חמישה עדי מדינה ויותר מדי מידע סלולרי - כך הסתבך תיק רונאל פישר

המשפט נגד רונאל פישר נמשך כבר שנתיים וחצי ועד כה נשמעו בקושי שני עדים. בינתיים פישר במעצר בית, מורשה לעבוד בחברה שמקימה תערוכות, ומנהל קרב נגד חוקריו במחלקה לחקירות שוטרים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונאל פישר מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים בשנה שעברה
רונאל פישר מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים בשנה שעברה. עושה למחלקה לחקירות שוטרים בית ספרצילום: אוליבייה פיטוסי
רויטל חובל
רויטל חובל

היה זה רק לפני שלוש וחצי שנים כשהמדינה רעדה כשרונאל פישר תועד במצלמות מקבל כסף מאלון חסן, בתמורה להבטחה שיסגור תיקים נגדו. חודשים ארוכים עברו עד שהמשטרה הצליחה לפרוץ את מכשירי האייפון של המעורבים וגילתה את מעמקי הקשר בין פישר לקצין משטרה מצליח בשם ערן מלכה, שסחרו במידע הרגיש מחקירות נגד חשודים. תיבת פנדורה של יחסי פישר עם פקידים בשלטון, ביניהם פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד, נפתחה ולפני שנתיים וחצי הוגש כתב אישום נגד שבעה מעורבים בפרשה. למרות המצלמות, חמישה עדי מדינה, תיק פישר תקוע. שנתיים וחצי מאז הוגש כתב אישום, נשמעו בקושי שני עדים (מתוך 120). לפני כשבועיים הופנה התיק לגישור אצל נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים אהרן פרקש. אז איך התיק הסתבך כל כך?

האמת היא שמזה שנתיים וחצי שפישר עושה למחלקה לחקירות שוטרים בית ספר ונלחם בכל הכוח נגד המחדלים של מח"ש בחקירה, ויש כאלה. אחרי שנתיים במעצר בית, באוגוסט האחרון התיר לו בית המשפט העליון להסיר את האזיק האלקטרוני ולהתאוורר חמש שעות בחוץ ולעתים אף יותר. בנובמבר הוא קיבל אישור לעבוד בחברת "אימג'ן תערוכות" העוסקת בעיצוב והפקת ביתנים לתערוכות בארץ ובחו"ל. הסוגיות הקשורות לתיק נגדו נדונות היום אצל שלושה שופטי מחוזי שונים (משה סובל, רם מוסק וחגית מאק קלמנוביץ), ושופט בית המשפט העליון יצחק עמית. סנגוריו מטעם הסנגוריה הציבורית, עמית בר וליזי שובל, מצליחים להתיש את בתי המשפט השונים בשאלות צדדיות אך עקרוניות. החל מהוויכוח על מי יממן את תמלול החקירות, עד לוויכוחים אינסופיים על חומרי חקירה.

במרץ האחרון, עוד לפני שהחלה החקירה הנגדית של העד המרכזי נגד פישר, ערן מלכה, היחיד שבינתיים מרצה מאסר בגין הפרשה, (הוא הודה במיוחס לו, הפך לעד מדינה ונשלח לשבע שנות מאסר), קיבל השופט סובל את טענת הסנגורים שאי אפשר להמשיך את החקירה ללא החומרים המלאים מהטלפון הנייד של מלכה ועצר את המשפט. מאז המשפט תקוע, כבר יותר מתשעה חודשים. נכון לעכשיו, המשפט אמור להתחדש ב-29 בינואר, אך סופם של הוויכוחים על חומרי החקירה עדיין לא נראה קרוב.

האם מדובר בפישינג ובניסיון להרוויח זמן או שאנשי מח"ש מסתירים חומרים? עד כה, השופט קבע שהצדק עם הסנגורים. זה קרה במהלך עדותו של איש הסייבר של מח"ש, אלון שפיצר, שבה חשף כי הוא מחזיק בידיו העתקים מלאים של שלושת הניידים של מלכה, כאשר רק מידע חלקי ממנו נמסר להגנה. בעדותו של שפיצר התגלה כי בידיו גם העתק מהנייד של עדת המדינה ע', מי ששימשה העוזרת של פישר במשרד עורכי הדין בבעלותו. הנייד השני שהחזיקה הושב לידיה מבלי שהועתק.

במשך חודשים התווכחו הצדדים איך יתבצע המיון של הררי המידע שיש בניידים של מלכה, שמצדו טען כי אין לחשוף אותו בשל פגיעה בפרטיותו. במקביל טענה מח"ש שחלק מהחומר שכבר העבירה להגנה נעשה בטעות. בהתערבות בית המשפט העליון, בשבועות האחרונים יושבים מדי יום הסנגורים של פישר ומח"ש ומעיינים בחומר.

ערן מלכה בבית המשפט ב-2015. היחיד שבינתיים מרצה מאסר בגין הפרשהצילום: אוליבייה פיטוסי

למה הניידים האלה חשובים? לטענת הסנגורים, תיק פישר הוא תיק ניידים. פריצת הדרך בתיק קרתה רק כשמח"ש הצליחה לפרוץ לנייד של רונאל פישר (אחרי שטען שאינו זוכר את קוד הגישה לאייפון שלו). בהגנה מקווים שהמידע הרב באותם ניידים, כמו גם ההתכתבויות המלאות ביניהם, איכונים שיוכיחו שמלכה לא היה איפה שהוא טוען שהיה, יוכלו לשפוך אור על הקשר ביניהם ולבחון את טענותיו של מלכה שהעביר מידע לפישר.

במסגרת כתב האישום נטען כי מלכה העביר מידע רגיש מחקירות שהתנהלו נגד אנשי עסקים כמו יאיר ביטון ועופר נמרודי, סגן ראש עיריית ירושלים לשעבר קובי כחלון (אחיו של השר משה כחלון) ואחרים. המידע כלל בראש ובראשונה פרטים על עצם החקירה, החשדות, מועד המעצר המתוכנן של החשוד, השאלות שהוא צפוי להישאל וכולי. לפי כתב האישום, פישר סחר במידע הרגיש מול החשודים וקיבל מהם מאות אלפי שקלים, שהתחלקו בינו, בין מלכה ובין ע'.

מלכה סיפר בעדותו שהעביר את המידע הרגיש בוואטסאפ ותיבת מייל ייעודית שנפתחה וכן בדיסק און קי. התכתבויות רבות במייל ובנייד שנמחקו ושוחזרו, אך מידע רב שנטען שהועבר לא מגובה בראיות. מלכה מסר למח"ש גם את הדיסק און קי המדובר, אך מח"ש לא שמרה העתק ממנו והחזירה אותו לבעליו.

טענה נוספת של סנגוריו של פישר היא שלמלכה ככל הנראה הייתה סיבה להסתיר את מכשירי הסלולר שלו. הם מזכירים שבמשך זמן רב טען מלכה כי השמיד את הטלפון שלו וזרק אותו לים, מסיבה מסוימת. לבסוף התברר כי מלכה לא זרק את המכשיר אבל פרמט אותו. השחזור שערכה מח"ש היה חלקי ולטענת ההגנה, בטכנולוגיות החדשות של היום, ניתן לעשות שחזור איכותי יותר, אך הנייד כבר לא נמצא בידי מח"ש. גם קלסרים של תיקים של שוטרים שאותם ייצג פישר מול ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, ניצב ירון בארי, אבדו. בעוד שפישר עומד לדין על כך ששיחד את בארי, באמצעות תרומות לעמותה שניהלה רעייתו, התיק נגד בארי נסגר.

ירון בארי בטקס קבלת מינויים ודרגות בפיקוד הבכיר של המשטרה בירושלים, 2011. קלסרים של תיקים אבדו והתיק נגדו נסגרצילום: תומר אפלבאום

"התיק הזה הוגש לא אפוי", אמר באחד הדיונים עו"ד איתן פלג, סנגורו של יאיר ביטון. השופט, משה סובל, (שישב בהרכב בתיק טלנסקי- ראשונטורס, וכיום מועמד לקידום בבית המשפט העליון), הסכים, אבל הבהיר שאין ברירה. "גם כשהדבר לא אפוי עד הסוף צריך להתחיל לאכול אותו", העיר. פעם אחר פעם נוזף סובל בתובעים בתיק, רונן יצחק וקרן אלטמן, על ההתנהלות בתיק. באחת הישיבות האחרונות הוא איים שיקבל את בקשת ההגנה לבטל את כתב האישום.

פישר נחוש לנהל את משפטו עד תום. הקריירה שלו חוסלה, הוא החזיר את רישיון עורך הדין שלו והתדמית הציבורית שדבקה בו היא של נוכל שסגר תיקים יחד עם מלכה ודוד, שאחרי פרישתה מהפרקליטות הפכה לשותפתו במשרד. בבית המשפט מצליח פישר רב הקסם והתחכום לנהל מלחמה פסיכולוגית שנוגעת ללב השופטים. כמעט מדי דיון, מאפשר לו השופט סובל לומר את דברו ("אני נרדף", "הם מתנהגים כמו חיות"), לזרוק הערות ביניים ולכנות את עדי המדינה שקרנים. לצד המלחמה על חפותו, הוא מנהל קרב משני נגד אנשי מח"ש, ולאחרונה עתר בעצמו לבג"ץ בדרישה להעמיד לדין חלק מראשי היחידה, בגין תיק אחר שבו ספגו ביקורת מבית המשפט המחוזי.

פישר אמנם יושב על ספסל הנאשמים אך עברו המקצועי גורם לו לקחת חלק פעיל בהגנה שלו ולדלג מעת לעת לשולחן הסנגורים, שמייצגים אותו מטעם הסנגוריה הציבורית. לאחד מהם, עמית בר, יש היסטוריה עם פישר. בר ייצג את האחים דדוש שהואשמו בעסקאות סמים ופרש בעקבות משא ומתן שניהלו האחים להפיכתם לעדי מדינה נגד זאב רוזנשטיין. מי שסגר את ההסכם מול פרקליטת מחוז תל אביב דאז, דוד, היה פישר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

רויטל חובל

רויטל חובל | צדק פואטי

עיתונאית, משפטנית, פמיניסטית, חשדניסטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ