חשיפה / בלוג הצילום

הצילום הוא טעות (וטעות היא לפעמים גם נס)

הצלמת תמר אייזנברג מוצאת חופש וריחוף במקומות שבהם אין סדר וחוקים. הכאוס, חוסר האחידות והשפה הלא ברורה חוגגים בפורטפוליו שלה, ואולי בכך טמון היופי בעבודותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד
תמר אייזנברג

נולדתי בירושלים לצלם מאני דיפרסיבי, ילד הכלוא בגוף של מבוגר, ולאם שהיא אחות במקצועה, אשה יציבה כמו לבנת בטון. אל לימודי הצילום במכללת "הדסה" הגעתי ב-2002 במקרה, אך כנראה זה מה שהיה צריך לקרות. עד אז, חיי נראו לי אפורים ומנוכרים. הרגשתי נטע זר בכל מוסדות החינוך ותמיד חיכיתי לפורים כדי להסתתר מאחורי מסכה של מכשפה ולהסתובב חופשייה בין הילדים. כיום, פורים הוא החג הפחות חביב עלי.

אהבתי אז לצלם פורטרטים ובאחד הפרויקטים ביקשתי מאנשים אקראיים שנוצרה לי איתם קצת כימיה (ברחוב, באוטובוס, בכל מקום), להגיע לביתם ולצלמם. עד היום כשאני פוגשת אנשים שמדליקים בי ניצוץ, מיד מתעורר בי הרצון להגיע אל הסביבה הטבעית שלהם ולראות מאיפה באו. בפרויקט הגמר היה מבקר שאמר לי בכעס שכל מה שצילמתי ואצלם יוצא בטעות. המשפט הזה נחרט בי, ובאמת, אחרי הלימודים זנחתי את הצילום המקצועי.

בדיעבד אותו מבקר צדק: הצילום הוא אכן טעות, אך טעות היא לפעמים גם נס. "הטעות" היא סוג של כימיה. מעין מפגש שנוצר על ידי שלושה גורמים: האווירה שמשדר המקום, האווירה שמשדר הצלם והאווירה שמשדר המצולם. כשהם מדויקים - נוצר צילום שמרגישים אותו, שרוצים להכניס יד ולהיות בתוכו.

אני לא רואה עצמי כאמנית. אין לי יומרות כאלו. הדחף שלי לתעד הוא דחף בלתי נשלט שמסייע לי לזכור פרטים. יש לי משיכה עזה למקומות שתקועים באמצע, כאלה שבהם החוקים לוטים בערפל וחוסר הסדר נותן מקום לקסמים ולפעמים גם לאסונות. במקומות כאלה יורד ממני סלע גדול ואני מרגישה מעין תחושת ריחוף וחופש.

חזרתי אל הצילום המקצועי לפני כשבע שנים. חברה אהבה את צילומי הסמארטפון שלי והתעקשה שאצלם את חתונתה. יש קסמים בעולם ויש כוחות מסוימים שמובילים אותנו לאן שאנחנו. אולי לא הכל זה טעות.

על הבלוג | חשיפה

על הבלוג: דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג הצילום של "הארץ". עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל. ניתן להתרשם מעבודותיו באתר: danieltchetchik.com
הצעות לפרסום ניתן לשלוח ל: danielt@haaretz.co.il צילומים ברוחב 2,500 פיקסלים וטקסט עם תיאור קצר של עד 400 מילה. יש להעביר את החומרים ב-wetransfer

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ