חשיפה / בלוג הצילום

עלילות זאב אנגלמאיר בהפגנות

רשימה ואוסף תמונות של הדיווה האקטיביסטית שנעצרה הערב בירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד
שושקה ושוטרים בפריז, 2016, תשאול בעקבות קפיצה למזרקה של מרכז פומפידו
זאב אנגלמאיר
זאב אנגלמאיר

שושנה בזינזנה – פגישותיי עם שוטרים

כבר בלידתי, מצדפה ברחבת בית העיר, אבטחו אותי ואת 2,000 האורחים שהגיעו לחזות בי בוקעת, כוחות משטרה. ימים אחר כך טסתי לפריז לחתן זוג צרפתי, וזאת היתה הזדמנות בשבילי לאינטראקציות עם משטרת פריז. קפצתי ראש למזרקה של ניקי דה סנט פאל, במרכז פומפידו, ומיד ניגש אליי זוג שוטרים. הם היו חשדנים, עד שאמרתי שאני אמנית ויוצרת בכל העולם. הם ביקשו להצטלם אתי. וככה גם בדרך ללובר. ניידת עם קבוצת שוטרים עצרה לידי, והקיפו אותי ליד הבנות שלי. אחרי כמה שאלות ביקשו להצטלם אתי. בברלין שני שוטרים קשוחים מנעו ממני כניסה למוזיאון, בפולין עצרו לתשאל אותי, בגיאורגיה היו חביבים והניחו לי לנפשי.

בארבע השנים שעברו מאז שאני שושקה, שוטרים הגנו עליי באירוע "שאון חורף" בירושלים. כשהיו איומים עליי, הקיפו אותי בהפגנה למען ילדים דרוזים בחיפה. נספגו ממני בצבע אדום בכנסת. בהפגנת "דמוקרטיה מדממת" חקרו אותי על אמנות ומחאה במשטרת מוריה. מנעו ממני כניסה לכנסת בצו משטרה, וכשביקרתי לריאיון בערוץ הכנסת, כשושקה, ליוו אותי ברכב משטרה לוודא שאני אכן מתרחקת.

לא מעט פעמים שושקה הצילה אותי במפגשים עם שוטרים. ביום הראשון, כשכיסיתי כרזות "אנחנו או הם" של הליכוד, שנתלו בתחנות אוטובוס, בכרזות שציירתי אני, ניגשו אליי שני שוטרים, בתחנה המרכזית החדשה, ושאלו מה אני עושה. הוצאתי סוכריות שושקה ונתתי להם, והם צחקו והלכו. נראה לי שמשהו במראה שלי, ורודה עם תלתלים צהובים ונעלי עקב אדומות, מרכך אותם.
היו לי שיחות מפתיעות עם שוטרים בכנסת ובחקירה במוריה, כשרצו להבין למה אמנות מנסה להיות קיצונית ולבדוק גבולות ולא יכולה להיות ממושמעת.

האינטראקציה הכי שמחה שהיתה לי עם משטרה היתה כשהפגנתי בכנסת, לבדי, נגד חוק הנאמנות. הבערתי את השלט, "נאמנה לאמנות", ומשמר הכנסת הזעיק משטרה. התעקשתי על שוטרות ולא שוטרים, כי אני שושקה, וכיבדו את זה. הגיעו שתי שוטרות מחומצנות שיער, שנראו כאילו באו מסרט של טרנטינו, ובמשך דקות לא יכלו לדבר. כל כך צחקו כשראו אותי. ואז הכניסו אותי לניידת לתשאול, וגם שם בקושי הצליחו לדבר. כי צחקו. ביקשו ממני תעודת זהות ואמרתי שאין לי, כי מדינת ישראל לא מכירה בשושקה. רציתי שיעצרו אותי, כי חשבתי שיהיה נחמד להיות מובלת אזוקה, עם שתי השוטרות. הן סירבו. מצאו את הפרטים שלי, ולאכזבתי שחררו אותי.

אתמול עמדתי ביציאה מכיכר פריז, צמודה לגדר מתכת, ממש קרוב לשוטרים, כשהתחילו לעצור מפגינים. אחר כך, כשהתרחקנו משם, ניגשתי לקבוצת שוטרים, פרשים על סוסים, עמדתי לפניהם. הם חיכו שאסתלק, ואז הסתובבו והלכו.

שושקה היא גיבורת על מצוירת שקמה לתחייה לפני ארבע שנים. זאב אנגלמאיר מחלק את זמנו בין דמותו כאיש משפחה, גבר, אמן ומרצה בבצלאל, ושושקה, דיווה אקטיביסטית, ספונטנית והרפתקנית. שושקה נכנסה לרשימת "100 המשפיעים של ישראל", של TheMarker לשנת 2019 במקום המאה.

שוש נלקחת לתשאול אחרי הפגנת יחידה בכנסת
שושקה מסורבת כניסה לכנסת, 2018, צילם: אלעד אקרמן
הפגנה נגד גירוש ילדים פילפינים, מוזיאון תל אביב, אוגוסט 2019, צלם אנונימי
שוש בבלפור אוגוסט ,2020 צילם: רמי בן ארי
שושקה ושוטרים בפריז, 2016, תשאול בעקבות קפיצה למזרקה של מרכז פומפידו
שוטרות ושוש בכנסת, הפגנת יחידה, נובמבר 2018, צילם: עודד זיידל
שוש מפגינה נגד מודעות "אנחנו או הם" של הליכוד ליד מטה המפלגה בזמן ביקור נתניהו, צילם: רפי מיכאלי
שוש חוסמת פרשי משטרה בבלפור

על הבלוג | חשיפה

על הבלוג: דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג הצילום של "הארץ". עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל. ניתן להתרשם מעבודותיו באתר: danieltchetchik.com
הצעות לפרסום ניתן לשלוח ל: danielt@haaretz.co.il צילומים ברוחב 2,500 פיקסלים וטקסט עם תיאור קצר של עד 400 מילה. יש להעביר את החומרים ב- wetransfer