העולם הגוסס שלנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד
ניק בראנט
ניק בראנט

ספטמבר 2018

כליה הממשמשת ובאה; אפוקליפסה של עולם הטבע; האצת קצב ההכחדה. בכל עבודה חדשה, אני מוצא את עצמי כותב הקדמה המדברת על הנושאים האלה. איך אפשר לא להשמיע את אותה זעקת ייאוש קיומי, תסכול וזעם?

אני כועס, סובל מעודף כעס כמו רבים אחרים. אולי כבר עברנו את הנקודה הזאת לאחר שנחבטנו שוב ושוב ושקענו באפתיה. אנחנו יכולים לעמוד רק בכמות מסוימת של בשורות רעות לפני שאנחנו נשברים או אוטמים את עצמנו במגננה עצמית מנטלית.

כך נראה במיוחד המצב הקשור להרס עולם הטבע וידידינו בעלי החיים השוכנים בו. ההרס הזה מתרחש אפילו מהר יותר ממה שהעלו על דעתם פסימיסטים כמוני. כפי שכתבתי בעבר, אנחנו חווים כיום את הניגוד המוחלט לבריאה. מיליארדי שנים נדרשו לבניית מקום בעל שונוּת מופלאה כזאת, ותוך שנים קצרות מעטות — רגע מיקרוסקופי בזמן — אנחנו מצליחים להחריב אותו.

בחרתי לצלם במזרח אפריקה, משום שהיא עדיין המקום שב-15 השנים האחרונות ריגש וריתק אותי במיוחד, ובו בעלי החיים המיתולוגיים הגדולים של מישורי אפריקה לכדו תמיד את דמיוני. בעלי החיים המיתולוגיים האלה הולכים ונעלמים במהירות, ואחת הסיבות העיקריות לכך היא השטח, או יותר נכון הכמות המוגבלת של השטח הריק. הג'ירפות שרגליהן נחתכות בכוונה על מנת להשיג בשר מיד; האריות המורעלים כדי למנוע מהם להרוג עדרי בקר; הציד הלא חוקי של פילים כדי להשיג את חיטיהם. ועוד ועוד בעלי חיים שנהרגים בתחרות עם בני האדם, כפי שמגלים פילים כי שטחי הטבע, שעד לאחרונה הם יכלו לשוטט בהם בחופשיות, הפכו לחוות.

נסעתי דרך אינספור שטחים בהם לפני 15–20 שנה בלבד אפשר היה למצוא שפע בעלי חיים. כעת הם נכחדו, והותירו שטחים נרחבים ריקים מיונקים גדולים כלשהם. בהתאם לתחזיות, אוכלוסיית אפריקה צפויה לגדול ב-2030 ל-1.6 מיליארד בני אדם ממיליארד ב-2018. מדינות מזרח אפריקה, שבהן צולמה סדרת התמונות האלה, הן בין האזורים הרגישים ביותר. אנחנו נוטים לחשוב שגן העדן אבד לפני עשרות שנים רבות. אבל אם עורכים השוואה, התגברות ההרג של בעלי חיים אירעה לא מזמן. מספר בעלי החיים בטבע הצטמק בחצי ב-40 השנים האחרונות בלבד, ואצל בעלי חיים רבים השוכנים באפריקה, המצב אפילו גרוע יותר.

הביטו במספרים ביבשת האפריקאית:
אריות: מספרם ירד ב–80% מאז שנות ה–60 של המאה הקודמת והגיע ל–20,000 בלבד ב–2018.
צ'יטות: מספרן ירד ב–65% מאז 1975 והגיע ב–2018 ל–7,000 בלבד. הן גורשו מ–90% ממקומות נדודיהם ההיסטוריים.
פילים: ירידה של 70% מאז תחילת שנות ה–70.
מספרם כיום מגיע אולי ל–400,000.
ג'ירפות: ירידה של 40% במספרן מאז 1985.

מזרח אפריקה שקיימת בדמיוננו - רומנטית, מרחבים גדולים, טבע בתולי - היא רעיון מיושן, למרבה הצער. אין כמעט פארקים או שמורות שגודלם מאפשר חיים בטוחים לבעלי החיים. הם נרדפים ללא הרף וניצודים ללא רחמים. התצלומים האלה מסמלים את פלישת בני האדם למה ששרד מממרחבי הטבע, שעה שבעלי החיים נעלמים מאזורי המחייה שלהם, ההולכים ומצטמצמים. הם צולמו באדמות שבט המאסאי שאינן שמורות מוגנות אלא שטחים פתוחים, סמוך לפארק הלאומי אמבוסלי שבקניה. במקום בנינו סטים גדולים, ונאלצנו לחכות שבועות ולעתים חודשים עד שהחיות הרגישו מספיק בנוח כדי להיכנס לפריים. 

נראה שזה אחד המקומות האחרונים שבו בעלי חיים ובני אדם - מספר גדול של בני אדם - חיים זה לצד זה. בהתחשב בעוני הקשה שבו הם חיים, העובדה שהם משלימים עם נוכחות בעלי החיים ביניהם מרשימה עוד יותר.

בימים אלה נראה שהמצב הולך ומידרדר. ציבור המתכחשים למדע בארצות הברית ממשיך להתעלם בעקשנות מהקונצנזוס הנרחב בעולם המדע בנוגע לשינויי האקלים שהם מעשה בני האדם. חמדנותם, בורותם, התעקשותם להכשיל יוזמות וההפצה המכוונת של מידע כוזב מאפשרים ויאפשרו את סבלם ואת מותם של מיליארדי בעלי חיים ושל מיליוני בני אדם. ההשפעה של התרחשויות אלו תימשך מאות שנים. סיכון עתיד כדור הארץ למען רווחיהם קצרי הטווח הוא לדעתי פשע שלא היה כמותו בתולדות האנושות. כפי שאמרה אשת הגנת הסביבה ג'ודי בונדס: "אין עבודה בכוכב לכת מת".

לעמוד האינסטגרם של "חשיפה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ