מיתוס הדתיות המזרחית המתונה

הטענה כאילו הדתיות המזרחית היא הגרסה המעודנת של הדתיות האשכנזית, כבר הפכה מזמן למוסכמה. הבעיה במיתוס הזה בכך שהוא חסר זמן. הוא מייחס את ההווה לעבר וכאן מתחיל העיוות

שגיא אלבז
שגיא אלבז
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פעילי ש"ס אחרי פרסום תוצאות מדגמי הבחירות, ספטמבר 2019
פעילי ש"ס אחרי פרסום תוצאות מדגמי הבחירות, ספטמבר 2019צילום: אמיל סלמן
שגיא אלבז
שגיא אלבז

הטענה כאילו הדתיות המזרחית היא הגרסה המעודנת והמתונה של הדתיות האשכנזית הנוקשה כבר הפכה מזמן למוסכמה. אין מי שרוצה לערער עליה. אלא שמיתוס הדתיות המזרחית המתונה, כמו כל מיתוס אחר, חי בהלימה אחרת מהמהלך ההיסטורי. הוא נכון בחלקו אם מתייחסים למאפייניו בעבר, עוד לפני עליית יוצאי ארצות ערב לישראל, כשרבים מהם שמרו על המסורת אך לא הקפידו על כל מצווה כקלה בחמורה. אך בעשרות השנים האחרונות, בוודאי אחרי התחזוקתה של ש"ס, זהו מיתוס המעוות את האופן שבו מגלמים המזרחים הדתיים את היהדות בהווה.

אקדים ואומר, רוב המזרחים נמנים עם קבוצת המסורתיים בישראל ושיעור המסורתיים נאמד ב-31% מכלל החברה היהודית. כ-14% מתוכם מסורתיים-דתיים ועוד 17% הקרובים יותר לחילונים באורח חייהם. כשמתייחסים למזרחים המסורתיים-דתיים, ובוודאי למזרחים הדתיים והחרדים, ראוי לומר כי אין בינם לבין מקביליהם האשכנזים הבדלים מהותיים ביחס לנשים, ללהט"ב ולערבים. לעתים הם אפילו נושאים בגאון את דגלי ההדרה, ההומופוביה והגזענות, תוצאה של אמונה דתית-שמרנית ופטריאכלית נוקשה המשמרת זהות קהילתית אחידה מצד אחד, ומתנגדת לערכי הליברליזם, הפלורליזם והאינדיבידואליזם המאפיינים את החילוניות מצד שני.

בריאיון מעניין שקיימה נרי ליבנה עם רון כחלילי ב"מוסף הארץ" לפני כחמש שנים וחצי, תיאר האחרון את הדיכוי הפוליטי, הכלכלי, החברתי והתרבותי של המזרחים בידי הממסד האשכנזי. קשה להתווכח עם טיעוניו. יש אינספור עדויות, הוכחות ונתונים התומכים בדבריו. אבל האידאליזציה, הרומנטיזציה והגלוריפיקציה של המזרחיות בה"א הידיעה היא לכל הפחות מוגזמת, אם לא מסולפת. הכוונה, למשל, לאמירתו התמוהה כי בקרב המזרחים יש יותר קבלה של הומואים מאשר אצל אשכנזים וכי "אין להם (למזרחים) בעיה למרוט גבות. אף אחד לא יקרא להם קוקסינל או הומו". לא ברור על מה מסתמך כאן כחלילי. האם הוא לא שמע על הומואים מזרחים שיצאו מהארון, ומיד לאחר מכן גם מהבית, אחרי שמשפחותיהם סירבו להשלים עם הנטייה המינית שלהם? האם הוא לא מודע לכך שאחת ממילות הגנאי הכי שכיחות, גם בקרב מזרחים, כלפי מי שגבריותו מוטלת בספק היא "יא הומו"?. ההומופוביה בקרב מזרחים מסורתיים-דתיים ידועה, גלויה ונוכחת.

אריה דרעי במטה ש"ס
אריה דרעי במטה ש"ס בערב הבחירותצילום: אמיל סלמן

דברים דומים נשמעו גם מפיו של פרופ' ניסים מזרחי בריאיון מעורר ההדים איתו במוסף "הארץ" לפני כארבעה חודשים. טענתו כי אצל המזרחים "יכולים לשבת סביב השולחן הומו שיצא מהארון, בן מתחזק שלומד בישיבה ומצביעים ממפלגות שונות" מעוררת גיחוך. התרבות הדתית הזאת מוכרת לי (שם המשפחה שלי מסגיר אותה). בראייתה, הסטרייט הוא חלק מקטגוריה טבעית ונורמלית בעוד ההומו הוא סוטה שמתכחשים במקרים רבים לקיומו. אותה מידה של "פתיחות" נמצאת אצל משפחות מזרחיות שמרניות ביחס הלא שוויוני בין המינים. כך למשל, הציפייה בקרבן ללידת בן זכר, במיוחד אם הוא בכור, היא לא אחת גבוהה מזו של לידת בת.

הבעיה היא לא במזרחיות כקטגוריה אתנית המשפיעה לחיוב או לשלילה על הדת, אלא במזרחים דתיים המאמצים פולחן דתי המושתת על הלכה ועל פסיקות של קנאי דת אורתודוקסים בדיוק כמו האשכנזים הדתיים. במובן הזה, ש"ס היא העתק דהוי של יהדות התורה - בהדרת נשים מרשימתה, בטיפוח חינוך חרדי המבוסס על קודש ועל פסילת לימודי ליבה, בכפייה דתית במרחב הציבורי ובתמיכתה הבלתי מסויגת בביביזם הגזעני.

כוחו של מיתוס הדתיות המזרחית המתונה מוקנה לו מכורח היותו "חסר זמן". הוא מייחס את ההווה לעבר, ובכך מבטל את התמורות על רצף הזמן. לכן, המהות ההיסטורית של דתיות מזרחית משתנה המתיימרת לשקף אמת אובייקטיבית אינה חשובה. מיתוס המתינות של הדתיים המזרחים, כתבנית תרבותית אשר חורגת מהזמן ההיסטורי, הוא החשוב.

שגיא אלבז

שגיא אלבז | |טקסט פוליטי

על המוקד: ביקורת לא מתפשרת על פוליטיקה, חברה ותקשורת, ודיון על הקשר בין דת לדמוקרטיה.

על הכותב: דוקטור למדע המדינה ובעל פוסט דוקטורט בתקשורת ובפסיכולוגיה פוליטית באוניברסיטת תל אביב. מרצה בתוכנית לתקשורת פוליטית בביה"ס למדע המדינה, ממשל, ויחסים בינלאומיים. פרסמתי ארבעה ספרי עיון ועשרות מחקרים אקדמיים ומאמרי דעה בעיתונות. במקביל, עוסק ביזמות ובפעילות אזרחית וחינוכית ומנהל אגף תוכן בחברת הייטק.

מאמין בהומניזם, פתיחות, חירות ושוויון הזדמנויות. לאתר שלי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ