חוזר למדינה אחרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד
יואב חורש
יואב חורש

נווה שאנן הוקמה בשנות ה-20 של המאה הקודמת על ידי כמה מאות יהודים שחיפשו חיים טובים ועצמאים יותר מחוץ לגבולות יפו בעקבות מאורעות 1921. השכונה היתה לסמל של חלוציות, חדשנות ושגשוג של התיישבות יהודית תחת המנדט הבריטי לאחר מלחמת העולם הראשונה.

כיום, השכונה ותושביה נמצאים בעיצומו של ויכוח סוער על זכויות האדם והאזרח, דמוגרפיה, חוקי הגירה, מצבם החוקי של העובדים הזרים, הפליטים ומבקשי המקלט שהגיעו לישראל ב-20 השנים האחרונות ועתידם. אף על פי שגודלה של השכונה הוא פחות מקילומטר רבוע אחד, היא מכילה מגוון עצום של אנשים ממדינות ותרבויות שונות אשר חיים, עובדים ומהווים חלק מהנוף התרבותי והאנושי של תל אביב. בשל תהליך ג'נטרפיקציה ומעמדם הרעוע והלא מוכר של חלק מאוכלוסיית הזרים בישראל, שכונת נווה שאנן משתנה במהירות. הרחובות, הבתים ותושבי השכונה מייצגים עולם משתנה שאנו עדים אליו כמעט בכל יבשת בשנים האחרונות.

התחלתי לצלם את הפרויקט הזה החל ב 2014 במהלך הליכות ארוכות. בעת צילומי פורטרטים עירוניים עם מצלמת פורמט גדול על חצובה, למדתי מגוף ראשון על השכונה והמורכבות שבה. שנה לאחר מכן העתקתי את מגורי ואת הסטודיו שלי לשכונה והמשכתי לצלם בה עד סוף 2016. השם לפרויקט (Serene Oasis) בא מהתרגום המילולי לאנגלית של “נווה שאנן”.

עבודותיו של יואב חורש הוצגו גם במוזיאון ישראל ירושלים, מוזיאון אשדוד לאמנות, המוזיאון לאמנות בבוסטון , באופסלה, שוודיה. כמו כן, הוא השתתף והציג בפסטיבל הצילום הבינלאומי ה-4 בתל אביב כצלם/אוצר.  ב 2017 מונה יואב חורש כראש מחלקת לצילום ב New Hampshire Institure of Art במנצ׳סטר, ניו המפשייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ