חשיפה / בלוג הצילום

טורף ונטרף משני צדי הגדר

הצלמת נטע לאופר עוקבת אחר תנועת בעלי חיים באזור גדר ההפרדה והשימוש שהם עושים במעברי ל'. המטרה: להציג את השפעת האדם על הטבע ואת הפיכתו לכוח פוליטי המערער את עקרונות המוסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד
תן
נטע לאופר

עבודותיי עוסקות בהשפעה העצומה של גבולות מעשה ידי אדם בעידן הפוסט-קולוניאלי על החי והצומח בטבע. אני חוקרת ומגדירה את האופנים הרבים בהם שונו ובויתו הטבע והבר בתקופת האנתרופוקן (ההשפעה האנושית) וחושפת כיצד תופעות אלה מחריפות והופכות לכוח פוליטי המייצר צורות חדשות של דיכוי. מטרתי היא ללכוד את הרגעים שבהם עקרונות המוסר מתערערים.

"35 ס"מ" היא עבודה שמתמקדת בהשפעתם של מעברי ל' (נבנו בצורת האות ל') לאורך גדר ההפרדה על-מנת לאפשר לארנבים, חוגלות ומיני מכרסמים לעבור מצד לצד. את החומרים אספתי תוך שיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים. בנוכחותי ועל-פי בקשתי הציבו אנשי הרשות מצלמות רגישות לתנועה וכך, דרך עריכת חומרי הגלם, הצלחתי לעקוב רק אחרי תנועת החיות והתנהגותן.

גדר ההפרדה שינתה באופן דרמטי את המערכת האקולוגית וחילקה את בית הגידול הטבעי של בעלי החיים לשניים. בכך, נמנע מהם לנוע במסלוליהם הרגילים אל מקורות המים והמזון שלהם. מתוך צפייה בדימויים הסקנו כי חלק מהטורפים מבינים שכל מה שהם צריכים לעשות זה לחכות ליד מעברי ל' ומזונם יגיע בשלב מסוים. מערכת היחסים הזו בין טורף לנטרף לא השתנתה, רק המקום שבו היא מתנהלת.

בעבודותיי, אני משתמשת במצלמה דיגיטלית או שואלת ציוד צבאי. מטרת היצירה היא ליצור כלובים מתעתעים. כלומר, להביא את הצופים קרוב אל הטבע ואז לכפות עליהם להיות עדים. לנגד עיניהם נפרשות תמונות בעלות אסתטיקה מפתה ומושכת המציגות את כוחו ושלטונו של האדם בשטח. אך המפגש הרב-משמעי עם עולמות החי והצומח שולל מהם כל אפשרות לתגובה מיידית ללא תנאי, והנראות רבת העוצמה של בעלי החיים מגבירה את המודעות אליהם ואת ההכרה בחובתנו המוסרית כלפיהם. מטרתי היא ללכוד רגעים בממציאות המערערים את העקרונות המוסר למען מטרות פוליטיות.

חזירי בר
צבוע
תן
חוגלה
חתול
תן
דורבן
מעבר ריק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ