שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטל חובל
רויטל חובל
שרה נתניהו. חפץ ביקש מבני הזוג אלוביץ' למחוק את התכתובות
שרה נתניהו. חפץ ביקש מבני הזוג אלוביץ' למחוק את התכתובותקרדיט: תומר אפלבאום
רויטל חובל
רויטל חובל

נדמה כי היחס המיוחד של מערכת אכיפת החוק לשרה נתניהו אינו מתבטא רק בהסדר הטיעון שנחתם עמה בשבוע שעבר בפרשת המעונות. גורמים שנחשפו לחומרי החקירה בתיקים נגד ראש הממשלה, במיוחד תיק 4000, שמו לב לכך שהמסרונים שהעבירה שרה נתניהו לבני הזוג אלוביץ' נעדרים מהם. במסרונים אלה העבירה נתניהו דרישות ובקשות בנוגע לסיקור משפחתה ב"וואלה!".

שרה נתניהו נחשדה בתיק 4000 בקבלת שוחד משאול ואיריס אלוביץ' והורתה לעד המדינה ניר חפץ לבקש מהם למחוק את המסרונים. אלא שכעת מתברר כי במשטרה ובפרקליטות לא ביקשו כלל מבית המשפט צו שיתיר חיפוש בטלפון הנייד של נתניהו על מנת לבדוק את הדברים. בפברואר האחרון החליט היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לסגור את החקירה נגד רעיית ראש הממשלה בתיק 4000 בניגוד לעמדת פרקליט המדינה שי ניצן והצוות המלווה בראשות ליאת בן ארי.

לפי שלל הפרסומים בתקשורת, הראיות המרכזיות נגד שרה נתניהו בתיק 4000 הם אותם מסרונים ששלחה לגברת אלוביץ'. ב"חדשות 13" פורסם כי בהודעת וואטסאפ ששיגרה רעיית ראש הממשלה בפברואר 2018 היא נזפה באיריס אלוביץ' על כך שעורך האתר דאז, אבירם אלעד, לא פוטר. "זה לא יכול להימשך ככה, חשבתי שדיברנו על זה. זה נמשך יותר מדי זמן, למה אני צריכה לקרוא באתר שלכם דברים כאלו? תעשו עם זה משהו". לפי פרסום נוסף, נתניהו כתבה לאלוביץ': "אתם הורגים אותי, שוחטים אותנו, איזה מין אתר זה?" וגם: "אתם הורסים את המדינה, מה זה צריך להיות? תעשי עם זה משהו, אתם בעלי האתר, ושזה יקרה מהר".

כתב החשדות נגד ראש הממשלה מפרט הודעות וואטסאפ רבות בין המעורבים בתיק 4000, ובעיקר בין שאול אלוביץ', זאב רובינשטיין (מקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ' שעבד בעבר כסמנכ"ל בקבוצת יורוקום שבבעלות אלוביץ'), מנכ"ל וואלה! לשעבר אילן ישועה וחפץ. מי שככל הנראה שמר את התיעוד והעבירו למשטרה הוא ישועה. בנוגע למסרונים של שרה נתניהו ישנו רק מסרון אחד שכן מופיע בסעיף 189 לכתב החשדות וממנו עולה כי בפברואר 2016 פנתה שרה נתניהו ישירות לגברת אלוביץ' בדרישה לפרסם ידיעה הקשורה בתלונה נגד מני נפתלי בחשד להטרדה מינית של עובדת לשעבר במעון. "אלוביץ' העבירה את ההתכתבות לישועה לצורך ביצועה", נאמר בכתב החשדות.

ניר חפץ ושאול אלוביץ' (מאחור) בבית המשפט, אשתקד
ניר חפץ ושאול אלוביץ' (מאחור) בבית המשפט, אשתקדצילום: יוסי זליגר

וזה תוכנו של אותו מסרון: "איריס יקרה, נודע לי ברגעים אלו אפילו שאתם לא נותנים יד לאמת!! אפילו גל"צ וערוץ 2 וקול ישראל ראיינו את עורכת הדין של צביה העוזרת בית שהגישה תביעה על הטרדה מינית ומעשים מגונים שמני נפתלי עשה לה בעת שעדה אצלנו בבית!!! בחדר שינה שלנו!! זו רעידת אדמה שהיא הגישה תלונה במשטרה לפני תשעה חודשים והמשטרה קברה את זה!!! זה סיפור עצום!... חבל שאתם לא מתנהגים בהוגנות של כלי תקשורת: לראיין את עורכת הדין של העוזרת ואולי את יוסי כהן! (פרקליטה של נתניהו - ר.ח) זה סיפור ענק! בכל מדינה נורמלית לא היה קורה דבר כזה. שר המשטרה היה מתפטר! את רואה בזמן אמיתי איך אתם מתעלמים מהצדק!!! חבל לי כל כך!!!".

ניר חפץ סיפר בחקירותיו כי שרה ויאיר נתניהו הנחו אותו ליצור קשר עם איריס אלוביץ' ולוודא שהיא מוחקת את התכתובות ביניהם בגלל החשש מחקירה סביב מערכת היחסים בין המשפחות. ב-27 בדצמבר 2016 הוא הגיע לביתם של בני הזוג אלוביץ' בצפון תל אביב כדי להעביר את המסר. יום לפני כן פורסם ב"הארץ" כי בנימין נתניהו חשוד בשתי פרשות עלומות מבלי שפורטו החשדות המדויקים. כשבני הזוג אלוביץ' נחקרו, הם סיפרו שהטלפונים הניידים הישנים שלהם אינם עוד בידם. שרה ויאיר נתניהו הכחישו ששלחו הודעות, אך השוטרים כאמור לא ביקשו מהם משום מה את המכשירים. חפץ אמר לחוקריו שהטלפון נגנב לו במסיבת יום הולדת של ניקול ראידמן. וכך, החשד לשיבוש נותר בסופו של דבר נגד שאול ואיריס אלוביץ' בלבד.

המשטרה והרשות לניירות ערך המליצו להעמיד לדין את שרה נתניהו גם בגין קבלת שוחד וגם בגין שיבוש חקירה. בדיונים הממושכים בלשכת היועמ"ש לא היה ספק כי נתניהו היתה מעורבת מאוד בדרישות הסיקור שהופנו לוואלה!, בין אם באופן ישיר ובין אם באמצעות מתווכים, וכי ראש הממשלה ידע על כך. חלק מחברי הפאנל, ובראשם מנדלבליט, סברו שיש ספק שנתניהו היתה שותפה לקנוניה או שהיתה מודעת לכך שהטיית הסיקור ניתנת בתמורה לפעולות שביצע בעלה כשר התקשורת לטובת בזק. בעמדת מנדלבליט צידד גם המשנה הפלילי לפרקליט המדינה מומי למברגר.

בני הזוג אלוביץ' בבית המשפט. הטלפונים הישנים לא בידם
בני הזוג אלוביץ' בבית המשפט. הטלפונים הישנים לא בידםצילום: מוטי מילרוד

"בנוגע לחשד שנבדק בעניינם של שרה ויאיר נתניהו הנוגע לביצוע עבירה של שיבוש מהלכי חקירה, חרף העובדה שנמצאה תשתית עובדתית המלמדת על מעורבותם במחיקת הודעות טקסט בעלות חשיבות לחקירה, בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי ולהעלים ראיות, דעת הכל היתה כי היא אינה מספקת לשם העמדתם לדין פלילי. זאת, בעיקר בשל היעדרה של ראיית סיוע לתמיכה בעדותו המפלילה של עד המדינה חפץ, אף כי זו נמצאה אמינה", נכתב. גורם שליווה את החקירות הסביר כי לבנימין נתניהו ממילא אין טלפון נייד, חדירה למכשירים של רעייתו היא "עניין רגיש" וכי הודעות הוואטסאפ שקיימות בתיק מספקות.

בפנייה רשמית לפרקליטות שאלתי: 1. מדוע החליטה הפרקליטות לא לבקש צו שיתיר חיפוש בטלפון הנייד של שרה נתניהו במסגרת חקירת תיק 4000? 2. האם המשמעות היא שרעיית ראש הממשלה נהנית אף היא מחסינות הנתונה לראש הממשלה? 3. כיצד לשיטתכם ניתן היה לקבל החלטה בתיק בעניינה של שרה נתניהו ללא הוצאת נתוני תקשורת ותכני ההתכתבויות בעניינה לבין המעורבים בתיק?

מהפרקליטות נמסר: "איננו מתייחסים לשאלת ביצוע או אי ביצוע של פעולות חקירה כאלה ואחרות, ואין בכך כדי לאשר או להכחיש את השאלה אם בוצעו מחקרי תקשורת בחקירת תיק 4000, וככל שבוצעו למי הם בוצעו, ומה משמעות הנתונים שהופקו. רשויות אכיפת החוק ביצעו את כל פעולות החקירה הנדרשות בפרשה זו בהתאם לחומר הראייתי שנאסף בתיק. כזכור, בתיק נשלחו מכתבי שימוע לחשודים שהוחלט להגיש נגדם כתב אישום בכפוף לשימוע".

רויטל חובל
רויטל חובל |צדק פואטי

עיתונאית, משפטנית, פמיניסטית, חשדניסטית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ