כן, "רק לא נתניהו"

חרף הביקורת, ואפילו שיש בה תוכן רב, המחנה שמתנגד לראש הממשלה לא צריך להסתיר את המטרה העיקרית שניצבת בפניו בבחירות. לפני שדנים במדיניות, צריך שתהיה מערכת דמוקרטית

שגיא אלבז
שגיא אלבז
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו, בתחילת החודש
נתניהו, בתחילת החודשצילום: אוליביה פיטוסי
שגיא אלבז
שגיא אלבז

מימין וגם משמאל נשמעת הביקורת כי למתנגדי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אין מה להציע לתומכיהם בבחירות מלבד המנטרה הקבועה: "רק לא נתניהו". אחד הטיעונים העיקריים שמשמיעים חלק מתומכי ראש הממשלה, הוא שלצד השני אין תפישת עולם מגובשת המקדמת סדר יום שונה מזה של הימין. שהרי כחול-לבן, האלטרנטיבה לשלטון היחיד הממושך של נתניהו, מתעלמת מהסכסוך עם הפלסטינים ולא באמת מאתגרת את השיח הכלכלי-חברתי של הליכוד.

למרות שיש טעם ואפילו תוכן רב בביקורת זו, המחנה שמתנגד לנתניהו - ובתוכו גם אנשי ימין בולטים - לא צריך להסתיר את המטרה העיקרית שניצבת בפניו בבחירות לכנסת ה-23 בתחילת מארס: להביא לקץ שלטון נתניהו. כי לפני שמחליפים את השלטון צריך לנקות את האורוות ועדיף לפני שיהיה מאוחר מדי. הנה שבע סיבות מדוע סיסמת הבחירות כן צריכה להיות "רק לא נתניהו":

1. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה גזען. תנסו להחליף את הביטוי "הערבים נוהרים לקלפיות" באמירה של מנהיג מדינה זרה כי "היהודים נוהרים לקלפיות". מה אז תחשבו? האם הרצון של נתניהו להישאר בשלטון, כמעט בכל מחיר, מצדיק זריעת פחד ושיסוי נגד קבוצה על רקע אתני או דתי?

2. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה המערער על אושיות המשטר הדמוקרטי שלה. מסע דה-לגיטימציה של נתניהו וסריסיו כלפי מערכות אכיפת החוק הוא חסר תקדים. תחילה המשטרה, לאחר מכן הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, וכעת הכנסת. כולם מטרות נוחות לחצים הרעילים.

3. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה מכהן תחת שלושה כתבי אישום חמורים. ראש ממשלה הבורח מפני משפט כמו אחרון הפחדנים, ותחת זאת מנסה להסתתר במסדרונות הכנסת, משל היה מדובר בעיר מקלט לנאשמים.

4. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה המנסה מדי יום לפגוע בתקשורת החופשית. האובססיה של נתניהו להפוך את העיתונות לשופר רשמי של משטרו היא כמעט חולנית. ניתן להבחין בכך בתיקים 2000 ו-4000 ובמאמציו לסגור את תאגיד השידור "כאן" ובעבר הרחוק יותר גם את ערוץ 10. נתניהו מסרב להבין כי תפקיד התקשורת בדמוקרטיה הוא לבקר ולא לחבק את הממסד, לחשוף ולא להעלים מידע, להטיל ספק ולא לקבל גרסאות רשמיות ללא סייג.

5. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה שתחת שלטונו הגיעו ממדי ההדתה במערכת החינוך והכפייה הדתית במרחב הציבורי לשיאים חדשים. ככה זה כשממנים לתפקידי שר חינוך רב חשוך והומופוב, ושר תחבורה גזען השואף להקים מדינת הלכה.

6. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה המקים סביבו חצר סולטנית. כפי שעולה מעדויות של פוליטיקאים, מקורבים לשעבר, ומועמדים למשרות בכירות בשירות המדינה, הרעיה שרה והבן יאיר משפיעים על מינויים ועל המדיניות.

7. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה מסית, משסה ומדיח. נתניהו משתמש ברשתות החברתיות ומכנס לא אחת את תומכיו כדי לאיים על מי שבעיניו מבקשים להפיל את שלטונו בדרכים לא דמוקרטיות. הוא מסמן מטרה ותוקף. היעדים משתנים. פעם זה האזרחים הערבים, השמאל והתקשורת, לפעמים אלה המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. אפשר להמר כבר עכשיו שהיעד הבא למתקפה יהיה בית המשפט העליון.

נתניהו, בניגוד לטענות הקוזאק הנגזל שלו, אינו מבקר את מוסדות המדינה, כפי שנכון לעשות בהיעדר הסכמה על ערכים או על מדיניות. הוא מערער על עצם קיומם בדבריו, מינוייו ומעשיו. לא היה עוד ראש ממשלה בתולדות המדינה שפגע בממלכתיות, הסית כנגד אזרחים ויריבים פוליטיים, השחית ציבורית נורמות שלטוניות והתעמר בדמוקרטיה כמוהו. ההיסטוריה מלמדת שיש להגן על המסגרת הדמוקרטית ועל עצמאות מערכות החוק מפני מי שקם לחסלן עוד לפני שדנים בתוכניות מדיניות או כלכליות, חשובות ככל שאלה תהיינה. ומכאן שאין מטרה דחופה יותר היום מאשר: "רק לא נתניהו".

שגיא אלבז

שגיא אלבז | |טקסט פוליטי

על המוקד: ביקורת לא מתפשרת על פוליטיקה, חברה ותקשורת, ודיון על הקשר בין דת לדמוקרטיה.

על הכותב: דוקטור למדע המדינה ובעל פוסט דוקטורט בתקשורת ובפסיכולוגיה פוליטית באוניברסיטת תל אביב. מרצה בתוכנית לתקשורת פוליטית בביה"ס למדע המדינה, ממשל, ויחסים בינלאומיים. פרסמתי ארבעה ספרי עיון ועשרות מחקרים אקדמיים ומאמרי דעה בעיתונות. במקביל, עוסק ביזמות ובפעילות אזרחית וחינוכית ומנהל אגף תוכן בחברת הייטק.

מאמין בהומניזם, פתיחות, חירות ושוויון הזדמנויות. לאתר שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ