נתיב ימני עוקף דמוקרטיה ע"ש נתניהו

כשבוחנים את עקרונות ממשלות הליכוד לדורותיהן בולטת מאוד השבירה של בנימין נתניהו לעבר מחוזות הלאומנות, הדת, הפופוליזם והמשיחיות על חשבון הממלכתיות, האזרחיות והליברליות

שגיא אלבז
שגיא אלבז
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רפי פרץ ובנימין נתניהו באלקנה, אשתקד
רפי פרץ ובנימין נתניהו באלקנה, אשתקדצילום: תומר אפלבאום
שגיא אלבז
שגיא אלבז

בשנים האחרונות, ובמיוחד מאז בחירתו המחודשת של בנימין נתניהו לראשות הממשלה ב-2015, ניתן לומר בפה מלא כי הימין בישראל כבר אינו דמוקרטי. לא מדובר בשולי הימין, בחוגיו הסהרוריים או ב"עשבים שוטים", אלא במיינסטרים הליכודי שמונע מאנשים כמו בני בגין, לימור לבנת ומיכאל איתן להיות חלק מחלון הראווה החדש של הימין הקנאי, המשיחי, המשחית והעילג.

עד לא מזמן נחלק הימין בישראל לשניים: זרם מרכזי הדבק בלאומיות ליברלית ובממלכתיות, וזרם אחר, קטן יותר, המטפח ערכים דתיים-לאומניים ומציג גם גורמים משיחיים. הליכוד או בשמו הקודם גח"ל (גוש חירות-ליברלים) בהובלת מנחם בגין תמך בביטול המשטר הצבאי על אזרחי ישראל הערבים כחלק ממחויבותה של ישראל לערכי הדמוקרטיה והליברליזם. אותו הליכוד בראשות נתניהו מזהיר מפני נהירה של הערבים לקלפיות, מחוקק את חוק יסוד הלאום האתנוקרטי ותומך בטרנספר מרצון של 400 אלף מאזרחים ערבים, תושבי המשולש, כחלק מ"עסקת המאה".

כל ממשלות הימין ההיסטוריות לא העלו בדעתן לספח שטחים ביהודה ושומרון מטעמים שונים, אידאולוגיים ופרגמטיים. החלת ריבונות על התנחלויות, כולל אלה המבודדות, לא רק מונעת הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בעלת רצף טריטוריאלי, היא גם מנציחה את המגבלות על חופש התנועה של הפלסטינים. אותו הליכוד בראשות נתניהו מבקש לקדם תוכנית סיפוח חד-צדדית מתוך כוונה ברורה למנוע בעתיד הסכם קבע.

נערי גבעות במהלך צעדה משכם ליריחו
נערי גבעות במהלך צעדה משכם ליריחוצילום: דניאל בר און

היה זה הליכוד של יצחק שמיר שקידם את המהפכה החוקתית ב-1992, עם חקיקת שני חוקי יסוד העוסקים בזכויות אדם: כבוד האדם וחירותו וחופש העיסוק. שר המשפטים דאז דן מרידור, ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט אוריאל לין, שניהם אנשי הליכוד, ניווטו את אישורם בכישרון פוליטי ובתחכום משפטי לא מבוטלים. הליכוד שממנו באו מנסה כיום בהובלת נתניהו לפגוע מדי יום במוסדות שלטון החוק ואמון הציבור בבית המשפט העליון.

ממשלות הימין ניסו לאורך השנים לשמור על הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה. לא תמיד בהצלחה מרובה, בלשון המעטה. הליכוד של בגין פרץ את הסכר עם הסכמתו לתת פטור גורף לתלמידי ישיבה משירות צבאי כחלק מההסכם הקואליציוני עם המפלגות החרדיות ב-1977; הליכוד של שמיר נודע לשמצה בגלל הכספים הייחודיים לחרדים, ושורה של צעדים והחלטות שרק העצימו את הכפייה הדתית. אותו הליכוד, בעיקר מאז 2015, שבר ימינה כשהעלים עין ולעתים אפילו עודד מגמות של הדתה מרחיקת לכת במערכת החינוך, בצבא ובמרחב הציבורי באמצעות מינויי שרים הזויים ומדיניות אנטי דמוקרטית ולא ליברלית.

הדמוקרטיה הישראלית הפכה לשברירית ומאוימת יותר ככל שנתניהו העדיף לקדם אינטרסים של קבוצות מיעוט בעלות כוח והון על פני אינטרסים ציבוריים. אמנם, הליכוד תחת בגין החל בתהליכי הליברליזציה המתבקשת עוד בסוף שנות השבעים, אך בה בעת השקיע משאבים רבים בשיקום השכונות ובניסיון כן לצמצם את הפערים הכלכליים הגדולים בין המרכז לפריפריה. המדיניות הכלכלית של נתניהו, לעומת זאת, העמיקה את הריכוזיות במשק ואת פערי ההכנסות בין עשירים למעמד הביניים ולשכבות המוחלשות. למעשה, עד קיץ 2011, עם תחילת המחאה החברתית הגדולה, ובמידה פחותה גם אחריה, העדיף נתניהו את הרווח של היזם הפרטי על פני הרווחה הציבורית.

יוצא אפוא שבבחירה בין הימין הממלכתי, האזרחי, הדמוקרטי והליברלי לבין הימין הלאומני, הדתי, הפופוליסטי והמשיחיסטי, ידו של האחרון היתה על העליונה. הגזענות כלפי האזרחים הערבים, המאוויים לספח שטחים בגדה המערבית, הדה-לגיטימציה כלפי שלטון החוק, הכפייה הדתית והעדפת האינטרס הפרטי (של קבוצות מיעוט) על פני האינטרס הציבורי - כל אלה מעידים כי הימין הישראלי ביצע תפנית חדה למחוזות אנטי-ליברליים המובילים למדינת יהודה, תוך עקיפת מדינת ישראל.

שגיא אלבז

שגיא אלבז | |טקסט פוליטי

על המוקד: ביקורת לא מתפשרת על פוליטיקה, חברה ותקשורת, ודיון על הקשר בין דת לדמוקרטיה.

על הכותב: דוקטור למדע המדינה ובעל פוסט דוקטורט בתקשורת ובפסיכולוגיה פוליטית באוניברסיטת תל אביב. מרצה בתוכנית לתקשורת פוליטית בביה"ס למדע המדינה, ממשל, ויחסים בינלאומיים. פרסמתי ארבעה ספרי עיון ועשרות מחקרים אקדמיים ומאמרי דעה בעיתונות. במקביל, עוסק ביזמות ובפעילות אזרחית וחינוכית ומנהל אגף תוכן בחברת הייטק.

מאמין בהומניזם, פתיחות, חירות ושוויון הזדמנויות. לאתר שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ