קווי דמיון בין ההיסטוריות

תערוכה משותפת של הצלמת מרים אלסטר, שליוותה ותיעדה את פעילותן של מבקשות מקלט בדרום תל אביב, 2018, לצד תצלומיה של אנה ריבקין בריק, אחת מצלמות העיתונות הנודעות בתקופתה, של פליטים יהודיים-גרמנים בשבדיה בזמן מלחמת העולם השנייה, 1942

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד
מרים אלסטר, אנה ריבקין

בזמן העבודה לקראת תערוכה משותפת שעוקבת אחרי סיפורם של בני נוער יהודיים-גרמניים שהפכו לפליטים בשבדיה, האוצרת סנדרה וייל והאמנית הילה לביב הגו את הרעיון לאצור תערוכה בשם "כולנו היינו פליטים". הצילומים מתקופת מלחמת העולם השנייה נלקחו מאלבום תצלומים של אחות סבתה של לביב, אוה ורבורג.

וייל ולביב רואות קווי דמיון בין ההיסטוריה היהודית שלנו כפליטים לבין ההיסטוריה של הפליטים האפריקאים בתל אביב - קהילה שבה הן מעורבות מזה שנים. "אנו חושבות שזו דרך יפה ורבת עוצמה לחבר בין שתי קבוצות האנשים הללו, זו לצד זו. יותר מ-75 שנה מפרידות ביניהן, אבל סיפורן כל כך דומה. אנשים שנאלצו לעזוב הכול, לחיות בלימבו של הלא נודע, מבלי לדעת מה צופן עתידם ומה יקרה לבני משפחתם שנותרו מאחור. הם נאלצים להתפרנס למחייתם ועושים זאת בדרך יצירתית - נשות קוצ'ינטה על ידי סריגוהפליטים היהודים בשבדיה על ידי בנייה וגילוף של צעצועי עץ וחפצי נוי מעץ."

קוצ'ינטה הוא קולקטיב של נשים אפריקאיות מבקשות מקלט החיות בתל אביב, שמעצבות ומייצרות מוצרים סרוגים, כמו סלים, שטיחים ופופים מרהיבים. בנוסף, יוצר הקולקטיב מיצבי אמנות בשיתוף אמנים ישראליים ובינלאומיים מובילים שהוצגו בגלריות בישראל וברחבי העולם.

קוצ'ינטה הוא פרויקט חברתי שמטרתו להעצים נשים אלה – רבות מהן קורבנות סחר בבני אדם, עינויים והתעללות מינית. עצם הישיבה בצוותא, בסביבה תומכת ומבינה, מסייעת לנשים להתמודד עם המציאות הקשה של חייהן. בנוסף מאפשרת קוצ'ינטה לנשים להרוויח כסף למחייתן ולבוא במגע עם הקהל הישראלי דרך סדנאות ואירועים. 


הצילומים של בנות קוצ'ינטה: מרים אלסטר/ פלאש90
צילומי האלבום: הילה לביב

הצילומים בתוך האלבום אנה ריבקין,  
 @למוזיאון המודרני בשטוקהולם, שנתן לנו את הסכמתו וברכתו
אנה ריבקין / המוזיאון המודרני בשטוקהולם

תערוכת פופ-אפ לסוף שבוע, 22-24 במרץ, 2018

פתיחה: חמישי, 22 במרץ, 19:00

שעות פתיחה: שישי ושבת 11:00-15:00

כתובת: נולובז- גלריה שיתופית לאמנות עכשווית, זבולון 17, תל אביב

מרים אלסטר, אנה ריבקין

אוצרות: סנדרה וייל והילה לביב

תגובות