אור קשתי
אור קשתי

לפני כמה שבועות פרסמתי את נתוני השכר של מנכ"ל רשת אורט, צבי פלג, בפוסט בעמוד הפייסבוק שלי: 982 אלף שקל בשנת 2016, לא כולל (כנראה) עלות הרכב הצמוד. עד כאן נתונים, המתבססים על דיווחים שמסרה אורט עצמה לרשם העמותות. אין בפוסט הזה הרבה חדש; שכרו האישי של פלג - ברשת הנשענת ברובה על כספים ציבוריים - זוכה מדי פעם להתייחסות בתקשורת. לעומת זאת, התגובה ההיסטרית של אורט כלפי מורה אשר העז להפיץ את הפוסט, היא עניין אחר לגמרי, ומעידה על חוסר הבנה של עקרונות חופש הביטוי וגבולות הכוח בקרב אלה המתיימרים לחנך.

פלג משמש מנכ"ל אורט מאז 2002. בחמש השנים האחרונות הסתכמה משכורתו ב-4,627,752 שקל. בשנה האחרונה, משכורתו החודשית הממוצעת עמדה על כ-82 אלף שקל - סכום הגבוה בערך פי 10 מאשר השכר שמרוויח מורה עם תואר ראשון ובעל עשר שנות ותק (על פי סימולטור השכר של משרד החינוך). הרחק מאחורי פלג, נמצאים ארבעת הסמנכ"לים ברשת החינוך, המקבלים משכורת חודשית שבין 46 ל-48 אלף שקל. ליד כל אחד מהבכירים, תחת קטגוריה של "תשלומים אחרים" ו"הטבות אחרות", מופיע דיווח על רכב צמוד.

אורט איננה חברה פרטית. לפי הדו"ח הכספי שהגישה, כ-92% מכלל הכנסותיה מגיעים ממקורות ציבוריים - בעיקר משרד החינוך, אך גם משרד הכלכלה והרשויות המקומיות. אלה אשר משלמים לרשת החינוך הוותיקה על הזכות ללמד עשרות אלפי תלמידים (ופוטרים בכך את משרד החינוך מאחריות ישירה לגורלם של רבים, בעיקר בפריפריה. גם על התקורה שגובה אורט לא נדבר, לפחות הפעם). האם ההתבססות על הכיס הציבורי מצדיקה את שכרו הגבוה של פלג או את הפערים הגדולים בינו לבין העובדים הרגילים? קצת בציניות, הערתי שכדאי אולי לעדכן את ההגדרות של "חברה לתועלת הציבור" ו"מוסד שלא למטרות רווח".

מנכ"ל אורט צבי פלג. האם ההתבססות על הכיס הציבורי מצדיקה את שכרו הגבוה?צילום: נמרוד גליקמן

(סוגריים היסטוריים קצרים: ב-2007 נכנס לתוקף תיקון מספר 6 לחוק החברות, שהסדיר את מעמדה של "חברה לתועלת הציבור". דור לוי, בעל הבלוג "רפורמה כלכלית", ניסה אז להביא לכך שוועדת החוקה של הכנסת תקבע בהזדמנות חגיגית זו גם תקרת שכר לבעלי תפקידים בחברה. בסופו של דבר, התיקון התייחס לדירקטורים ולחברי ועדת ביקורת, אך באשר לנושאי משרה אחרים הרי ששר המשפטים "רשאי לקבוע הוראות". הפתעה: גם כעבור יותר מ-10 שנים, ההוראות לא נקבעו).

בתשובה לשאלה כיצד נקבעת משכורתו של פלג ושל הסמנכ"לים האחרים, נמסר מטעם אורט כי הנושא "נדון בוועדת השכר של הדירקטוריון, הממליצה על התוספת לוועדת הביקורת של הדירקטוריון", וכי בסופו דר הדירקטוריון הוא זה שמאשר או דוחה את התוספת. שמותיהם של חברי הדירקטוריון החברים ב"וועדה לשכר בכירים" נמחקו בדיווח לרשם העמותות, בוודאי כדין. אפשר להניח, בזהירות המתבקשת, שלמנכ"ל ותיק כמו פלג יש השפעה מסוימת על חברי הדירקטוריון, ותיקים וחדשים, הקובעים לכאורה את שכרו. הוא עצמו נחשב לבעל קשרים טובים במשרד החינוך, בארגון המורים העל-יסודיים וגם במפלגת הבית היהודי, אליה התפקד בעבר. קשרים.

אחד האנשים שהתייחסו ושיתפו את הפוסט המקורי היה אייל נמר, מורה באורט ונציג עובדים ברשת, שהוסיף נתונים: מורה, לאחר 36 שנות ותק, מרוויח כ-17 אלף שקלים בחודש ו"חופשי חודשי", אל מול כ-80 אלף השקלים של פלג וכ-48 אלף השקלים של הסמנכ"לים. "כך נראית תועלת לציבור וללא כוונת רווח", כתב.

הפוסט שפירסם נמר בעמוד הפייסבוק. התבקש "לחדול מפרסומים פוגעניים"צילום: עמוד הפייסבוק של אייל נמר

באורט מיהרו להגיב. "הינני פונה אליך בבהילות לאחר שנדהמתי לגלות כי העלית לדף הפייסבוק שלך פוסט ביחס למשכורות בכירים באורט", כתבה לנמר סמנכ"לית משאבי אנוש בארגון, מירב עטרי. לאחר שהתלוננה כי הוא "מתעלם מאזהרות קודמות", ציינה את "החומרה הרבה" בה היא מתייחסת להחלטתו "להמשיך להתנהל באופן בלתי ראוי", כלומר - פרסום "ידיעות שכלל אינן רלבנטיות לעיסוקך ולפועלך". ועוד סעיף בכתב האישום: נמר "מוסיף פרשנות ומעז לבקר את הרשת ואת כוונותיה". בסיום דרשה עטרי "להוריד את הפוסט באופן מיידי" ו"לחדול מפרסומים פוגעניים". בעקבות האיומים, הסיר נמר את הפוסט שכתב (והפיץ).

בתחילת המכתב טוענת עטרי כי המידע בפוסט "מתבסס על פרסום מוטעה, אשר הרשת דואגת לתקנו לאלתר". אין ברירה אלא להגדיר זאת, בעדינות המתבקשת, כשטויות. רק מאוחר יותר טענו באורט כי שכרו של פלג כולל למעשה גם את הוצאות הרכב, וכי הודעה על "תיקון הטעות" נשלחה לרשם העמותות (נכון להיום, לא נרשם שום שינוי בנתונים). כל זה לא הפריע לעטרי להשתמש בשפה מאיימת כלפי מורה פשוט. עטרי היתה זו שניהלה לפני ארבע שנים וחצי את השימוע לאדם ורטה, המורה מטבעון שהואשם בהבעת דעות שמאל, שבסיומו "הציעה" לו להתפטר, לטובתו האישית אך בעיקר "לטובת המערכת". את הכתם החינוכי הזה קשה להסיר.

אייל נמר, יו"ר ארגון עובדי ההוראה יציגים

נמר פנה לאגודה לזכויות האזרח. ב-6 ביוני כתב עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לראשי אורט כי אין מקום ב"מוסד חינוך בחברה דמוקרטית" ל"מופע אימים" כמו זה שניהלה עטרי, מן הסתם בשליחות או לפחות בידיעת הממונים עליה. "לא ברור מה כבר יכול להיות שגוי בנתונים שאורט הגישה לרשם העמותות בהתאם לחובתה", הוא כתב, "עטרי לא ראתה כל צורך לפרט מה לשיטתה שגוי בדברים שפורסמו, שכן את דרישתה להסרת הרשומה היא משתיתה לא על הסברים והגיון אלא על נחת זרועה".

"מה המקור לעזות המצח להתנפל כך על מורה, בשל עובדות שפירסם בחשבון הפייסבוק הפרטי שלו?", הוסיף עו"ד פינצ'וק, "לקבוע שהפרסום 'אינו רלבנטי' לעיסוקו ולפועלו? להלין על כך שהוא 'מוסיף פרשנות' ואפילו, שומו שמיים, 'מעז לבקר את הרשת ואת כוונותיה'?". הוא מזכיר את המובן מאליו: גם אם נמר היה "מעז" להוסיף פרשנות או ביקורת, לא היה בכך משום "התנהלות בלתי הולמת" - אלא ורק מימוש לגיטימי של חופש הביטוי.

באשר ל"אזהרות הקודמות" שניתנו לנמר, כתב פינצ'וק כי "ממכלול הדברים מתקבל רושם קשה וחמור של סתימת פיות, של ניהול יחסי עבודה במשטר של איום בתביעות סרק – פן חמור ובלתי נסלח של התנהלות אלימה ומתעמרת כלפי עובדים ועובדות". הוא הוסיף כי בארגון המנהל את יחסיו עם עובדות ועובדים "באמצעות איומים ותביעות השתקה" אין משמעות לחינוך לזכויות אדם, לערכים דמוקרטים או למעורבות בחיי החברה. אלה הם ערכים מתקופה אחרת, שנשארו כסיסמאות. אף אחד לא מאמין בהן, גם לא באורט.

"כמחנך בישראל וכיו"ר ארגון עובדי ההוראה יציגים", אומר נמר בתגובה, "אמשיך לפעול למען קידום מערכת החינוך ושיפור תנאיהם של 180 אלף עובדי ההוראה בישראל בכל דרך חוקית. תלונות סרק ומכתבי השתקה מגורמים החוששים מהפעילות שלי לא ירתיעו אותי".

מרשת אורט נמסר בתגובה למכתבו של עו"ד פינצ'וק כי "המענה והקשר מול המורה ינוהלו מולו ולא מעל דפי העיתון". עוד אומרים באורט כי "שכר המנכ"ל והסמנכ"לים ברשת לא עלה בשנתיים האחרונות". נתוני 2017 אינם מופיעים עדיין ברשם העמותות, אך לפחות לגבי השנים 2015-2016 התמונה דווקא אחרת: תוספת של כ-150 אלף שקלים בשכרו של צבי פלג.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ