הטור העולמי של עופר אדרת ובנימין נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוסף צילומים של ראש הממשלה
צילום של עמוס בן שלום, 2015
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

במבט ראשון המשימה נראתה פשוטה. נשלחתי (על ידי עצמי) לאתר תמונה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעלעל בעיתון "הארץ". החודש ימלאו מאה שנה לעיתון הוותיק ביותר בישראל ומה חגיגי יותר מתמונה של המנהיג שלנו, זה שאוטוטו שובר שיא ועובר את דוד בן גוריון במספר הימים על כסא ראש הממשלה, מחזיק בעיתון הכה שנוא עליו ועל משפחתו. 

לצורך המשימה, סקרתי, בעיניי, עשרות אלפי תמונות, משנות השמונים ועד היום, על צג המחשב. עשיתי זאת בשעות הלילה המאוחרות , כשהתקשיתי להירדם, תוך שאני חדור תחושת שליחות היסטורית, או בשעות הבוקר המוקדמות ביותר, כשקמתי לתת בקבוק לתינוק. אני יכול לקבוע די בוודאות שאני האדם שראה בחייו הכי הרבה צילומים של נתניהו באופן מרוכז.

הארכיון המקוון הראשון שבדקתי היה "אוסף התצלומים הלאומי" - אוצר ממלכתי, שמתעד רגעים נבחרים בחיי המנהיגים שלנו מקום המדינה ועד היום. אחר כך, עיינתי בכל התמונות שאגורות במחשבי סוכנויות הידיעות הגדולות, ואז עברתי על אלפי צילומים של צלמי "הארץ". 

מצאתי את ביבי מביט על היפופוטם בגן חיות באיטליה, רוכב על גמל בנגב, רתום למזחלת-כלבים בנורווגיה ואפילו שט על קיאק בנהר. ראיתי אותו מסתחבק עם רבים וטובים שהפכו לימים לגדולים שבאויביו. אהוד ברק, אביגדור ליברמן, יאיר לפיד - מי לא. הצצתי עליו בשעותיו היפות ובאלה האומללות. בין לבין, איתרתי גם תמונות שהיה שמח למחוק מהמאגר ובה הוא נראה עם סיגר עסיסי באחת מטיסותיו למשימה לאומית כזו או אחרת. לעיתון "הארץ" לא מצאתי זכר. לעיתונים אחרים, באנגלית, דווקא כן. ראיתי אותו גם שקוע בקריאת ספרים, כולל במהלך הצבעות בכנסת ובטיסות. הו, הרבה טיסות היו שם.

ואז, פתאום, פריצת דרך. סדרת צילומים מרהיבה צדה את עיניי. תומר אפלבאום תיעד את ראש הממשלה אוחז בגיליון "דה מרקר" בעת דיון בכנסת ב-2010. גם העדשה של אמיל סלמן קלטה אותו עם "דה מרקר" שנה קודם לכן. אבל עם כל הכבוד לקולגות מעבר לדלת, "דה מרקר" זה עדיין לא "הארץ" אורגינל.

המשכתי לחפש. רתמתי למשימה גם את חבריי וגם את אלה הווירטואלים מעל דפי הפייסבוק. אחת מהם, ענת קייזר מגבעתיים, שניחנה בכישורי מידענות מרשימים, שלפה מנבכי הרשת צילום מרהיב, שבו נתניהו נראה מעיין בעיתון "חשוד". לפי העיצוב הגרפי, הסקנו כי מדובר כנראה במוסף "ספרים", מה שעשוי היה לקרב אותנו למטרה.

הגדלתי את הצילום, הפכתי אותו חזור והפוך, עד שהתפקסתי על עמוד העיתון בו עיין באחת מישיבות הכנסת ב-2010. בדקתי מה היה התאריך שבו צולמה התמונה ומשם המשכתי לארכיון "הארץ" כדי לבדוק את עמודי מוסף "ספרים" מאותו שבוע. בינגו! מצאתי את נתניהו מעיין בכתבה מאת שלמה אבינרי על "הציוני הראשון". 

אז יש לנו את ביבי עם "דה מרקר" ואת ביבי עם "ספרים". בהמשך מצאתי אותו גם מציג את העיתון "העיר" - גם הוא של רשת "שוקן" - מעל דוכן הכנסת. אבל ביבי עם "הארץ" - אין בנמצא. עדיין. המשך החיפוש הניב צילומים של נתניהו בכנסים שאירגנו "הארץ" ו"דה מרקר" בעבר הרחוק, כשהוא עומד ונואם ליד הלוגואים של שניהם. כנראה שזה היה לפני שרשת שוקן הפכה קן של "אנטישמים", כפי שטוען בנו יאיר בטוויטר חדשות לבקרים.

באחד הימים מצאתי קריקטורות נפלאות של עמוס בידרמן, בהן אייר את ביבי ושרה מעיינים ב"הארץ". שמרתי גם אותן. לא יזיק. זה נחמד, זה מתחמם, אבל זה עדיין לא "זה". האם הרמתי ידיים? עוד לא. אני משוכנע שאי שם מסתתר לו הצילום המיוחל. נתניהו נמצא בחיינו כבר קרוב לרבע מאה בתפקידי הנהגה בכירים. הוא תועד מכל זווית אפשרית כמעט בכל יום מאז 1996 ועד היום. אני בטוח שאם היה עומד לרשותי המאגר המלא של תמונות נתניהו - כולל אלה שצילמו וגנזו יועציו, ח"כ במסדרון, מאבטחים ואנשים אחרים שבאו עמו במגע - הייתי יכול להציג כאן עכשיו תמונה שלו מעיין ב"הארץ".

בינתיים, אסתפק בתמונה של מנחם בגין, לא פחות מכובד מנתניהו, וגם בזו של שחקן הקולנוע היהודי אמריקאי קירק דגלס, שהשנה יחגוג 103. שניהם, בהזדמנויות שונות, תועדו קוראים את העיתון. כן, מה שהחל בניסיון לאתר את נתניהו עם "הארץ" הסתיים באוסף מרהיב של קוראים אחרים, לא פחות מעניינים, ממאה שנותיו של העיתון. רובם אלמונים, אך קשורים לאירועים היסטוריים מרתקים ממאה השנים האחרונות. כדי לראות את האוסף כולו תצטרכו להמתין ליום ההולדת שלנו, ב-18 ביוני, כאן באתר "הארץ". נתראה!

ירושלים 2014, צילום של אבי אוחון לעמ
בחופשה בארץ, כפר בלום 2013 צילום של אבי אוחיון לעמ
גן חיות ברומא, צילום של יעקב סער 1997
צילום של עמוס בן שלום, טיול בנגב 2015
צילום של אבי אוחיון, 2015
צילומים של תומר אפלבאום, 2010
אוסלו 1998, צילום לעמ
בהכנות לראיון, צילום של דניאל בר און, 2006
צילום של רומא יעקב סער, 1997
צילום של עמוס בן גרשום לע״ם, 2011
ראש הממשלה כותב מילה בספר התורה לצד מנהל בית חבד ים-המלח, הרב שמעון אלהרר. צילום של קובי געדון לעמ, 2015
ים המלח 2011 צילום של אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ