חשיפה / בלוג הצילום

הזיכרון שאחרי הזיכרון

השואה ודימוייה טבועים עמוק בבני ובנות הדור השני. אלה הם הקשרים שהוטבעו בהם והפכו לחלק בלתי נפרד מחייהם היום-יומיים וגם בעת טיולים באירופה. האם הם פרי דמיון או אכן קיימים במציאות?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד
איתי בר-יוסף
איתי בר-יוסף

ההיסטוריונית והפילולוגית מריאן הירש טבעה את המונח Postmemory, הזיכרון שאחרי הזיכרון, בהקשר של הדור השני לשואה. הירש מגדירה את הפוסט זיכרון כזיכרון שמאפיין את "חווייתם של אנשים שהושפעו מנראטיבים שקדמו ללידתם ועוצבו על-ידי אירועים טראומטיים שאי-אפשר להבינם באופן מלא או לשחזרם". לדבריה, הפוסט-זיכרון הוא צורה חזקה של זיכרון, דווקא מפני שקשריו למקור אינם מתווכים באמצעות זיכרונות של מה שהיה, אלא נוצרים מהשלמה של חללים פעורים באמצעות דמיון ויצירה.

כצלם יליד תחילת שנות השבעים, אינני יכול לחמוק בטיוליי באירופה מהדימויים, ההקשרים והפוסט-זיכרונות שהטביעו בי הדורות הקודמים, ללא ידיעה ברורה אם הם פרי דמיוני או אם הם אכן קיימים במציאות. הם בעלי נוכחות משמעותית גם בבתי הספר, בקולנוע, בספרות ובפוליטיקה.

על הבלוג | חשיפה

על הבלוג: דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג הצילום של "הארץ". עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל. ניתן להתרשם מעבודותיו באתר: danieltchetchik.com
הצעות לפרסום ניתן לשלוח ל: danielt@haaretz.co.il צילומים ברוחב 2,500 פיקסלים וטקסט עם תיאור קצר של עד 400 מילה. יש להעביר את החומרים ב- wetransfer

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ