חשיפה / בלוג הצילום

הבית שלי הוא אני

בית הוא יותר מסתם מקום. הבית שלי הוא אני, המשפחה שלי, בן זוגי וחברי הילדות שלי. וכשמדובר בלהט"ב, המשמעות של המונח הזה הופכת להרבה יותר מורכבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סדרת פורטרטים
הצלמת שיר ממן

הפרויקט “חשופים” נולד מתוך השאלה "מהו בית". לעניות דעתי, בית הוא יותר מסתם מקום. הבית שלי הוא אני, המשפחה שלי, בן זוגי וחברי הילדות שלי. לכן, בפרויקט הזה בחרתי להציג את המורכבות שקיימת בקבלתו של בן או בת משפחה אחרי היציאה מהארון.

למרות שאינני חלק מהקהילה הלה”טבית, רציתי לעסוק בהיעדר התמיכה בעקבות בחירתו של אדם לקבל ולאהוב את עצמו כפי שהוא ולדון בהקרבה העצומה שלעתים קרובות אדם צריך לעשות רק בשביל להיות שלם ואמיתי עם עצמו.

הפרויקט "חשופים" נוצר במסגרת קורס דוקומנטרי בהנחיית יובל טבול. החוג לתקשורת צילומית, המכללה האקדמית הדסה

ליאן לאני, 27

"כל הבחורות שהכרתי בעבר היו "בוצ'ות", אף-פעם לא חשבתי שאני חלק מזה. כשנחשפתי לראשונה לנשים לסביות שמתלבשות בבגדי נשים, בחורות נשיות, למרות שיש אישה לצידן, הבנתי שזה המקום שלי. כשסיפרתי לאימא שלי על זה היא אמרה שזה מרד נעורים, גחמה חולפת, והתעלמה מזה כמה שנים. היום היא מבינה שזה חלק ממני."

אלונה רטרו, 24

"אני חושבת שהשונות שלי, החייזריות הזאת, זה משהו שאני לוקחת איתי לכל מקום שאני מגיעה אליו. הבחירה להחצין את זה, היא בחירה לקבל את הדבר הזה ולהתעטף בו. זה ששוב ושוב עברתי תקריות אלימות פיזית משפיע על המזג שלי. אני מאד מוכנה לברוח כל הזמן, לעבור ממצב רגיל למצב- ״תרוצי״. אני מרגישה לא כל-כך בבית בעולם. אני הבית שלי."   

לילך אדמן, 27

"תמיד ידעתי שאני נמשכת לנשים, אף-פעם לא הכחשתי. אני חושבת שגם במשפחה שלי כולם ידעו, אבל לא רצו לדבר על זה. עם אבי אני לא בקשר כבר שבע שנים, הוא מפיל עליי את פירוק המשפחה, הוא טוען שהתגרש בגלל נטיותיי המיניות."

קובי ויינברג, 19

"אימא שלי מאמינה שנולדתי בטעות, שלא ייתכן שמשהו כמוני יצא מתוך גופה. כשגילתה על נטיותיי המיניות אמרה לי שאני לא הבן שלה יותר, שיש לה מספיק ילדים גם בלעדיי. אבא שלי מדבר איתי מתוך אשליה שאני עדיין הבן הצדיק שלו. כשאנחנו מדברים הוא מאחל לי רפואה שלמה. הוא בטוח שיום אחד אודה לו על זה שהוא לא מסכים לי להכנס הביתה במצבי."                     

יונית זיידנברג, 23

"חוויתי המון נטישות של אנשים קרובים מאז היציאה מהארון. משפחתה של אימי בנתק מוחלט ממני מאז שראו אותי לראשונה כאישה, הם אמרו לי שאני מבזה את זכרה של אימי שנפטרה. חוסר הקבלה לא משתלט על חיי ומשתק אותי, אני מקיפה את עצמי באנשים שרואים בי מעבר למגדר שלי, מכירים אותי כמו שאני, מכירים בחוכמה שלי ובמה שיש לי לתת."               

נתנאל מורן, 29

"כבגיל 13 הבנתי שאני נמשך לגברים, חוויתי את התקף הפאניקה הראשון בחיי. הרגשתי שהדבר הכי נורא קרה, אני הולך להשרף בגיהנום, אלוהים נטש אותי ואני אשרף בגיהנום לבד. בגיל 24, שלחו אותי לטקס דתי כדי שאתרפא, להוציא ממני את השדים. בגיל 27 נכנסתי להפרעת התקפי פאניקה, שנה וחצי לא יצאתי מהבית."                                                

דויד קבסה, 25

"בילדותי ובגרותי לא הכרתי הגדרות כמו הומו, לסבית, טראנס. גדלתי בבית דתי שיש או שחור או לבן.  כשהייתי בן 13 התחלתי לשאול את עצמי שאלות.אחי, שגילה לפני כמה שנים שאני הומו, אמר לי שאני חולה נפש, שאני צריך עזרה והדברים רק התדרדרו מאז,  הוא ניסה להפנות אותי לאנשי מקצוע שיוכלו לעזור לי." 

על הבלוג | חשיפה

על הבלוג: דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג הצילום של "הארץ". עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל. ניתן להתרשם מעבודותיו באתר: danieltchetchik.com
הצעות לפרסום ניתן לשלוח ל: danielt@haaretz.co.il צילומים ברוחב 2,500 פיקסלים וטקסט עם תיאור קצר של עד 400 מילה. יש להעביר את החומרים ב- wetransfer

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ