הכוורת הדתית של נתניהו

הפתגם "אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה" אינו תופס על נתניהו בקדנציות המאוחרות שלו. ככל שטיפח סריסים צייתנים, כך העמיקו קשריו עם הדתיים-לאומיים והמשיחיים. בלוג חדש

שגיא אלבז
שגיא אלבז
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בני הזוג נתניהו באירוע של חוג התנ"ך, אשתקד
בני הזוג נתניהו באירוע של חוג התנ"ך, אשתקדקרדיט: קובי גדעון / לע"מ
שגיא אלבז
שגיא אלבז

"אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה", הפתגם של מיגל דה סרוואנטס, מחבר "דון קיחוטה", הפך למטבע לשון שחוק לתיאור נטיית האדם לחבור אל בני אנוש הדומים לו - במראהו, בתפישותיו ובטעמיו. אולם, נטייה טבעית זו עלולה להיות מסוכנת אם הסביבה החברתית של האדם מערערת על הסדר הקיים, הנורמטיבי, ומוליכה אותו אל נתיב צר, משובש, ללא מוצא.

בדיקה של מעגל מקורבי נתניהו בשנים האחרונות, מאז הפנה עורף למחנה הדמוקרטי- ליברלי, מגלה נתון מעורר תמיהה: ראש הממשלה, אדם חילוני באורחות חייו, דואג לקרב אליו דווקא גברים לבנים ואשכנזים מהציבור הדתי-לאומי, המהווה בסך הכל 4%-5% מהחברה הישראלית (10% נוספים מציבור זה גברים ונשים דתיים מזרחיים ונשים דתיות אשכנזיות). הנה רשימה חלקית בהחלט: נתן אשל, יונתן אוריך, אלי גרונר, גיל שפר, ארי הרו ושלמה פילבר.

נתניהו מיעט בכל שנותיו בפוליטיקה, רובן כראש ממשלה, לעבוד עם נשים. שתיים מהשלוש שעמן כן עבד בשנים האחרונות הן דתיות: פרח לרנר - לשעבר יועצת רה"מ לענייני חקיקה והכנסת שהודתה בעבירות מרמה והפרת אמונים; ורבקה פאלוך - יועצת במשרד ראש הממשלה.

גם כשמעיינים בזהות נושאי התפקידים הבכירים תחת נתניהו, שומרי הסף, האחראים על ביקורת המדינה והממונים על ביטחון הפנים והחוץ, מגלה כי רבים מהם דתיים-לאומיים. הנה שוב רשימה חלקית: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט; מבקר המדינה מתניהו אנגלמן; ראש המוסד יוסי כהן; היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת; המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך; ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר יעקב נגל; היועץ לביטחון לאומי לשעבר יעקב עמידרור.

נתניהו "המוקדם", זה שבשתי הקדנציות הראשונות שלו חזר על הבטחתו ל"שלום בטוח", חתם על פינוי חברון והסכם וואי והכריז על תמיכתו בפתרון שתי המדינות בנאום בר-אילן, עבר בהשפעת יועציו ומקורביו חובשי הכיפות ורעייתו שרה (שאביה שמואל בן ארצי היה אף הוא אדם דתי) למחוזות הימין הקיצוני. נתניהו "המוקדם" ניסה לקבל את אמון נסיכי הליכוד - דן מרידור, רוני מילוא, אהוד אולמרט ולימור לבנת - אך אלה סלדו ממנו, קראו תיגר על מנהיגותו ולימים פרשו מהמפלגה בשל יחסים עכורים עמו.

נתניהו "המאוחר" - זה שמבכר סריסים צייתנים וחסרי עמוד שדרה על פני יועצים ופקידים הנאמנים לממלכה - הצליח לדכא את הקולות השקולים, המתונים והליברלים המערערים על סמכותו. גם כאן הוא מצא אוזן קשבת בחוגים דתיים-לאומיים ואף בחוגים הלאומניים, המעריצים כוח וסמכות, מטפחים פולחן אישיות, וסוגדים למנהיג הבז למוסדות דמוקרטיים, לרעיונות ליברליים, לשיח עם "האחר", לסובלנות ולפתיחות.

אל כוחות האופל האלה הצטרפו שורה של שרים וחברי כנסת. מירי רגב, דוד ביטן, דוד אמסלם ומיקי זוהר, מזוהים עם "השטח" אך בעיקר סרים למרותו של נתניהו. אלה אותן דמויות קיצוניות, מתלהמות, מחרחרות ריב שאיבדו את הפאסון הבית"רי ומביכות עצמן לדעת. איפה הם ואיפה דוד לוי, דוד מגן, מאיר שטרית ואחרים, אנשי השכונות ועיירות הפיתוח הליכודיות של פעם, שגם עם רובם הספיק נתניהו להסתכסך.

החיבור המסוכן הזה, בשילוב חששותיו של נתניהו מההליכים המשפטיים נגדו, מסביר כיצד הפך ראש הממשלה למריונטה המושפעת ממעגל מקורבים דתי, קיצוני ומשיחי בחלקו, המבקש לחולל מהפכה דתית-לאומית ולשנות את אופיה החוקתי של ישראל.

שגיא אלבז

שגיא אלבז | |טקסט פוליטי

על המוקד: ביקורת לא מתפשרת על פוליטיקה, חברה ותקשורת, ודיון על הקשר בין דת לדמוקרטיה.

על הכותב: דוקטור למדע המדינה ובעל פוסט דוקטורט בתקשורת ובפסיכולוגיה פוליטית באוניברסיטת תל אביב. מרצה בתוכנית לתקשורת פוליטית בביה"ס למדע המדינה, ממשל, ויחסים בינלאומיים. פרסמתי ארבעה ספרי עיון ועשרות מחקרים אקדמיים ומאמרי דעה בעיתונות. במקביל, עוסק ביזמות ובפעילות אזרחית וחינוכית ומנהל אגף תוכן בחברת הייטק.

מאמין בהומניזם, פתיחות, חירות ושוויון הזדמנויות. לאתר שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ