הולכת בדרך שלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדר מיץ/דניאל צ׳צ׳יק
הדר מיץ/דניאל צ׳צ׳יק

בסיור ביריד צבע טרי לפני מספר ימים, היה קשה להבחין בעבודות בולטות, לאו דווקא בגלל האיכות אלא יותר בגלל כמות העבודות, אך זהו טבעם של ירידי אומנות. מניסיון של סיור בלא מעט ירידים, צבע טרי נמצא ביחס דומה למקביליו בעולם הן מבחינת הסדר, הן מבחינת השקט והן מבחינת האיכות.

כן, הופתעתי לגלות פער אדיר ביחס שבין נשים וגברים (לטובת הנשים). ולמען האמת לא ממש מצאתי הסבר לעניין.

בתוך הכאוס של היריד מצאתי אי אנטימי אחד שקט - תמונה צנועה, מלנכולית ועוצמתית ביופיה שמוקמה בקצה מתחם האומנים. היא נראתה כאילו בעולמה, לא מתרגשת ולא מתיחסת לחגיגה סביבה.

סיפורה של היצירה | הדר מיץ

עבורי עבודת הצילום היא חלק מטקס פרטי, פעולה שמנציחה רגע מתהליך גדול יותר.  העבודה "משני עברי הזמן" נגועה בניחוח של אגדת המכשפה "לה-לובה" שמספרת על אישה שגילה אינה ידוע, חלק רואים אותה כצעירה ופתיינית ואחרים כמבוגרת. היא נקראת לה-לובה, אישה-זאב. היא גרה במדבר ולרוב היא נצפית כאשר היא אוספת עצמות, מגינה ושומרת על חיים שנגמרו. היא הכי אוהבת לאסוף שרידי זאבים, מרכיבה את שלדם מחדש וכאשר המלאכה נגמרת, יושבת מול מדורה, ושירתה גורמת לחיה לקרום עור וגידים. לבסוף, החיה קופצת אל מול האש ובורחת אל האופק, ובעת ריצתה אנו רואים כי זאת האישה אשר בורחת.
---
אני יכולה לספר שהעבודה היא מפינלנד, לא שאני חושבת שהמקום משנה (באותה מידה יכלה להיות מצולמת על גדת הירקון), אלא שהסביבה השקטה ואולי אף משעממת גרמה לי להיכנס לאזור ביניים שקט, מתבונן ונקי. אספתי נוצות של ציפורים שהרג חתול. מהנוצות הרכבתי כמה זוגות כנפיים קפואות בצורות תעופה שונות. כשבניתי אותן חשבתי על ג'ול אטיין מארה שגם הוא ניסה לתפוס את כל מהלך הזמן בבת אחת.  קשרתי את כל זוגות הכנפיים שהכנתי בחבל והלכתי לאגם, מעיפה את שרשרת הכנפיים באוויר, מצלמת אותן. להפתעתי מתוך עשרות הצילומים, הצילום שהכי נגע לליבי הוא זה שלא היה בו מאמץ להחיות באופן פיזי. פעולת הבנייה של הכנפיים, הרצון לתת נשמה - גלגול הנשמות כבר היה קיים בכנפיים עצמן כאשר הן שוכבות על הגשר ביום ערפילי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ