חשיפה / בלוג הצילום

את מוזיאון הבוטיק הזה חייבים לשמר

מיזם נדל״ן דרס את ״הצלמניה״ שבנו רודי ומרים ויסנשטיין. אחרי מאבק ממושך שגבה מחיר כספי גבוה, מנסה כעת הנכד, בן פטר, לשקם את מרחב הצילום האגדי באמצעות גיוס המונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד
אופנת אלד, 1946
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק

לפני עשר שנים נשלחתי לצלם את בן פטר ואת סבתו, מרים ויסנשטיין, במקום שלא הכרתי בקרן הרחובות אלנבי ובן יהודה בתל-אביב. לקרוא לו "חנות" זה להוזיל מהקסם ומההיסטוריה שהוא טומן בחובו. "הצלמניה" היא מוסד בעל חשיבות עכשווית ועל-זמנית. זהו למעשה מוזיאון בוטיק.

מאז, חזרתי בצלמניה מספר רב של פעמים. מהתמונות בשחור-לבן של תל-אביב וישראל של פעם, קיבלתי בעיקר השראה ותזכורת לערכים שעליהם נבנתה המדינה: עבודה קשה, משמעות, אמת וטובת הכלל. הצלמניה היא מקום שמעורר תקווה בעצם העובדה שהוא מצליח לשמר משהו שכל-כך חסר אצלנו: מסורת לאומית בכלל ומסורת של צילום בפרט.

לכבוד הקיץ שעוטף אותנו בחום ואהבה, שלפתי כמה צילומים מהארכיון העשיר והמפואר של הצלם רודי ויסנשטיין ואשתו מרים, כולל מספר דוגמאות מקייצים קודמים המעידים כי החום היה פה עוד לפני שקמה המדינה.

לפני כעשר שנים, אחרי 75 שנות פעילות, פונתה הצלמניה על ידי יזמי נדל״ן לטובת בניין מגורים מפואר. המאבק הממושך, והמוצלח בסופו של דבר, על זכותו של המוסד הזה לחזור ולפעול ממעונו המקורי, גבה מחיר כספי כבד. כעת ניצבת הצלמניה מול אתגר עצום נוסף: לבנות את ביתה מחדש. אך במציאות הכלכלית של החודשים האחרונים זו משימה בלתי אפשרית ללא תמיכת הציבור.

"היה ונצליח בגיוס, נוכל להקים את הצלמניה כבית לצילום. מקום מפגש ותרבות המשמר זיכרונות ונוסטלגיה, עוסק בקשר בין העולם הישן לחדש, בקצב החיים, ברומנטיקה ובאסתטיקה. נקים בו סטודיו לצילום ממוזג ונעים שיהיה כיף לברוח אליו בימי הקיץ החמים", אמר פטר.

להדסטארט להצלת הצלמניה

פורטרים מתוך גוף העבודה העצום שנאסף לאורך שנות עבודתו של רודי (1936-1980)
רחוב נחלת בנימין, תל-אביב, 1954
נהר הירקון, 1938
בית‭ ‬צעירות‭ ‬מזרחי, ‬תל‭-‬אביב, 1947
הפילהרמונית, 1960
שדרות רוטשילד פינת בר אילן, תל-אביב, 1936
מימין: הלוחש לסוסים, גבעת חיים, 1941 משמאל: מרים ויסנשטיין
גוויל בית חרושת ישראלי לנייר בע"מ, תל-אביב, 1958
אופנת אלד, 1946
רודי ומרים וייסנשטיין, מקימי הצלמניה

על הבלוג | חשיפה

על הבלוג: דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג הצילום של "הארץ". עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל. ניתן להתרשם מעבודותיו באתר: danieltchetchik.com
הצעות לפרסום ניתן לשלוח ל: danielt@haaretz.co.il צילומים ברוחב 2,500 פיקסלים וטקסט עם תיאור קצר של עד 400 מילה. יש להעביר את החומרים ב- wetransfer

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ