שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כשהדס שטייף עם הגב לקיר היא כבר לא מגינה על מתלוננות

בכתב הגנה שהגישה עיתונאית גל"צ לתביעה המתנהלת נגדה, היא חשפה את זהותה של צ', המתלוננת בפרשת רוני ריטמן. לטענתה, "לא כל אדם שמגיש תלונה על הטרדה מינית זכאי לחיסיון"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הדס שטייף. סתירות פנימיות
הדס שטייף. סתירות פנימיות קרדיט: אוליביה פיטוסי
רויטל חובל

"אני נאבקת למען צדק, כדי להבהיר שדברים שפעם נתפשו כנורמה הם לא נורמטיביים, כדי שלנשים יהיה אומץ להגיד - די" - כך הכריזה עיתונאית גל"צ הדס שטייף, כשהציבה עצמה בחזית המאבק נגד הטרדות מיניות בראיון ל"מוסף הארץ" לפני כחמש שנים. והנה, כעת, כשהיא עומדת שוב בפני תביעת לשון הרע, הפעם מצד תנ"צ גיא ניר, היא קובעת לפתע נחרצות: ניתן לחשוף את פרטיה של מי שהגישה תלונה בגין הטרדה מינית.

בתחילת השנה תבע ניר, ראש חטיבת המודיעין במשטרה לשעבר, סכום של 800 אלף שקל משטייף בגין פרסומים שונים שאין טעם להיכנס אליהם. שטייף צירפה לכתב ההגנה שלה נספחים שבהם מופיע שמה של צ', עוזרתו לשעבר של ניר שהתלוננה כי מפקד יחידה להב 433 לשעבר, ניצב רוני ריטמן, הטריד אותה מינית. בעוד שניר מכנה את צ' בכתב התביעה באות בלבד, בנספחים שצירפה שטייף מתנוסס שמה המלא.

תנ"צ ניר בדיון בכנסת, אשתקד
תנ"צ ניר בדיון בכנסת, אשתקדצילום: אמיל סלמן

מי שעוקב אחר התנהלותה של שטייף בפרשת ריטמן והמתלוננת צ' יכול להבחין בנקל בסתירות פנימיות. אלא שהפעם מדובר בעמדה רשמית שהגישה לבית המשפט. כשפרקליטו של ניר, עו"ד יוסי צור, פנה לעו"ד רוני אלוני סדובניק, המייצגת את שטייף ועוסקת גם בזכויות נשים, בבקשה שתסיר או תשחיר את פרטיה של צ', היא ביקשה שיספק לה ייפוי כוח כי הוא מייצג את צ', שכן לכאורה אין לו זכות לדבר בשמה ולדאוג באופן עצמאי לחיסיון שמה. צור פנה לבית המשפט וביקש שיורה על החיסיון. הוא הזכיר את סעיף 352(א) לחוק העונשין הקובע כי מי שפרסם שמו של אדם או כל דבר שיש בו כדי לזהות את פרטיו של נפגע עבירת מין או התלונן שהוא נפגע עבירת מין, דינו שנת מאסר.

לפני כשבועיים הגיעה לבית המשפט תגובתה המפתיעה של שטייף, ובה נכתב כך: "ככל שידוע לנו צ' טרם הוכרה כ'קורבן עבירת מין' אלא היא 'מתלוננת בעבירת מין' ואלוהים נמצא כידוע בפרטים הקטנים. ההבדל בין קורבן לבין מתלוננת ידוע לכל". שטייף וסדובניק מכוונות ככל הנראה לכך שההליך הפלילי נגד ריטמן נסגר. ואולם, בעתירה לבג"ץ שהגישה נגד המשך כהונתו של ריטמן כראש להב 433, נקבע כי היו עדויות שחיזקו את תלונתה של צ' וכי ההחלטה להותיר את ריטמן בתפקידו לבסוף - מעוררת קושי. סדובניק ציינה שהיא ומרשתה חולקות על כך ש"מרגע שאדם מגיש תלונה על הטרדה מינית אזי אסור לאף גורם לפנות אליו בשום נושא אחר ללא הסתרת פרטיו. החיסיון המוקנה לנפגעי עבירות מין הינו רק בהקשרים לפרשת עבירת המין ולא בהקשרים אחרים".

ניצב רוני ריטמן. היו עדויות שחיזקו את תלונתה של צ'
ניצב רוני ריטמן. היו עדויות שחיזקו את תלונתה של צ'צילום: מגד גוזני

בתגובתן, הוסיפו והדגישו השתיים כי תביעת לשון הרע של ניר אינה קשורה לפרשת צ'-ריטמן וכי שמה של צ' עולה מהנספחים "בקשר לעבירות משמעת חמורות מאד שביצעה יחד עם התובע (ניר) כלפי אמון הציבור, קופת המדינה וכלפי המשטרה ועובדיה". לדבריהן, השאלה אם אדם זכאי לחיסיון טוטאלי של שמו מכל מסמך ובכל עניין שלא נוגע לתלונתו מרגע שהתלונן על עבירת מין - היא "שאלה מעניינת מבחינה פילוסופית שאין זה המקום לדון בה".

בסופו של דבר הציעה סדובניק כי בית המשפט ינחה להשחיר את המסמכים ששמה של צ' מופיע בהם "ונוכל להתקדם למחוזות נשוא התביעה". כלומר, לדבריה בית המשפט צריך להורות על כך ולא מדובר בדבר ברור מאליו. תגובה זו מוכיחה כי לשטייף אין אידאולוגיה. אפשר להבין את רצונה להתגונן משפטית, אבל בדרכה לשם היא מוכיחה כמה התהדרותה בתואר "לוחמת נגד הטרדות מיניות" הוא ציני.

עו"ד אלוני סדובניק מסרה לאחר הפרסום: "הטענה של רויטל חובל שקרית לחלוטין וצר לנו שלא טרחה כלל לפנות לקבלת תגובה. חובל היא העיתונאית היחידה שפרסמה למעשה כעת בתקשורת כי הקצינה החשודה המופיעה בשמה בכתב האישום המשמעתי לצד גיא ניר היא למעשה המתלוננת נגד ריטמן. הקשר זה לא בוצע על ידנו וכלל לא נוגע לתוכן התביעה של גיא ניר. בניגוד לנטען בכתבה השקרית, כתב ההגנה לא מציין בכלל את שמה אותה שוטרת. חובל מנסה להטעות את הציבור כאילו התיק עוסק בפרשת רוני ריטמן, אך התיק כלל לא עוסק בכך, זו תביעת לשון הרע של קצין המודיעין של משטרת ישראל גיא ניר נגד פרסומי שטייף הנוגעים לתוכן דו״ח הקצין הבודק המשטרתי, טענות המשטרה נגד גיא ניר והכפופה לו, מופיעות במלוא חומרתן גם בדו״ח השופט דוד רוזן וגם בכתב האישום המשמעתי החמור שהגישה המדינה נגד גיא ניר והכפופה לו במשטרה, בחשד לשורת עבירות משמעת מהחמורות שניתן להעלות על הדעת, חשדות מזעזעים הנוגעים לטוהר המידות של שני קציני משטרה שניצלו את תפקידם הרגיש ועשו לכאורה במשאבי המשטרה כבשלהם".

"כתב התביעה שהגיש גיא ניר לא קשור בכלל לתלונת הקצינה על רוני ריטמן (תלונה שהוגשה הרבה מאד זמן לאחר שכבר החלה המשטרה לבדוק את החשדות לעבירות שחיתות קשות שלכאורה ביצעו גיא ניר והכפופה לו). אכן שמה של אותה קצינה המואשמת כעת בכתב אישום משמעתי עם המפקד שלה גיא ניר מופיע על כתב האישום והוא צורף כנספח אך איש לא פרסם את שמה כמתלוננת בעבירת מין ולא קישר בין פרשת השחיתות בה היא נאשמת לבין היותה המתלוננת נגד ריטמן למעט חובל שכעת פרסמה את הקשר בין השתיים ברבים.  אכן הגשנו תגובה מנומקת בעניין לבית המשפט בלבד ולא לתקשורת. חובל היא זו שהחליטה להצביע בפומבי על העובדה שלא ידועה לציבור הרחב כי המתלוננת נגד ריטמן היא הקצינה ששמה מופיע בכתב האישום המשמעתי. נניח למשל כי היתה מתפרסמת כתבה על מינויה של אותה קצינה לתפקיד מפכ״לית המשטרה האם היה צריך לכנותה בכתבה על מינויה באות צ׳ או בשמה המלא?, האם כל זהותה מעתה ואילך בכל נושא שהוא היא רק כצ׳? רשלנותה של חובל עולה גם מכך שלא כתבה כי ניר עצמו הגיש תביעתו בדלתיים פתוחות והוא שהעלה כעת לראשונה את הזהות בין הנאשמת לבין המתלוננת נגד ריטמן, אם היה קשר לפרשת ריטמן הוא עצמו היה מבקש דלתיים סגורות, על כך נאמר כי הפוסל במומו פוסל".

מקורביה של צ' הגיבו לתגובתה של סדובניק: "קרוב לארבע שנים רודפת ומכפישה שטייף באובססיביות קורבן עבירות מין באופן שגורם לה לעוגמת נפש רבה, מבלי שפנתה ולו פעם אחת לקבל תגובה ממנה או מבאי כוחה. לאחרונה, הוסיפה שטייף חטא על פשע: לא רק שחשפה את שמה, כתובתה ופרטיה המלאים של צ', היא ממשיכה לשקר ביודעין ומאשימה אותה בעבירות חמורות שאין בינן לבין המציאות ולא כלום".

"בפסיקת בג"ץ נקבע כי לפחות חלק מההתבטאויות שיוחסו לריטמן הן משום הטרדה מינית כהגדרתה בחוק למניעת הטרדה מינית, אולם שטייף מזמן שמה עצמה מעל החוק ומעל בית המשפט. מעשיה ותגובתה מעידים על אובדן עשתונות מוחלט וניצול ציני. לכן לצ' אין מנוס אלא לתבוע אותה בגין הוצאת לשון הרע ולחשוף את מעשיה".

עורכי דינו של ניר, יוסי צור ושמעון בוחבוט ביקשו להגיב על תגובת סדובניק ומסרו: "סעיפי האישום המשמעתיים אשר הוגשו נגד תנ"צ ניר, נמצאים ברף הנמוך ביותר בסל עבירות המשמעת, ובוודאי שאינן נוגעים לטוהר מידות, וגם הן יסתיימו בזיכוי מוחלט. דברי דיבה אלה ימצאו  את מקומם בבקשה אשר תוגש על ידי מרשי, כבר בימים הקרובים לבית המשפט, ויתווספו ל - 16 המקרים המפורטים בכתב התביעה המקורי. הגב' שטייף נוהגת, כדרכה, לחרוץ את דינו של אדם, גם כאשר ההליך השיפוטי נגדו, תלוי ועומד".

רויטל חובל
רויטל חובל |צדק פואטי

עיתונאית, משפטנית, פמיניסטית, חשדניסטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ