חשיפה / בלוג הצילום

השנים האחרונות של גולדה

לקראת הקרנתו של סרט תיעודי חדש על ראשת הממשלה לשעבר, חשפה הספרייה הלאומית מספר תצלומים משנות חייה האחרונות ואלה מובאים כאן לראשונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גולדה מאיר בתמונות
גולדה צופה ברבין מתפטר מראשות הממשלה 1976

ראש הממשלה לשעבר גולדה מאיר היתה בת דורם של קודמיה בתפקיד משה שרת ולוי אשכול. מאיר היתה אחרונת ראשי הממשלות של מפא"י שבאו מקרב העליות החלוציות. אחר כך הועברה השרביט אל יצחק רבין ושמעון פרס, בני הדור שבגר בארץ ישראל המנדטורית.

מאיר נכנסה לתפקידה במארס 1969, כשהמערך החזיקה ברוב מוחלט בכנסת - 63 מושבים. היה זה הישג שאף מפלגה בהיסטוריה הפוליטית של ישראל לא הגיעה אליו, בשיא תהילתה של תנועת העבודה אחרי הניצחון הגדול במלחמת ששת הימים. חמש שנים לאחר מכן, באפריל 1974, התפטרה מאיר ופרשה מהחיים הציבוריים בעקבות התוצאות הקשות של מלחמת יום כיפור. במערכת הבחירות הבאה, במאי 1977, עלה הליכוד לשלטון ובחלוף שנה וחצי נוספת הלכה מאיר לעולמה בגיל 80.

השנים 1976-1978, בהן נסוגה בהדרגה מאיר מהעין הציבורית, חופפות לאלה שבהן ירדה קרנה של תנועת העבודה. דן הדני וצלמי סוכנות צילומי העיתונות י.פ.פ.א שבניהולו (Israel Press and Photo Agency) ליוו אירועים שונים שבהם השתתפה בשנים אלה. בצילומים נראית מאיר שׂבֵעת הימים, אחרונת דור המנהיגים הוותיקים, בצל המשבר המפלגתי, וכמו גם הפער בין מאיר כראשת ממשלה שהאחריות על כתפיה לבין מאיר כאורחת מכובדת באירועים שונים.

כאלה הם המפגש עם אנואר סאדאת בנובמבר 1977, הביקור בקצרין (שעל הקמתה החליטה הממשלה בראשותה), התערוכה "המאבק לחיים" שיזם הליכוד ובה הוצגו הישגי המדינה ביום העצמאות השלושים, וביקורו של סגן נשיא ארה"ב וולטר מונדייל עם משפחתו בישראל ובביתה של מאיר חמישה חודשים לפני מותה. 

כל הצילומים הם חלק מארכיון דן הדני, האוסף הלאומי לתצלומים ע"ש משפחת פריצקר, הספרייה הלאומית. הסרט "גולדה" יוקרן במסגרת פסטיבל הסרטים התיעודיים החמישי של הספרייה הלאומית, ביום רביעי בשעה 20:30.

יום הולדת שמונים
גולדה עם סאדאת בביקורו הראשון בארץ 1977 ב
גולדה מגיעה להצביע בבחירות 1977 עם תעודת הזהות ביד
גולדה צופה ברבין מתפטר מראשות הממשלה 1976
גולדה מבקרת בתערוכה המאבק לחיים בבנייני האומה 1977 וחותמת בספר המבקרים
גולדה מבקרת בקצרין 1977
גולדה מארחת בביתה את סגן נשיא ארצות הברית וולטר מונדייל ואשתו
גולדה מצביעה בבחירות 1977
גולדה עם רבין בוועידת מפלגת העבודה פברואר 1977
גולדה בכינוס בחירות להסתדרות 1977

על הבלוג | חשיפה

על הבלוג: דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג הצילום של "הארץ". עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל. ניתן להתרשם מעבודותיו באתר: danieltchetchik.com
הצעות לפרסום ניתן לשלוח ל: danielt@haaretz.co.il צילומים ברוחב 2,500 פיקסלים וטקסט עם תיאור קצר של עד 400 מילה. יש להעביר את החומרים ב- wetransfer

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ