חשיפה / בלוג הצילום

החידה שבמבט מלמעלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פורטפוליו של טייס אל על
עידו אלעד
עידו אלעד

השיעור בבית הספר ברחובות היה מופסק לעתים קרובות וכולם היו ממתינים שהרעש של רביעיית מטוסי קרב הממריאה בכוח מלא תסתיים. הרעש היה נוראי. זהו זכרון ילדות וחיבור ראשון שלי למטוסי קרב. אז, עוד לא ידעתי שאהיה אחד מהטייסים המרעישים האלה. גם את חו"ל חוויתי מגיל צעיר. אבי המנוח היה מדען במכון ויצמן ונסיעותיו הארוכות היו שגרת חיינו. לאבא היתה מצלמת פילם Nikon ומסרטת 8 מ“מ, והוא נהג לתעד אותנו. מד האור הידני, פלש האלומיניום, כיסוי העור החום ויתר האביזרים, היו חלק אינטגרלי מהבית.

בגיל 18 התאחדו אצלי שני עולמות הילדות הללו. קיבלתי מחבר של אבא ליום ההולדת את המצלמה הראשונה שלי: Rollei של 35 מ"מ. התחלתי לצלם ואת הפיתוח עשיתי בחדר החושך של המחלקה לפיזיקה במכון ויצמן. זמן לא רב אחר כך, סיימתי את קורס הטיס והוצבתי בטייסת שמשימתה העיקרית היתה צילומי מודיעין מעבר לגבול. אז, התוודעתי לנקודת הראות האווירית של הצילום.

השנים חלפו והפכתי לטייס באל על. בקריירה הזו יש זמן לשהות ולנוח בערים בחו"ל (על פי נהלי הבטיחות) ואני מנצל את חלקו לצילומים. גם בטיסה, בגובה של כ-10 ק“מ, כשאני לא בתפקיד ליד ההגאים, אני מצלם מזוויות שאינן מוכרות לרוב האנשים. או כפי שאנחנו אומרים לאורחים בתא הטייס: "תראו איזה נוף יפה יש במשרד שלנו". חייבים לומר שיש גם משהו מגביל בצילום הזה - אי אפשר לצלם כל הזמן, החלון, העננות והאובך מקשים ומגבילים, אי אפשר לצלם אנכית מטה ובטח שאי אפשר לסטות מהנתיב עבור תצלום טוב.

כשיצאו הרחפנים לשוק, קניתי אחד ומאז הוא צמוד אלי בכל טיסה לחו"ל. מבחינתי, כל צילום צריך להציג לצופה משהו חדש. להביא אותו אל חלקיק השנייה שבו הוא שואל את עצמו "מה אני רואה?". בשבריר השנייה הזה העולם עוצר עבור הצופה. הוא מתרכז בתצלום, כמו בחידה, ופותר את השאלה לבד: "אהה זה X! מעולם לא ראיתי את זה כך!"  החלק האחרון של התהליך הוא הירגעות והנאה מהקומפוזיציה והצבעוניות. כדי לקבל קומפוזיציה טובה, אני עובר על תצלומי google maps אנכיים של היעדים, מחפש מקומות מעניינים, בודק את תנאי מזג האוויר, הראות ואם חוקי להטיס רחפן במקום.

לדף האינסטגרם של עידו אלעד - iddoelad@

על הבלוג | חשיפה

על הבלוג: דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג הצילום של "הארץ". עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל. ניתן להתרשם מעבודותיו באתר: danieltchetchik.com
הצעות לפרסום ניתן לשלוח ל: danielt@haaretz.co.il צילומים ברוחב 2,500 פיקסלים וטקסט עם תיאור קצר של עד 400 מילה. יש להעביר את החומרים ב- wetransfer

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ