עזה, המקום ששינה את חיי

גוף העבודות של אלדד רפאלי המוצג כאן מחולק לשלוש זירות שונות המתרחשות כולן סביב רצועת עזה - שמשכה והפחידה את הצלם ללא הרף

ד
אלדד רפאלי
אלדד רפאלי

הזירה הראשונה היא אוסף צילומים מתחילת שנות התשעים ועד תחילת שנות האלפיים בהם הייתי צלם "ידיעות אחרונות" ותיעדתי את הסכסוך הישראלי-פלסטיני בעזה בצורה אינטנסיבית. התיעוד הזה שינה את חיי, העיר המפחידה והמסקרנת היתה עבורי המקום בו צילום תיעודי בא לידי ביטוי בצורה העמוקה, המיוחדת, המרתקת, המפחידה ומעניינת ביותר. מלאת עוז כמו שמה, ענייה ועצובה, כוחנית ופגועה מאד.

צילמתי מספר רב של מלחמות ומבצעים מאתגרים מבחינה אישית, חברתית ופוליטית. השאיפה לתת שפה צילומית מורכבת יותר, קרבה ותקשורת כללה הסתכנות עבור צילום וחשיפה מאד גדולה. הבנתי שכדי להגיע לצילומים שאותם אני מחפש אני צריך להיפתח ולהיחשף, לשתף ולפחד בקול רם. כל אלה הביאו את הצד הפלסטיני לקבל אותי, להיפתח אלי ולאפשר לי לצלם בסיטואציות קשות ומורכבות.

הזירה השנייה היתה בשנים 2004-2005 כשתיעדתי את ההתנתקות מגוש קטיף. עוד לפני ההתנתקות נסעתי במשך שנה פעמים רבות לרצועה כדי להתבונן ולנסות להבין את עומק הסכסוך, את האפשרות לשינוי שהיה גלום אז בפעולה. צילומים של בתים, נופים נטושים, שדות, אשליית השממה הפורחת, גילוי האסתטיקה של הכיבוש, הובילו לשינוי בסגנון ובשפה הצילומית.

הזירה השלישית, "הזירה השחורה", עוסקת בחודשים האחרונים של 2018. עפיפוני התבערה או בשמם הנוסף "עפיפוני הטרור", הולידו צילומים מרוחקים ואישיים מאד עבורי, קשים, מפויחים המכילים קושי רב וניתנים לפרשנויות שונות. כולם נעשו מיד לאחר כיבוי האש, כשהשדות שחורים ועזובים, ברקע הגדר לעיר המפחידה הזו עזה, ששמה מערער ומטלטל אותנו כל פעם מחדש. שלוש זירות וחיים שלמים .

זירות – אלדד רפאלי מוזיאון הרצליה, עזה 22.12.2018

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ