מנדלבליט מתרחק מפתח תקווה, למברגר מתיק דרעי: ניגודי העניינים של בכירי משרד המשפטים נחשפים

נותר רק לשער מדוע מנדלבליט החיל על עצמו כלל כל כך מחמיר שקודמיו לא החילו - בהתחשב בכך שמנדלבליט לא פסל את עצמו מטיפול בחקירותיו של הבוס שלו לשעבר, ראש הממשלה נתניהו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
אביחי מנדלבליט, שלמה למברגר
קרדיט: אילן אסייג, אוליבייה פיטוסי
רויטל חובל
רויטל חובל

המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים מומי למברגר נאלץ לפסול את עצמו מטיפול בתיק החקירה נגד השר אריה דרעי. הסיבה: אחיו, שוקי למברגר התחיל לייצג את אחד החשודים בפרשה הזו (הוא סירב לציין את מי). סיפורם של האחים למברגר הוא מיוחד למדי. שוקי מכיר היטב את עבודתו של אחיו הצעיר. ולא בגלל קשרי המשפחה ביניהם. אלא מסיבה אחרת – הוא בעצמו שימש בעבר משנה לפרקליט המדינה לענייני פלילים. הוא פרש לפני ארבע שנים, אפילו התמודד לתפקיד פרקליט המדינה אך לאחרונה החליט לעבור לצדו השני של המתרס והחל לשמש סנגור.  

למברגר הוא דוגמה נוספת, אך חריגה, של תופעת הדלת המסתובבת שלא פסחה גם על עולם המשפט. בעבר נהגו בכירים ברמתו של למברגר לפרוש לביתם עם תום כהונתם, כשפנסיה תקציבית בידם. דוגמה יוצאת דופן היא המקרה של יהושע רזניק, שהיה בעבר בתפקיד של הלמברגרים, והפך להיות סנגור של חשודי צמרת. כך גם הורמו גבות כשנודע שהיועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין החל לייצג את המיליארדר בני שטיינמץ החשוד בפרשת שוחד מעבר לים. אחרים שרצו להמשיך בקריירה המשפטית, התמנו לשיפוט או פנו לאקדמיה. מנגד, צריך לומר שאין איסור על מעבר לייצג את הצד השני, חופש העיסוק הוא זכות יסוד ובמדינה קטנה כמו ישראל ניגודי העניינים תמיד קיימים. אחת הדרכים לטפל בבעייתיות שנוצרת כתוצאה מכך היא שקיפות.

הימנעותו של מומי למברגר מטיפול בתיק דרעי מתפרסמת כאן לראשונה בעקבות בקשה משותפת של עיתון "הארץ" ושל עמותת "הצלחה" לקבל את רשימת ניגודי העניינים והמניעויות של היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה והמשנים שלהם.

אלא שתיק אחד היה חסר ברשימה שהעביר מומי לעיתון והוא התיק נגד שלושה רופאים בכירים מבית חולים איכילוב, פרופ' צבי רם, פרופ' שלומי קונסטנטיני וד"ר יוסי פז שתועדו במצלמות "עובדה" דורשים כסף "מתחת לשולחן" מתיירים זרים, בנוסף לתשלומים שדרש בית החולים באופן רשמי. התיק ממתין להכרעה בפרקליטות מחוז תל אביב, שבראשה עמד למברגר עד לפני כחצי שנה. במשרד המשפטים הסבירו שתיק איכילוב לא מופיע ברשימה, כי ההסדר מתייחס לעניינים שכיום על שולחנו, ותיק איכילוב לא אמור להגיע לשולחנו. במשרד ביקשו להבהיר כי "בעת כהונתו כפרקליט מחוז תל אביב הוא מנע את עצמו מטיפול בתיק איכילוב. משנתמנה לתפקיד משנה לפרקליט המדינה, ונדרש לדווח על ניגודי עניינים קיימים הנוגעים לתפקידו הנוכחי, כבר לא היה צורך בדיווח על תיק זה מכיוון שזה אינו מצוי עוד על שולחנו". שאלנו אם יש עוד תיקים שמהם למברגר נאלץ לפסול עצמו בשל אחיו, אך מהפרקליטות לא נמסר הפירוט, אלא שבמקרים אחרים מוחל הסעיף הכללי בהסדר. ממשרד המשפטים נמסר כי "בהתאם להסדר ניגוד העניינים שנערך ללמברגר, הוא מתחייב להימנע מלקבל החלטות בתוקף תפקידיו הציבוריים, להשתתף, או לטפל בכל צורה אחרת, בנושאים העלולים להעמידו במצב של חשש לניגוד עניינים, בפרט בנושאים הקשורים בעניינים קונקרטיים שטופלו/מטופלים ע"י אחיו, או על ידי משרד עורכי הדין בו הוא מועסק".

ומה באשר למנדלבליט? הוא הודיע לאחרונה כי הוא פוסל את עצמו מעיסוק בכל מה שקשור לעיר שבה הוא גר, פתח תקווה. תקדים כזה לא זכור במשרד המשפטים ונותר רק לשער מדוע מנדלבליט החיל על עצמו כלל כל כך מחמיר שקודמיו לא החילו (גם בהתחשב בכך שמנדלבליט לא פסל את עצמו מטיפול בחקירותיו של הבוס שלו לשעבר, ראש הממשלה נתניהו).

מתשובת הממונה על חופש המידע עולה כי ראש עיריית פתח תקווה פנה למנדלבליט בבקשה כי היועץ יסמיך למערך התביעה של העירייה עורכי דין פרטיים אשר אינם חלק ממערך הייעוץ המשפטי בעירייה, וכי ההחלטה לפסול את עצמו מבקשה זו נבעה בשל העובדה שהוא מתגורר בעיר. בתגובה לשאלות הבהרה ששלחנו ללשכת היועץ, נמסר כי הבקשה הוגשה בינואר 2017, כחודשיים לאחר שהחלו אזרחים להפגין נגדו בסמוך לביתו. באוגוסט האחרון עתר לבג"ץ חבר מועצת העיר פתח תקווה ויו"ר ועד השכונה שבה מתגורר מנדלבליט נגד המשך קיום ההפגנות בשכונה. דוברת לשכת היועץ מסרה בתגובה: "לאור העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה מתגורר בעיר פתח תקווה, החליט היועץ למען הזהירות, ומעבר לנדרש, שלא לעסוק בעניין זה, ואצל סמכותו להחליט בעניין למשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ניהול ותפקידים מיוחדים), עו"ד אבי ליכט".

מפגינים בכיכר גורן בפתח תקווה בספטמבר
מפגינים בכיכר גורן בפתח תקווה. הבקשה הוגשה בינואר 2017, כחודשיים לאחר שאזרחים החלו להפגין נגדו בסמוך לביתוצילום: דודו בכר

הסכם ניגוד העניינים שעליו חתם מנדלבליט עם כניסתו לתפקיד הוא עמום וכללי, שבו הוא מצהיר כי לא יעסוק בעניינים הקשורים "לאדם אשר יש לו זיקה אליו" וימנע מלעסוק בשני נושאים: עיריית לוד, בשל גיסו המכהן כסגן ראש עיריית לוד מטעם הבית היהודי וכן בהחלטות אותן קיבל כפצ"ר, תפקידו הקודם. תחת הסעיף הכללי החליט מנדלבליט להימנע מעניינו של שופט שהיה מעורב בתאונת דרכים, ושאותו הכיר בימיו בפרקליטות הצבאית אך השניים לא נפגשו שנים; נמנע מלעסוק בחקירתו של גיל שפר במסגרת תיק מעונות רה"מ, "נוכח טיב היכרות היועץ עמו"; והודיע כי לא יעסוק בבקשת הנשיא לשעבר קצב לקבלת חנינה, נוכח העובדה שבתקופת היותו מזכיר הממשלה, אחיו של קצב התייעץ עימו בנושא זה.

 גם פרקליט המדינה שי ניצן, חתם על הסכם ניגוד עניינים כללי שלא מפרט באילו נושאים הוא מנוע מלטפל. לפי דיווח הממונה על חופש המידע, ניצן פסל את עצמו מעיסוק בשתי חקירות: אחת, בעניינה של חבר הכנסת יצחק הרצוג, בשל היכרות עם אחד החשודים, שמעון בטאט, שהיה ראש המטה של הרצוג בפריימריז. השניים שירתו יחד בגדוד 890 של הצנחנים. השנייה, חקירה שעוסקת במינהל מקרקעי ישראל, בשל היכרות עם אחד הנחקרים בפרשה, חבר הכנסת נחום לנגנטל, שלמד עם ניצן בישיבת נתיב מאיר. התיק נגד לנגנטל נסגר.

באשר למשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, שאחראי כיום על התחום הציבורי- חוקתי ועד לאחרונה המשנה לעניינים פליליים, רשימת המניעויות ארוכה. אחותו של נזרי, לבנת, עוסקת היא יועצת תקשורת שעובדת, בין היתר, עם חשודים שעניינם נידון אצל היועץ המשפטי לממשלה. כך למשל, צבי בר (אחותו עבדה כעוזרת של יריבו הפוליטי כרמל שאמה), שלומי לחיאני וכן בתיק הפלילי בעניינה של פרח לרנר, יועצת ראש הממשלה, בשל קשרי החברות עם אחותו. התיק נגד לרנר, אגב, נסגר ועבר לאפיק משמעתי. נזרי נמנע מלעסוק גם בעתירה בעניין התחבורה הציבורית בשבת, בגלל אחותו, ששימשה עד לאחרונה יועצת תקשורת של שר התחבורה ישראל כץ.

המשנה לענייניים כלכליים, מאיר לוין, הצהיר בהסכם ניגוד העניינים שעליו חתם כי חמיו, אשר בהרב, הוא מו"ל ישראל היום ולכן ימנע מעיסוק בעניינים הנוגעים לישראל היום ולעסקים אחרים של משפחת אדלסון, וכן התחייב להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לעיתונות הכתובה. המשנה לענייני ניהול ותפקידים מיוחדים, אבי ליכט הצהיר כי ימנע מלטפל בעניינים הקשורים לבית החולים הדסה עין כרם בשל בת זוגו שעובדת במקום, וכן ימנע מטיפול בבית החולים העמק, בשל אביו אריה, המשמש יועץ משפטי של עמותת הידידים של בית החולים.

שאר המשנים, בהם המשנה לעניינים אזרחיים, ארז קמיניץ, והמשנה לעניינים פליליים, עמית מררי, הודיעו כי הם מנועים מטיפול בנושאים הקשורים לתפקידם של בני זוגם. בת זוגו של קמיניץ היא היועצת המשפטית של רשות החברות. בן זוגה של מררי הוא היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון.

רויטל חובל

רויטל חובל | צדק פואטי

עיתונאית, משפטנית, פמיניסטית, חשדניסטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ