רויטל חובל
רויטל חובל
יהודית קרפ בביתה בירושלים ב-2010
יהודית קרפ. "האם הנזק מהמדיניות האכזרית לא עולה על הנזק משהותם של אנשים אלה בישראל?"קרדיט: אמיל סלמן
רויטל חובל
רויטל חובל

מי שכיהנה במשך 25 שנה כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודית קרפ, מצטרפת אף היא לעתירה נגד גירוש מבקשי המקלט. "כאזרחית המדינה וכיהודייה איני יודעת אנה אשא פני כשאתבקש לתת דין וחשבון על מעשיה של מדינתי, הנעשים גם בשמי", כתבה קרפ. "עקירת אנשים בידיעה ברורה שהם מושלכים אל גורל לא ידוע היא מדיניות אכזרית ומעוולת, הסוטה מכל סטנדרט בסיסי של חשיבה אנושית. זוהי מדיניות שאינה ראויה, אינה תקינה ואינה הוגנת. זוהי מדיניות המשקפת דה הומניזציה של בני אנוש ונעדרת כל זיק של חמלה אנושית".

עורך דין אביגדור פלדמן
עורך דין אביגדור פלדמן. עתר לבג"ץ בעצמו נגד הגירושצילום: תומר אפלבאום

קרפ פרשה מתפקידה לפני 15 שנה והטביעה חותם בתחומים רבים במשפט הישראלי. בתפקידה כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, היתה בין היתר, אחת הפרקליטות שדחפו לחקירת פרשת קו 300 וליוו אותה. היא עמדה בראש ועדה שבחנה את הרשעתם של רוצחי דני כץ והדו"ח שכתבה שכנע את אהרן ברק לערוך משפט חוזר. היא המליצה להעמיד לדין את החוקר של עמוס ברנס בגין הכאתו במהלך חקירתו, שלבסוף זוכה. מאז פרישתה שמרה קרפ על פרופיל נמוך וחברה במועצות הציבוריות של "הקרן החדשה לישראל" ושל "יש דין".

קרפ פנתה לאחרונה לעו"ד אביגדור פלדמן שעתר לבג"ץ בעצמו נגד הגירוש וביקשה להצטרף אליו. אחרי שבמשך 40 שנה ייצגה את המדינה בתפקידים שונים במשרד המשפטים, בעתירה היא לא חוסכת במלים נגד המדינה: "הממשלה מתייחסת לאנשים אומללים אלה מוכי הגורל כאל מטען שניתן לשנע כרצונה, כשנע חפצים ולא כאל בני אנוש שגורלם בידינו וביכולתנו המובהקת להשיב להם את כבודם".

במכתב שהוגש לבג"ץ היא מישירה מבט לשופטים ומפנה אליהם שאלות נוקבות: "האם הנזק מהמדיניות האכזרית לא עולה על הנזק משהותם של אנשים אלה בישראל? מדוע המדינה, חזקה ומבוססת כפי שהיא ובשאיפתה להיות אור לגויים, לא יכולה לאפשר לאנשים אלה להמשיך לחיות בישראל ולפטור אותם מפני החוויה האיומה של חיים בצל הפחד?". לפני ששופטי בג"ץ ישיבו לשאלות אלה, יידרשו עמיתיה לשעבר בפרקליטות, להגיב לדבריה.

מפגינות נגד גירוש מבקשי המקלט בתל אביב בתחילת מרץ
מפגינות נגד גירוש מבקשי המקלט בתל אביב בתחילת מרץ. "עקירת אנשים בידיעה ברורה שהם מושלכים אל גורל לא ידוע היא מדיניות אכזרית ומעוולת", כתבה קרפצילום: תומר אפלבאום

פנייתה של קרפ לבג"ץ מצטרפת לפניותיהם של שני חתני פרס ישראל, הסופר דוד גרוסמן ופרופ' אסא כשר בשבוע החולף. בפנייתה שהוגשה לבג"ץ היא תוקפת את האופן שבו מציגה הממשלה את ההחלטה לגרש את מבקשי המקלט, לכאורה משום שנכנסו לישראל שלא כדין. פרט לביקורת על כך שישראל מפרה את אמנת האו"ם המחייבת לבחון את זכאותם למקלט, קרפ מדגישה כי עניינם של מבקשי המקלט מסודן ואריתריאה שונה מעניינם של אנשים הנמצאים שלא כדין בישראל. לדבריה, "מדובר בקבוצה מוגדרת ומוגבלת בהיקפה, ואף הולכת ופוחתת, ומניינה פחות מחצי אחוז מכלל אזרחי המדינה, החיה במדינת ישראל כבר שנים לא מועטות ומה שאפשר את שהותם בה כל השנים האלה היא מדיניות הממשלה, המוצדקת כשלעצמה, שלא להחזירם לארצות מוצאם בשל הסכנה הצפויה להם שם. זהו שוני שאינו מאפיין שוהים בלתי חוקיים אחרים במדינה".

רויטל חובל

רויטל חובל | |צדק פואטי

עיתונאית, משפטנית, פמיניסטית, חשדניסטית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ