בדידות ואהבה של זוג ניצולי שואה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרנסיסקו מול המראה בביתו בבואנוס איירס
פרנסיסקו מול המראה בביתו בבואנוס איירס
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק

פרנסיסקו ויצ'טר הוא ניצול שואה שברח מאירופה לדרום אמריקה אחרי מלחמת העולם השנייה. הוא אחד מהיהודים שחבים את חייהם לאוסקר שינדלר, חסיד אומות עולם שהציל כ-1,200 יהודים מהשמדה. ויצ'טר הגיע לארגנטינה עם אשתו הינדה, גם היא ניצולת שואה. הם חיים יחד יותר מ-70 שנה ומתגוררים בבואנס איירס.

פרנסיסקו נולד ב-25 ביולי 1926, והתגורר עם משפחתו בעיירה הפולנית בלז'ץ, עד למותו של אביו בתחילת מלחמת העולם. את אמו ואחותו, הוא נזכר, ראה לאחרונה בחג שמחת תורה.

בוקר אחד פקדו הנאצים על תושבי העיירה היהודים להתאסף בפארק המרכזי. בני משפחתו של פרנסיסקו החליטו להסתיר עשרה ילדים במרתף הבית בתקווה שהנצאים לא ימצאו אותם. הם היחידים שנותרו בחיים.

במהלך המלחמה היה ויצ'טר כלוא בארבעה מחנות ריכוז. המחנה האחרון שבו הוחזק היה בודזין, שממנו לקח שינדלר יהודים רבים לעבוד במפעל שלו - והוא ביניהם. בתום המלחמה אמר שינדלר לפועלים היהודים שהם חופשים. "חופשיים ממה?" שאל פרנסיסקו.

הוא שב לעירו אבל מצא אותה הרוסה. הוא חי ברחובות וחיפש ניצולים מבני משפחתו אך כולם נספו. בניסיון למצוא דרך להתקיים באירופה הוא הגיע לרומא, בה מצא את בן דודו וידידים שאיתם נפגש לפעמים. באחת הפגישות האלה ביקרו בקולנוע ליד מחנה הפליטים ושם פגש את הינדה, גם היא ניצולת שואה. מאותו היום לא נפרדו.

בני הזוג התחתנו ב-20 באפריל 1947 ברומא. פרנסיסקו יצר באמצעות הג'וינט קשר עם דודתו שחיה בארגנטינה, אליה נמלטה אחרי מלחמת העולם הראשונה. הוא זכר את כתובתה משום שראה אותה על אחד המכתבים בביתו. אחרי שאמרה שתקבל אותו ואת אשתו, הם הגיעו לארגנטינה באופן בלתי חוקי באותה שנה.  כיום, אחרי יותר מ–70 שנה ביחד, הם מתגוררים בבואנוס איירס ולהם שני ילדים, ארבעה נכדים ושישה נינים.

(מגאלי דרסוקוביץ')

פרנסיסקו משחק עם הנינים שלו בביתו
חופשה משפחתית ראשונה בדרום ארגנטינה עם הילד הראשון שלהם
פרנסיסקו והינדה. יחד כבר 70 שנה בביתם בבואנוס איירס
פרנסיסקו והינדה מצולמים ברומא לפני החתונה שלהם, בשנת 1947
פרנסיסקו מול המראה בביתו בבואנוס איירס
ארוחת ערב משפחתית
פרנסיסקו לאחר מפגש עם שני ניצולי שואה
פרנסיסקו והינדה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ