ולא על גברים - עומדת גם בבסיס "מסדרי צניעות" הנערכים בבתי ספר חילוניים, בהם נמדד אורך המכנסיים של תלמידות. הפנמת הציפייה ל"התחשבות" - כמעט תמיד של החילונים - היתה גם ככל הנראה הסיבה להפרדה המגדרית והושבת התלמידות בחלק האחורי של האולם, בטקס לציון יום ירושלים שנערך לאחרונה בכפר סבא. ועל רקע כל זה, כדאי לזכור כי הנימוק העיקרי למיסוד המסלולים הנפרדים עבור חרדים ודתיים באקדמיה, בצבא ובתעסוקה הוא פגיעה ברגשותיהם בשל נוכחות נשים. כך, בהדרגה, הופכת ההפרדה לשגרה.

רישום "האדם הוויטרובי" של דה וינצ'י מהמאה ה-15
רישום "האדם הוויטרובי" של דה וינצ'י מהמאה ה-15. דווקא האיטלקים הצליחו להתמודד איתו ללא שום קושיצילום: Luc Viatour

בחודשים האחרונים גם פורסמו כמה מקרים של צנזורה בנימוקים של פגיעה ברגשות הדתיים. רשימה חלקית: מוזיאון הטבע בירושלים כיסה מיצג על אבולוציה בעת ביקור קבוצות חרדיות; חברת זוגלובק נמנעה לפרסם תמונות נשים על סדרת מוצרים חדשה (ההסבר הראשוני לפיו "הרבנות לא מרשה" הוחלף ב"טעות"); מכללה דתית להוראה צנזרה קטעים במאמר של חוקרת ידועה "מטעמי צניעות"; בשנה שעברה נמנעה רשות הטבע והגנים בכניסה למערת נטיפים לציין במפורש מתי היקום נוצר; ובבית שמש עדיין מתנוססים "שלטי צניעות" בניגוד לחוק.

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "מדובר בתמונה שהוצבה לצורך צילום הילדים כמזכרת ועל כן האיברים המוצנעים כוסו. אין מדובר ביצירת אומנות או פסל העומד בפני עצמו, אלא במתקן לצילום מזכרת כחלק מפעילות והפעלות שהוצבו במסגרת מסיבת סיום שנת הלימודים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ