חשיפה / בלוג הצילום

כשאב ובנו נפגשים באמצע הגשר

שפת הגוף, העירום בבית, האובססיות, ההתמקדות המוגזמת באובייקטים יום-יומיים. הצלם האמריקאי טימותי ארצ'יבלד ובנו ניסו להבין את המצב האוטיסטי ומצאו את מהות הצילום

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג
טימותי ארצ'יבלד
טימותי ארצ'יבלד

ECHOLILIA הוא פרויקט ששינה עבורי את מהות הצילום. הוא החל מאוסף של תצלומים שעליו עבדתי עם בני בביתנו. אב שמתגורר בפרברים ומנסה לתעד את דפוס החשיבה של הילד השקט שלו. התצלומים היו גולמיים ופרימיטיביים והזכירו לי עבודה של סטודנט מתחיל - אביזרים פשוטים, תאורת חלונות. הם לא נראו בכלל כמו תצלומים אחרים שלי.

הואיל ואני נהנה מקשרים בעולם העיתונות, הצלחתי להניח את ECHOLILIA על שולחנם של עורכי תמונות. צירפתי הסברים על תהליך העבודה, נזהרתי מלעשות שימוש במלה "אוטיזם" בניגוד לרצוני. אך לאינטרנט יש דרכים משלו, ועד מהרה התחלתי לקבל תגובות מכל רחבי העולם, מהורים וילדים, שאמרו לי כי הם רואים בתצלומים את בנם או את עצמם.

חלקם שלחו לי תצלומים של ילדיהם שהיו יכולים להיכנס בקלות אל דפי הפרויקט: המלים, שפת הגוף, העירום בבית, ההתמקדות המוגזמת באובייקטים יומיומיים. הורים מכל רחבי העולם צילמו את האובססיות וההתנהגויות של ילדיהם האוטיסטים כחלק מהניסיון להבין אותם. הבנתי שלא חידשתי דבר, פשוט עשיתי מה שכל הורה כזה עושה, רק אולי עם מצלמה יותר טובה ותאורה אחרת.

המלה ECHOLILIA מרפררת למונח הרפואי Echolalia - חזרה על משפטים והעתקת דפוסי דיבור הקיימים אצל ילדים על הספקטרום האוטיסטי. בחרתי בשם הזה בגלל השילוב בין Echo - שובו של צליל בגלל גלי קול חוזרים, לבין Lily שהוא שמו של פרח יפה. ב-ECHOLILIA שנינו הרגשנו שאנחנו חופרים יחד בניסיון להבין את המצב, או בניסיון להבין משהו. לא קיבלנו תשובות מוחשיות, אך הצלחנו לבנות גשר שאנחנו נפגשים באמצעו.

עוד תמונות ניתן למצוא בדף האינסטגרם של "חשיפה"  - לחצו כאן

ד
ד
ד
ד
ד
ש
ד
ד
ד
ד
ג
ד
ג

על הבלוג | חשיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ