השנה שהיתה, דרך העיניים שלהן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד
צילום של גילי מרין
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק

בהרבה מובנים, שנת 2018 היתה שייכת לנשים. שינוי משמעותי בכללים החברתיים שהציפו דיון ציבורי לגבי מה נכון, מה מותר ומה אסור. לכן, החלטנו ללכת עם המגמה, ולתת את הבמה לאוחזות במצלמה.

אבישג שאר ישוב
מכיוון שלא מדובר ב"תמונה הכי טובה", אבחר בצילום של נטע ברזילי שצילמתי ל"הארץ" ב-4 במאי בנתב"ג עם חזרתה לארץ לאחר הזכייה באירוויזיון. בכל ארוע חדשותי שאליו הגעתי השנה כצלמת עיתונות, הרגשתי שאני עוד אחת מעשרות אנשים  שמנסים לתפוס את הרגע. אני תופסת אותו לעיתון, ואילו הם מנסים לתפוס אותו עבור הווטסאפ, הסטורי, הפייסבוק ושאר החברים. לא משנה בתור מה הגעת - קב"ט, מנכ"ל, דייל או זמר, מישהו כבר ישלוף את הסמארטפון כדי לצלם ולומר "הייתי פה". לי רק נותר לקוות שבשנה הבאה אצליח גם אני לומר "הייתי פה" כצלמת.

צילום של אבישג שאר ישוב

מאשה קושניר
"בסוף האביב נסעתי לנורילסק ודודינקה – ערים רוסיות שנמצאות מעל לחוג הקוטב הצפוני. לראשונה בחיי גיליתי את האקלים הסאב-ארקטי ואת שמש חצות. עדיין ירד שלג במאי ובלילות לא היה חשוך. המקום הזה בלע אותי לחלוטין וגרם לי להתחיל בסדרה שנקראת 'אור שלג'".

צילום של מאשה קושניר

נעה לנדאו
כמי שבדרך כלל מפרסמת טקסטים ולא צילומים, התמונה הזו היתה עבורי התגשמות הקלישאה על אלף המלים. כראוי לכך היא התרחשה כמעט במקרה. צילמתי אותה בווילנה, ליטא, בעת ביקורם של הזוג נתניהו בעיר. יצאתי לריצה בשבת ומצאתי בדרך את ראש הממשלה ורעייתו מסיירים רגלית. זו היתה הזדמנות חריגה לצפות בהם מחוץ ללו"ז הרשמי. למרות הבדיחה שרצה חזק ברשתות כאילו "לא חשוב מי אתה, בסוף תחכה לה מחוץ לזארה", האמת הלא-רחוקה היא שבפריים הזה ביבי המתין לשרה שתצא מאחת הסמטאות הציוריות. "נו, מישהו קורא לאשתי?", הוא אמר למאבטחים בהלצה כשחיכה לה.

צילום של נעה לנדאו

זואי גרינדאה
שנת 2018 התאפיינה באינספור ספקולציות על חיים אפשריים מחוץ לכדור הארץ ובדיווחים על טכנולוגיות חדשות שיאפשרו "הסעות" להתיישבות במאדים. בעודי עדה להשחתה השיטתית והיזומה של כדור הארץ, איני יכולה להימנע מלחשוב שהיציאה מכאן תהפוך בעתיד המאוד קרוב להכרחית. (בצילום: אני משוכפלת/משובטת בדרכי לעתיד)

צילום של זואי גרינדאה

מאיה לוזון
צולם בפרויקט ״אם יום אחד לא יהיו מים".

צילום של מאיה לוזן

מיכל פתאל
בחרתי בתמונה הזאת דווקא כי היא מסמלת עבורי רגע שהוא תסכול והצלחה בו זמנית, כמו עוד רגעים דומים רבים בשנה החולפת. טיול במרוקו המרהיבה היתה חוויה מופלאה ומורכבת עבורי כצלמת תיעודית עם מצלמה על הכתף, תינוקת ביד אחת וילד קטן בשנייה. התשוקה לצלם בכל רגע והרצון לתפוס את הפריים המדויק התנגשה עם הרבה רגעים מתסכלים שהרגשתי שקשה להיות גם אמא וגם צלמת בו זמנית. גם התמונה הזאת, כמו לא מעט אחרות, צולמה בתנאים מאתגרים, ולמרות חוסר השלמות אני לומדת לקבל את מה שיש באותו הרגע, מדויק או מפוספס ככל שיהיה

צילום של מיכל פתאל

הדס פרוש
נקלעתי לסיטואציה של החיפושים אחר הנערים הנעדרים בנחל צפית כשירדתי לאיזור ים המלח לחפש לצלם שטפונות בעצמי. אמנם מצאתי את מה שחיפשתי אך לא ציפיתי לראות כאלה מימדים של כוח הטבע. איך שקיבלתי את ההודעה על הנעדרים בנחל צפית, השמיים שהיו כחולים והשמש החזקה שחיממה כל היום פתאום נעלמו והתחלפו בשמיים שחורים, רוחות, וגשמים, ומים זרמו בכל מקום. מה שהתחיל בטיול רגוע הפך לחוויה שבה הסכנה הרגישה מאוד אמיתית פתאום.
התמונה של השיטפון ממחישה עבורי כמה שהטבע מסוגל לגרום לנו להרגיש קטנים.

צילום של הדס פרוש

דינה אלפסי
כוח נשי. ביטחון עצמי אמיתי, ללא התנצלויות ובגאווה גדולה. חוף בת גלים, קיץ 2018

צילום של דינה אלפסי

מיכל חלבין
מימין: דאנה, בית לחם; משמאל: שלוש אחיות חרדיות, בית שמש. הפקת דוקואופנה שצולמה ברחבי ישראל והרשות הפלסטינית עבור מגזין אירופי

צילומים של מיכל חלבין

גילי מרין
הרחק מאדמתה של ארץ הקודש, המציא מסדר הנזירים הפרנציסקני אלטרנטיבה לעלייה לרגל לירושלים: תחנות הייסורים של ישו ב״הר הקדוש״ של וארסה, צפון איטליה. בוארסה, מתחיל הצליין את המסע מתחתית ההר, ברגע הולדתו של ישו, וממשיך איתו במעלה דרך 14 תחנות, כאשר כל אחת מהן מייצגת (בפיסול בגודל אדם) רגע אחר בחייו של המשיח הנוצרי, כולל הצליבה, הקבורה, והתחייה. האתר הפריד את הדרמה של סיפור הפסיון מהגאוגרפיה של ארץ הולדתו - ויצר תוך כדי מסע אותנתי הרבה . יותר עבור המאמינים המקומיים, שראו את ירושלים עצמה כמשהו רחוק ובלתי מושג. בתמונה: תחנות שבע, שמונה, והשביל הרחב ביניהן, שמאפשר עלייה לרגל בתהלוכה.

צילום של גילי מרין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ