להביא את המשיח באמצעות האינסטגרם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד
שרון פולבר
שרון פולבר

״נשים יראות שמיים״ (God - Fearing women) הוא פרויקט תיעודי המתחקה אחר חייהן של נשים חרדיות המתגוררת בשכונה קראון הייטס שבברוקלין, ניו יורק. קראון הייטס ידועה כמעוזה של חסידות חב״ד ומתגוררים בה כיום כ-30 אלף חסידים של מנהיגה המנוח של התנועה, הרבי מנחם מנדל שניאורסון (הרבי מילובביץ'). באמצעות צילומים, ראיונות וקטעי וידאו של החגים, הטקסים, החתונות, בית הספר החרדי לבנות וחיי היום יום של נשים בולטות בקהילה בשנתיים האחרונות, מתחקה הפרויקט אחר חוויית הנשיות והאימהות החרדית.

החסידות, המבקשת בין היתר למשוך גם יהודים חילוניים, מאפשרת בניגוד לזרמים אחרים של היהדות האורתודוקסית שימוש בטכנולוגיה. רבים מתומכיו של שניאורסון נוהגים לספר שלמרות שהוא הניא את חסידיו מלהחזיק טלוויזיה בביתם, הוא נהג להשתמש בה בעצמו כדי לשדר את דרשותיו. היום, למעלה מ-20 שנה לאחר מותו, רבים מתומכיו משתמשים במשל זה כדי להסביר שאת המשיח אפשר להביא במציאות של קראון הייטס גם באמצעות האינסטגרם.

וכך, בשנים האחרונות, הנשים בחסידות, שלא זכו לייצוג בעיתונות החרדית המסורתית, מספרות את סיפוריהן ברשתות חברתיות. בין דפים שעוסקים באופנה צנועה, בלוגים לבישול כשר ונשים מקומיות שמבקשות לחלוק את חייהן ברשת, ניתן לזהות את המתחים העולים כחלק מהרצון לשמר זהות דתית נשית בעולם משתנה, שלא נשארת אדישה גם להתעצמותן של תנועות נשים בעולם כולו.

לכך יש להוסיף את תפקידו של שניאורסון כמובילה של מהפכה ביחס לנשים בדת היהודית: הוא הקים את בית ספר חרדי לבנות בשכונה ("בית רבקה"), עודד נשים ללמוד חסידות, הקים עבורן אגודות, בהן ״נשי ובנות חב״ד״, הפעיל כתב עת המיועד לנשים ושינה את כינויה של האישה מ"אשת השליח" ל"שלוחה" כדי להדגיש שהן שלוחות בזכות עצמן. לצד אלה, התנגד שניאורסון לפמיניזם והטיף לכך שתפקידה המרכזי של האשה הוא לשמש כעקרת הבית. ״התורה מכתיבה תפקידים שונים לגבר ולאישה״ אמר באחד מנאומיו הפומביים והוסיף: ״אבל שונה אין משמעותו לא שווה. דמיון הוא לא שוויון. אין זו אלא סטייה של הזמנים הללו לטעון שהולדת ילדים, גידולם תחת המסורת, והכתבת הטון שבו מתנהל משק הבית כולו, כולל הבעל – פחותים בערכם מהכנסת ממון, מהאדרת שמך, או מכל דבר אחר שהחברה מגדירה כמטרת החיים העיקרית.״

הקונפליקטים האלה - שבין דמיון לשוויון, בין גידול משפחה לבין השקעה בקריירה, בין הרצון לחלוק את העולם החילוני אך לא להשתייך אליו, לבין המרדף אחר הגשמה עצמית בצל אורח החיים של אדם מאמין, הם חוט השני המחבר בין כל הנשים המתועדות בפרויקט. בין התלמידות של אותו בית הספר לבנות, שבשלוש השנים האחרונות הותר להן לפתוח דף ברשת חברתית אחת, אך נדרשות לאחסן את הטלפון הנייד שלהן בארון בית הספר כדי שילמדו ״לשלוט בטלפון בלי שהוא ישלוט בהן״: מארגנת חתונות, מתופפת חרדית שמופיעה רק לפני נשים, בלוגרית אופנה צנועה צעירה ושחקנית חרדית מתחילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ