מסע בקרבת מקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
s
מתוך התערוכה החדשה, מסע בקרבת מקום
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק

רע בן דוד התחיל לצלם בגיל 10. הוא היה משוטט עם סבא שלו בין הפרחים והשקיעות הרבה לפני שידע שצילום יכול להיות כלי לביטוי אישי. מצויד במצלמת "זורקי 4" ומד אור, הוא עסק כבר אז גם בהבטים הטכניים של הצילום. שנים רבות לאחר מכן, כשהחל ללמוד, החל לשוטט בחצרות האחוריים של השרון. שם גם הרכיב סדרה לסוף שנה ב', בה ניתן לראות השפעות מהצלמים האמריקאים אלק סות' וסטיבן שור ואף נגיעות מהעבודות של שרון יערי.

ביום אפרורי, כשהגיע למגרש הטניס וצילם את התמונה הנראית כאן, הוא ידע שמדובר מבחינתו בנקודת שיא. גאומטריה, צבעוניות ועקבות של העבר מרכיבים את הפריים היפהפה הזה. זו ללא ספק אחת העבודות היפות שרע חלק איתי.

"ידעתי שאני רוצה להדפיס את התמונה הזאת בגודל גדול מאוד, אבל אף בית עסק לא נענה לדרישות שלי. נכנסתי לאטרף כדי למצוא מקום שיבצע את העבודה. כשהבנתי שבארץ לא תהיה תשובה לעניין, פניתי לבית עסק שמדפיס לאנדרס גורסקי. במזל מכרתי עבודה אחרת שלי והיה לי את המימון הנדרש לנסוע לגרמניה להדפיס. בגלל חוסר הביטחון שהיה לי אז בתור סטודנט שנה שניה בצילום וללא הרבה ניסיון בהדפסות , ביקשתי מאתי שוורץ שהיתה המורה שלי להדפסה אנלוגית בשנה הראשונה של הלימודים להצטרף אליי למסע. בתהליך, חזרתי מרוצה מאוד ונשאר רק למסגר את העבודה. בבית עסק בתל אביב שרטו לי את ההדפס בעת המסגור וניסו למלא את השריטה עם טוש שחור", הוא מספר ומחייך, ספק בכאב ספק בצחוק.

לקראת תערוכת היחיד הראשונה שלו בגלריית DandA, החליט רע להדפיס את העבודות שלו בעצמו. בגלל הטראומה מתהליך המסגור הקודם, הוא רכש מדפסת והחל לעבוד בבית הוריו וביקש שוב מאתי שוורץ לסייע. "איכשהוא העניין שאני מדפיס בבית ויוצא ממש יפה הגיע לסטודנטים. התחלתי לקבל פניות להדפיס עבודות, ותוך זמן קצר התחילה טיילת של תלמידים בבית של ההורים שלי. הייתי חייב למצוא חלל משלי כדי להספיק את העבודות של כולם".

את העסק הרשמי הראשון שלי פתח בן דוד ברחוב לילנבלום בתל אביב. מאוחר יותר עבר למקום גדול יותר ברחוב לבונטין ולפני מספר חודשים נאלץ לעבור, שוב בגלל כמות העבודה, לחלל אחר בגודל של 1,500 מ"ר בדרום תל אביב. יש לו כ-30 עובדים. 

לא קשה לך שקריירת הצילום תפסה מקום משני?

"שמע, כשאתה טוטאלי במה שאתה עושה - אתה חייב לבחור דבר אחד. אתי שוורץ (שהפכה לשותפה מלאה לעסק) ואני מגיעים לפה כל יום ב-09:00 ויוצאים ב-23:00. יצרנו פה משהו שלא היה קודם בנוף המקומי, וזה אולי יותר חשוב מצילום ואמנות. זו הקרבה שאני עושה בכיף. בעתיד הקרוב הייתי רוצה להקים מעבדה לפיתוח סרטים. בעתיד הרחוק יותר, גלריה".

רע בן דוד / מסע בקרבת מקום / פתיחה בחמישי הקרוב, 20:00 / גלריה עינגע

פרוייקט שנה א׳
פרויקט שנה א׳
סבא של רע, אברהם לוריא
מתוך התערוכה החדשה, מסע בקרבת מקום
מתוך התערוכה החדשה, מסע בקרבת מקום
פרוייקט שנה ב׳
פרוייקט שנה ב׳
התמונה שנמכרה לממן את הנסיעה לגרמניה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ