כך גרמתי לסטיב בנון לחייך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד
נתן דביר
נתן דביר

לפני שלושה שבועות התבקשתי על ידי הארץ לצלם את סטיב בנון, אחת הדמויות החשובות (והשנויות במחלוקת) בפוליטיקה האמריקאית. מעבר לגמישות רבה של לוחות הזמנים (מועד הצילומים שונה ארבע פעמים ביום הצילומים עצמו), צילום של אדם כמו בנון מחייב תחקיר - בחינת התמונות קיימות וקריאת כתבות עליו מהתקופה האחרונה. במקרה הזה, העלה החיפוש תמונה מעניינת: למעט השער המפורסם במגזין טיים, כמעט ואין לבנון צילומים מגזיניים - ורוב התמונות שלו צולמו במהלך נאומים או אירועים פוליטיים.

חוסר התגובה של איש הקשר לגבי הזמן שיוקדש לצילומים חיזק את החשש שהוא פשוט לא אוהב להצטלם. לפיכך, ארזתי ציוד שיאפשר גמישות מירבית, והנחייתי את האסיסטנט שלי צ׳ייני (שום קשר לסגן הנשיא לשעבר) כיצד להערך לפי משך הזמן שיוקצה לצילומים.

כצלם מקצועי, אני מנסה עד כמה שניתן לא לתת לדעות האישיות שלי להשפיע (לטובה או לרעה) על צילום הפורטרט. אני תמיד שואף להגיע לדינמיקה טובה מול המצולם, כזאת שתאפשר לו לסמוך ולבטוח בי. הצילומים הראשונים נועדים בדרך כלל בעיקר לגישוש והכרת המצולם - ובנון התנהל בגישה מאוד מקצועית, עניינית, אינטנסיבית, ומפתיעה בהתמסרותה. בתחילת הצילומים הרגשתי שהוא בוחן אותי לא פחות משאני בוחן אותו. בחרתי להראות לו מספר תמונות כדי לשבור את הקרח, ולאחר שהביע שביעות רצון מאחד מצילומי התקריב, הוא הפך יותר נינוח. המשכנו לצלם תוך כדי שיחה שהתפתחה, וכך גם התמונות הלכו והשתפרו.

צילום: צ׳יני אור

לאחר פרסום הכתבה במוסף הארץ העלתי פוסטים בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם שלי. עוצמת התגובות ישירות לצילומים ולעצם פרסום ראיון עם אדם כל כך שנוי במחלוקת, שחלק רואים בו מוקצה מחמת המיאוס, הייתה מרתקת אך גם מטרידה. דעתי היא שכל אדם ראוי לכיסוי תקשורתי. ההמלצות של אנשים לא לסקר אדם או תופעה לא תגרום להעלמותו/ה, אך תוביל לחוסר מודעות וחוסר הבנת המצב לאשורו. רבים שאלו אותי לגבי תוכן השיחה האישית שלי עם בנון. הרבה הסתקרנו לדעת מה היה תוכן השיחות בנינו אך מתוך כבוד למרחב שנוצר בין צלם למצולם אני נמנע מלחלוק.

צילום: צילום: צ'ייני אור

כל התמונות הינן רכושו וקניינו הרוחני של נתן דביר. אין להעתיק ו/או לעשות שימוש בתמונות ללא אישור נתן דביר או סוכנות פולאריס אימאג׳אס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ