בנות המלך

ארבע שנים צילמה פדריקה ולאברגה נשים יהודיות בקהילות הדתיות הגדולות בעולם: בברוקלין, בישראל ובפאריז. בתצלומיה שאפה להמנע מהסטריאוטיפים המיוחסים לעתים קרובות ליהודים האורתודוקסים

פדריקה ולאברגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פדריקה ולאברגה

לפני כמעט חמש שנים הוזמנתי לארוחת ערב שבת אצל משפחת גרליק בקראון הייטס, שכונה של חסידי חב"ד בברוקלין. מיד אחרי שהתיישבתי בשולחן קראה לי אשת הרב הצידה, וציטטה לי ביטוי מהתורה: "כל כבודה בת מלך פנימה", כלומר, כבודה של בת המלך טמון במעמקי נשמתה. היא אמרה לי שאם אני מבקשת שתצלומי יתנו ביטוי אמיתי לנשים הדתיות, עליי להבין מושג זה תחילה.

זה היה הרגע שבו החלה העבודה על "בנות המלך", וזאת על אף שלא יכולתי לצלם באותו ערב. לאט-לאט הפכתי לחלק מחייהן של הנשים האורתודוקסיות, שבהן נתקלתי באקראי ברחובות ברוקלין. בתצלומיי ניסיתי להמנע מהסטריאוטיפים המיוחסים לעתים קרובות ליהודים אורתודוקסים. ניסיתי להציג פנים שונות של הנשים הללו, את הפן הרוחני ביותר, זה שמעבר לדת ולחוקים הנוקשים המתייחסים לקדושת הגוף. בחרתי לחקור מימד עמוק יותר של קדושה, את הנשיות המלווה כל מחווה, כל רגע בחיי היומיום שלהן כנשים דתיות.

הנשים הללו נטלו את ידי בידיהן והזינו את הנשמה שלי, את נשמתי היהודית, תוך קבלה ימיומית, ואפשרו לי להשוות את הספקות ואת חוסר הביטחון שלי בכל הנוגע לדת שנולדתי לתוכה רק חלקית, עם האמונה שלהן. הן "השאילו" לי את סיפוריהן וגילו בפניי את הדרך לגרסה משלי של "בת מלך", שהיתה חבויה בתוככי נשמתי במשך תקופה ארוכה ביותר.

פדריקה ולאברגה

פדריקה נולדה ברומא בשנת 1983, והתגוררה רוב שנותיה כבוגרת בבולדר קולורדו, בוושינגטון הבירה ומאז 2010, בברוקלין שבניו יורק. בשנת 2005, בשעה ששהתה בחופשה עם משפחתה בפרו, נטלה לידיה את מצלמת המינולטה של אביה וצילמה ילדים פרואנים במשך כמה שעות, תוך שהיא משחדת אותם בממתקים. לפני הנסיעה לפרו לא התעניינה במיוחד בצילום, ואז, בתוך שבועות ספורים בלבד, גילתה את הקריירה שלה. אז עוד לא ידעה שיעברו עוד ארבע שנים עד שתממש את חלומה.

מאז 2009 עובדת פדריקה כצלמת חדשות עצמאית, תחילה בוושינגטון הבירה ובאחרונה בניו יורק, ברומא, ומאז  2012 - בישראל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ