מי מסוגל לחקור את השוטרים - הכירו את ששת המועמדים לראשות מח"ש - צדק פואטי - הבלוג של רויטל חובל - הארץ
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מי מסוגל לחקור את השוטרים - הכירו את ששת המועמדים לראשות מח"ש

המחלקה לחקירות שוטרים ספגה בשנה האחרונה לא פחות מהלומות מהמשטרה עצמה. ראש מח"ש פורש שנה וחצי לפני תום הקדנציה ויורשו צפוי לקבל גוף חבוט וחבול. או שאולי תהיה זו יורשת?

תגובות
המפכ"ל רוני אלשיך ופרקליט המדינה שי ניצן
אוליבייה פיטוסי

מתיק ההטרדה של ניצב ריטמן דרך הקרקס של רונאל פישר ועד ביקורת מצד מפכ"ל המשטרה אלשיך, המחלקה לחקירות שוטרים הגיעה לשפל חסר תקדים. ששת המועמדים לעמוד בראש המחלקה נחשפים כאן לראשונה, אבל עולה השאלה האם מי מהם מסוגל לחולל את השינוי הדרוש כדי לשמור על השומרים?

ראש המחלקה הנוכחי אורי כרמל הודיע על סיום תפקידו שנה וחצי לפני תום הקדנציה שלו, על רקע תחושת מיצוי ואכזבה מחוסר הגיבוי שניתן לו על ידי צמרת המשרד מול המפכ"ל רוני אלשיך. בשל נסיבות אישיות הוא נאלץ להיעדר רבות מהמשרד. סגנו, משה סעדה, מילא את החלל ושלט בחקירות המפורסמות של מח"ש, מניצב רוני ריטמן ועד אום אל חיראן.

ביום שני הבא, כשתתכנס ועדה של נציבות שירות המדינה ותבחר בראש המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), ייתכן שזו בכלל תהיה ראשת המחלקה. ל"הארץ" נודע כי שתי מועמדות בכירות במשרד המשפטים הגישו מועמדות לתפקיד ואם אחת מהן תיבחר, היא תהיה האשה הראשונה שתעמוד בגוף האמון על חקירת המשטרה, שראשיה נאלצו לעזוב בשלוש השנים האחרונות בשל הטרדות מיניות.

ראש מח"ש הנוכחי אורי כרמל
אוליבייה פיטוסי

ז'נה מודזגברישוילי, לשעבר התובעת הצבאית הראשית שמכהנת בחמש השנים האחרונות בראש מבת"ן, היחידה לבירור תלונות נגד חוקרי שב"כ, ורחל מטר, הממונה על מבת"ן וראש היחידה לעיכוב הליכים בפרקליטות הן שתי מועמדות בולטות. מודזגברישוילי נחשבת למשפטנית מוערכת שנבחרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה הקודם יהודה וינשטיין להקים את היחידה לבירור תלונות נחקרי שב"כ בתוך משרד המשפטים, לאחר שהוחלט על הפרדתה מהשירות. ארבע שנים וחצי מאז הוקמה, קשה להצביע על הישגי היחידה. עד כה נפתחה חקירה אחת בלבד נגד חוקר שב"כ מתוך מאות תלונות על עינויים. מטר היתה קודם לתפקידה פרקליטה במחלקה הפלילית בפרקליטות. בין היתר ייצגה את המדינה בערעור שהגישה ענת קם על עונשה. פרקליטה נוספת שהגישה מועמדות היא קרן בר-מנחם מפרקליטות מחוז מרכז, שטיפלה בין היתר בתיק ארגון הפשיעה של אסי אבוטבול ותיק השיבוש של אהוד אולמרט. לאחרונה הגישה מועמדות לתפקיד פרקליטת מחוז מרכז והפסידה.

ועדה בראשות שופט בדימוס, שבה יהיה חבר גם פרקליט המדינה שי ניצן, שבמידה רבה יכריע על זהות הזוכה, תיאלץ לבחור את ראש המחלקה, בעידן לא פשוט עבור הארגון. שלושה מועמדים נוספים הם ראש מחלקת עררים בפרקליטות המדינה יניב ואקי; נעם עוזיאל, מנהל מחלקה פרקליטות מיסוי וכלכלה שטיפל בעבר בתיקי לחיאני ודנציגר; רונן יצחק ממח"ש, המשמש כתובע בתיקים הגדולים של מח"ש בהם תיק רונאל פישר ותיק ניסו שחם וסגן ראש מח"ש סעדה.

המועמדת רחל מטר
תומר אפלבאום

המבחן הגדול עבור סעדה יהיה בעוד חודשיים, כשהשופט בני שגיא יפרסם סוף סוף את הכרעת הדין בעניינו של ניסו שחם. מעבר לשאלות הפורנוגרפיות שהטיחו החוקרים בשוטרות, בלטה הלהיטות של מח"ש להגיע לשוטרות, ולתחקר אותן על קשריהן עם שחם מחוץ לנישואים ולאיים עליהן שאם לא ישתפו פעולה, ימצאו את עצמן מפוטרות מהמשטרה. שגיא עשה הכל כדי להיפטר מהכרעת הדין הזאת. שלוש פעמים שלח את הצדדים לגישור, שנכשל.

סעדה ניצח על חקירות הניצבים בחשד להטרדות מיניות, עמד בראש החקירה נגד תת ניצב אפי ברכה בשל מידע שמסר הרב פינטו, והוביל את התיק נגד קצין מג"ב ניר סומך, שזוכה לפני שנתיים בבית המשפט העליון מרצח שכנו בנימוק שפעל מהגנה עצמית. בשנה שעברה קטל שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע יואל עדן עוד תיק של סעדה והחליט לזכות קצין משטרה ושוטרים נוספים שנאשמו בכך ששפכו מים רותחים על עצור אתיופי שהוחזק בתחנה וגרמו לו לכוויות. בית המשפט קבע שסביר שהאירוע לא היה ולא נברא וביקר בחריפות את עבודת המחלקה ואף הטיל דופי במהימנותו של ראש צוות החקירה.

המועמד יניב ואקי
תומר אפלבאום

סעדה הוא לכאורה המועמד הטבעי לרשת את כרמל. בדו"ח המסכם של המחלקה, שחוגגת השנה חצי יובל להקמתה, ציין כרמל שראוי שמי שייבחר לעמוד בראש המחלקה יבוא מבין שורותיה, ורמז לסעדה. אולם לפי מקורות במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שי ניצן לא סבור כך וסיכוייו של סעדה להתמנות לתפקיד הם נמוכים.

מלבד התיקים שנזכרו, אפשר לומר שמח"ש נמצאת בשפל תדמיתי ומקצועי. תיק הדגל של המחלקה נגד רונאל פישר סובל מסחבת נוראית, חקירה חובבנית, והתנהלות בעייתית בכל הקשור למסירת חומרי חקירה. בתיק ריטמן, שנסגר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, ישבה מח"ש על הגדר והפקירה את צ' להתמודד לבדה עם ההשלכות של הגשת תלונתה. בבג"ץ מח"ש לא התעקשה להשמיע את קולה ונתנה לפרקליטות להציג עמדה חד צדדית לפיה החלטת המפכ"ל להשאיר את ריטמן בתפקידו היא סבירה. למעשה, לולא הקליטה צ' את סעדה אומר לה שדעתם הייתה שיש להעמיד לדין את ריטמן, לא היינו יודעים זאת לעולם. מח"ש מעולם לא חשפה באופן רשמי את עמדתה המקצועית בתיק ריטמן. רק בשבוע שעבר, במסגרת הדו"ח הרשמי, ציינה זאת בין השורות.

המועמד נועם עוזיאל
אייל ורשבסקי באוב

פרשת ריטמן הגבירה את המתיחות הקיימת ממילא בין משטרה לבין מח"ש. בסמוך אליה יצא המפכ"ל רוני אלשיך נגד חקירה של תלונות אנונימיות. כרמל נמנע מעימות פומבי בעניין מול אלשיך ולא זכה לגיבוי מהממונים עליו.

השיא הגיע בחקירת התקרית באום אל חיראן לפני שנה, שבה נדרס למוות השוטר ארז לוי ונורה תושב המקום יעקוב אבו־אלקיעאן. במשטרה התייחסו לתקרית כאל פיגוע, ובמהלך הלוויתו של השוטר קשר אלשיך בין אבו־אלקיעאן לבין ארגון המדינה האיסלאמית (דעאש). אלא שמח"ש, שחקרה את התקרית, העריכה כי התקרית לא היתה פיגוע לאומני וכי כשל מבצעי הביא לירי באבו־אלקיען. "למח"ש אין שום סמכות לקבוע (אם זה) מניע לאומני או לא", אמר אלשיך בשיחה סגורה אחרת, "יש להם סמכות לקבוע האם התבצעה עבירה פלילית או לא. הם חורגים מהסמכות שלהם ושכחו את תפקידם. המשטרה תקבע אם מדובר בפיגוע, לא מח"ש". 

בראיון לרשת ב' לפני כשבועיים השתלחה דוברת המשטרה מירב לפידות במח"ש ואמרה שאי אפשר לסמוך עליהם. רק אז התעוררו בצמרת משרד המשפטים ודרשו מהדוברת לחזור בה מדבריה. המפכ"ל אלשיך לעומת זאת מעולם לא נדרש להבהיר את דבריו.

"על רקע המתח המובנה בין המשטרה למח"ש נוכח המצוקה אליה נקלע פיקוד המשטרה בעקבות מספר אירועים מביכים, נאלצה המחלקה לספוג במהלך השנה מספר מתקפות פומביות ואחרות, חסרות תקדים בגסותן ובבוטות שאפיינה אותן וזאת מצד גורמים שונים במשטרה", כתב כרמל בדו"ח. בסיום דבריו שלח עקיצה לממונים עליו, על כך שהם שלכודים בניגוד עניינים, ובקונפליקט מתמיד בין הרצון לשמור את משטרה חזקה לבין הרצון לנקות את הנגעים.

"בעוד שאר יחידות הפרקליטות פועלות בסנכרון מלא עם ראשי מערכת האכיפה ועם המשטרה, מח"ש פועלת במרחב שונה; מבודד במידה רבה. תיקי החקירה של מח"ש עלולים להביך את המשטרה ואף לקלוע את ראשיה למצוקה בהיבט הפיקודי או הציבורי. אכן, בתיקים אלה היא עשויה לתבוע מחיר מבניה שלה, ולעיתים יכול שיהיה זה מי מבכירי בניה. ברם, רק אכיפה מקצועית, ללא משוא פנים, בתיקי מח"ש, תבטיח את אמון הציבור במשטרה ובפרקליטות כאחד, ואת עיקרון ה"שמירה על השומרים", הוסיף.     תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#