חשיפה / בלוג הצילום

סיפורים מהקופסה על ים המוות שהיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ים המלח של פעם
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק

עוד מילדות זכור לי שאבי, דוד סרי, אהב מאד לצלם לצד עיסוקו בעבודות מתכת עדינה. הוא החל לשאת את מצלמת הצ'ייס איקון שלו (פורמט 6X9ׂ) לכל מקום עוד בטרם היה בן 15. אחר כך עבר ללייקה 35 מ"מ.

אבי שמר בקפדנות ובסדר מופתי על התשלילים שצילם. על תשלילי ה-6X9 השטוחים נהג לכתוב את תאריך הצילום, מקום הצילום ולעתים גם הסבר קצר. את תשלילי ה-35 מ"מ קטלג ומספר ובקצה כל סליל כתב את החודש והשנה. התשלילים גולגלו ונארזו בקופסאות קרטון ממוספרות, 15 סרטים בכל קופסה.

מצאתי את הקופסאות אחרי פטירתו של אבי ב-1981. לשמחתי גיליתי שתשלילי ה-6X9 ס"מ נשמרו במצב טוב יחסית. אך למרבה הצער, רבים מתשלילי ה-35 מ"מ ניזוקו מהלחות ובעיקר משום שהוחזקו מגולגלים. כפועל יוצא מכך, הם איבדו את גמישותם, נעשו נוקשים ודביקים. היה קשה מאד לפרוש אותם, ולמרות זאת, הצלחתי להציל ולסרוק את מחציתם.

שלמה סרי

אין ספק שטעינו לאורך הדרך עם ים המלח. קל להאשים את הפוליטיקאים או את ההתחממות הגלובלית, אך האחריות למצבו מוטלת בראש ובראשונה על כתפי "מפעלי ים המלח" ועל כתפי האחריות החברתית של כולנו. המבט אל התמונות הישנות הללו מציגים את ים המוות בימים שהיה "חי", שוקק חיים ותקווה. מבטים של אמונה, תמימות וחום משתקפים בתמונות השחור-לבן המגורעות.

רבות דובר על הסיבות להתייבשות ים המלח. בעיני הוא מטאפורה חריפה להתייבשות ערכי המדינה. אולי גם החום, הלחץ והזיעה מפוררים אותם, הבולענים בולעים אותם והמפעלים שואבים. תצלומיו של סרי נפלאים ומהווים נוסטלגיה מחממת הלב המהולה בכאב על הים שהיה כאן ועל הקהילה שחיה לצדו תחת השמש הקופחת. 

דניאל צ'צ'יק

עבודותיהם של דוד ושלמה סרי יוצגו ב-29 בחודש ב"גלריית מרי", ירושלים

על הבלוג | חשיפה

על הבלוג: דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג הצילום של "הארץ". עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל. ניתן להתרשם מעבודותיו באתר: danieltchetchik.com
הצעות לפרסום ניתן לשלוח ל: danielt@haaretz.co.il צילומים ברוחב 2,500 פיקסלים וטקסט עם תיאור קצר של עד 400 מילה. יש להעביר את החומרים ב- wetransfer

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ