בלוגים

הסדנה להיסטוריה חברתית / הבלוג של הסדנה להיסטוריה חברתית

החיים באסדוד: זכרונותיו של המשורר חנא אבו חנא לראשונה בעברית

הצבעים, הצלילים, הריחות והטעמים של מציאות שאינה עוד, ממלאים את זכרונותיו של חנא אבו חנא, המשורר, הסופר והמחנך הפלסטיני. לצידם עולים גם הקשיים והמורכבויות של חיי היום יום. קטעים מזכרונותיו, המופיעים כאן לראשונה בעברית, מאסדוד שלפני 1948

6תגובות

חנא אבו חנא

הקדים: תאופיק דעאדלה

משפחה בבית "טיפוסי" באסדוד, 1945 לערך
Matson Photo Service / Library of Congress
להמשך הפוסט

כשיהודים וערבים נלחמו במחרימים

לקריאות לחרם כלכלי, העולות מפעם לפעם במסגרת היחסים בין יהודים לערבים בארץ, היסטוריה ארוכה. היסטוריה שבעל פה ועיתונות התקופה מצביעות על כך שאל מול חרמות כאלו התייצבה תדיר גם התנגדות נחרצת

תגובות

גיא ברק

למי שנסמכים על הזיכרון הקולקטיבי, קשה לזכור שחיי היומיום של התל-אביבים והיפואים היו שזורים אלה באלה עשרות שנים טרם האיחוד הכפוי עליו החליטה ממשלת ישראל באוקטובר 1949. למעשה, בעוד שבשיח הציבורי עדיין שולטת ההנחה שתחת השלטון הבריטי בארץ עיקר נקודות הממשק בין היהודים לערבים היו של מאבק, אלימות ומתיחות ששיאם ב-48', זיכרונותיו של תל-אביבי ותיק בצירוף עדויות מעיתונות התקופה מספרים על קשרים כלכליים יומיומיים ודו-כיווניים שהתקיימו בין הקהילות גם בתקופות המתוחות ביותר וחרף יוזמות חרם משני הצדדים. יחסי מסחר אלה התפתחו לא אחת לקשרי ידידות וסולידריות שהיו יותר מאשר כלכליים בלבד.

קול
ארכיון עיתונות יהודית היסטורית
להמשך הפוסט

"אהוב אותה או עזוב אותה": כשברזיל נלחמה נגד השמצה

ניתוח מאמצי הדיקטטורה הברזילאית (1985-1964) לסכל ביקורת בינלאומית על הפרות זכויות אדם חושף משטר מוכה פחד רדיפה שראה בדיכוי, צנזורה, העלמת ראיות, וטיפוח הנאמנות למדינה אמצעים הכרחיים לשמירה על היציבות והביטחון הלאומי. פרק בסדרה "הפראנקים, היאנקים ואנחנו"

4תגובות

איל וינברג

בראשית שנות ה-70 של המאה ה-20, היה נראה שברזיל פוסעת בדרך הנכונה להצטרפות למשפחת "המדינות המתקדמות". המדינה החמישית בשטחה בעולם הציגה צמיחה כלכלית חסרת תקדים, השיקה תוכניות תשתית לאומיות, וחנכה שידורי טלוויזיה מודרניים. אך לשגשוג היה מחיר. הצבא הברזילאי, אשר כונן משטר רודני מאז שתפס את השלטון בהפיכה ב-1964, ביטל את הבחירות הישירות לנשיאות, דיכא איגודי עובדים, והשעה בעלי תפקיד אשר סומנו כקומוניסטים חתרניים. על רקע המלחמה הקרה, ברזילאים רבים שוכנעו שזהו מחיר שיש לשלם כדי לקדם צמיחה ולמנוע מהפכה קומוניסטית, אשר על פי הגנרלים שבשלטון איימה תמיד להתפרץ.

טנקים
Arquivo Nacional
להמשך הפוסט

מה יש לאוניברסיטת חיפה נגד ד"ר דותן לשם?

ד"ר דותן לשם קידם בפייסבוק סדר יום חברתי-פוליטי. הוא טוען שאוניברסיטת חיפה הדיחה אותו בשל כך

43תגובות

חברי הסדנה להיסטוריה חברתית

פרשיה המהדהדת מזה כשנה בעיקר בין כתלי הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת חיפה, מתרחבת ומתפשטת בשבועות האחרונים אל מחוץ לאוניברסיטה. במרכזה עומד ד"ר דותן לשם, היסטוריון בעל שם עולמי של המחשבה הכלכלית ועד לאחרונה מרצה בכיר בבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. לטענתו של לשם, הוא נאלץ לעזוב את האוניברסיטה לאחר שבכירים בפקולטה הבהירו לו שהתבטאויותיו הפומביות בפייסבוק ובזירות ציבוריות אחרות ימנעו ממנו לקבל קביעות במוסד. למרות החודשים הארוכים מאז עזיבתו (לאוניברסיטת קולומביה שבניו יורק), טרם התנהלה בדיקה רצינית של הטענות הקשות הללו, המעלות חשש לכך שמעורבותו הציבורית של ד"ר לשם וסדר היום הכלכלי-שמאלי שהוא מקדם הם שעמדו לו לרועץ.

ד"ר דותן לשם, אוניברסיטת חיפה
יובל טבול, ניר קידר
להמשך הפוסט

שבע שנים למהפכת תחריר: קולה של מצרים בתנועת המחאה העולמית

ב-1968 מילאו המוזיקאים המצרים נגם ואמאם תפקיד דומה לזה של דילן, לנון, ברסאנס ומארלי. שיריהם ממשיכים להדהד כפס קול מהפכני גם במאה ה-21. המלאת שבע שנים לפרוץ מהפכת תחריר

2תגובות

דקל קליין

"אל תאמר לי את הדברים הללו/ אל תדבר בצורה לא ברורה/ מלחמה עממית/ שום דבר מלבדה/ עזרה הו אזרחי מצרים!/ עזרה הו הנערים!/ עזרה הו הערים!/ עזרה הו הכפרים!/ כאן הו אנשינו/ אנו במצב מביש/ השד רמס אותנו/ נשך את מדינתנו/ לאורכה ולרוחבה/ אל תאמר לי שזה באחריות הצבא/ הצבא הוא לא העם/ אל תאמר לי את הדברים הללו/ אל תדבר בצורה לא ברורה/ מלחמה עממית/ שום דבר מלבדה."

אימאם מחמד אחמד עיסא (שייח' אמאם) ואחמד פואד נגם
להמשך הפוסט