שב"חית |

עוד פלסטיני, פחות פלסטיני. מה זה משנה?

מחרתיים ייגזר דינו של בן דרי, שהורשע בגרימת מותו ברשלנות של נדים נווארה. לא נעסוק בניחושים על קולת העונש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד מחמוד סלאמה (אבו דאהר), בן 16, מוטל על הקרקע לאחר שנורה מירי חי

האלוף יואב מרדכי לא שמע על פרשת המג''בניק בן דרי. לו היה שומע עליה ועל גיבורה — שהורשע בגרימת מוות ברשלנות — מתאם הפעולות בשטחים לא היה מזדרז לקבוע, שהדיווחים הפלסטיניים, ולפיהם חייל ישראלי ירה והרג פלסטיני קטוע רגליים בעזה, הם שקריים.

ביום שלישי השבוע יקבע השופט דניאל טפרברג, מבית המשפט המחוזי בירושלים, את גזר דינו של דרי. לא נעסוק כאן בניחושים על קלות העונש של מי שגדע את חייו של נדים נווארה, בן 17.

חיילים ומפקדים בצה"ל ובמג"ב לא מוכרחים לשקר, כי המדינה מנצחת בשבילם על השקר הבסיסי — שתפקידם להגן על העם, בעוד שבפועל תפקידם הוא להגן על המפעל הקולוניאליסטי. ושנית: הזכות של חיילינו לקטול ולפצוע פלסטינים נחשבת אצלנו כה טבעית ומובנת מאליה, שהם כלל אינם נדרשים לתת דין וחשבון ציבורי, משפחתי, ערכי ואישי.

בבדיקות פנימיות הם אולי משקרים בקריצה שחשו סכנה לחייהם, שהיו בטוחים שהם יורים גומי, או שכיוונו לרגליים, ונענים בקריצה של הדרגים שמעליהם: "אנחנו יודעים את האמת. אבל אל דאגה. לא יקרה לכם כלום". כמה מהם כנראה משקרים זה לזה ולעצמם, שהכל היה לפי טוהר הנשק. ומן הסתם אחרים אומרים את האמת לעצמם: עוד פלסטיני, פחות פלסטיני. מה זה משנה.

אבל לפעמים משהו משתבש. כמו מצלמות אבטחה בלתי צפויות, מצלמות סי-אן-אן והורים עקשנים. זה מה שקרה בביתוניא ב–15 במאי 2014. מבין קולות הירי של כדורי מתכת מצופים גומי שנורו לעברם, זיהו צעירים שהפגינו באותו יום ארבע יריות באש חיה. הן הרגו את נדים נווארה ומוחמד סלאמה ופצעו עוד שניים, אחד מהם — מוחמד אל־עזה — באורח קשה.

האלוף מרדכי היה מתאפק קצת, לו היה שומע את הדוברים הנכבדים, שהתגייסו כדי להגיד אז, שהפלסטינים משקרים, באומרם שהיה ירי חי ושרק החיילים הישראלים ירו. הוא לא היה כותב: "לאחר תחקיר יסודי ומעמיק של צה"ל, אני מודיע בצורה ברורה, שלא עלה מהתחקיר מידע שמצביע על כך, שאבראהים אבו ת'וריא מת מירי חי של כוחות צה"ל. לא נמצא כל ביסוס לדיווחים השקריים על כך, שצלף ירה ופגע בו באופן ישיר ומכוון". פחות משבועיים אחרי שכתב זאת הודיעה מצ"ח שהיא תחקור את נסיבות הריגתו של אבראהים אבו ת'וריא קטוע הרגליים.

הפוסט של מרדכי מזכיר את שפתם של הדוברים והמומחים במאי 2014. פיטר לרנר, דובר צה"ל לתקשורת זרה, קבע שמחקירה מקדמית של צה"ל עלה ש"לא נורה אף כדור חי" לעבר הנערים שיידו אבנים במרחק 80 מטר מהכוח. דו"צ קבע, שסרטון שנמצא במצלמות אבטחה הוא "מגמתי וערוך ואינו משקף את התקרית האמיתית". גורם ביטחוני אמר "שקיימת סבירות גבוהה לפברוק". רמיזות ברוח דומה השמיעו שר הביטחון דאז משה יעלון, השגריר לשעבר מיכאל אורן וסגן שר החוץ לשעבר, דני אילון. בערוץ 2 רואיין יוסף יקותיאל, שהוצג כבר־סמכא בנושאי כלי נשק ומי שהקים את מערך הכליאה במשטרת ישראל, במג"ב ובימ"מ. הירי היה ירי כדור גומי, קבע נחרצות והוסיף: לא יכול להיות שהקליע החי שנמצא בתיקו של נווארה ההרוג הוא שפילח את בית החזה שלו. היה עליו להתעוות בדרך.

כולם האמינו לחיילים — וכל פסיקותיהם הפסקניות הופרכו. בהודעה על הסדר הטיעון, שנחתם עם דרי ביוני 2017 נכתב: "עובר לירי [מיד לפני הירי, ע"ה], הנאשם לא חש כל סכנה וידע כי אין כל הצדקה לירי". גם ירי בכדור גומי. סנגור הצמרת שייצג את דרי, ציון אמיר, התנגד בתחילה לסעיף זה. אחר כך ויתר. אין להקל ראש בהישג הגדול שלו: החשד לרצח גלש לגרימת מוות ברשלנות. הפרקליטות ששה להסכים לתזה — שכל חייל ילגלג עליה — שבטעות תמימה השתרבב לו קליע חי אחד לכדורי הגומי. הרי גם בכתב האישום המקורי שלה על הריגה היא התעלמה מהעובדה, שעוד נער נהרג ועוד שניים נפצעו באותו יום ומקום מירי חי, מכוון ואסור לפי הוראות הפתיחה באש.

מחרתיים ייגזר דינו של דרי, שברשלנותו החברה'מנית לא בדק אם כדור חי אחד בודד, תועה, יתום, הזדמן לו באקראי לרובהו בדיוק לפני שכיוון אותו לעבר נער שפסע במרחק 80 מטר, וידיו לצדי גופו.

הבה לא נשקר לעצמנו: האלוף מרדכי יודע על פרשת דרי. אבל הוא סומך על הציבור הישראלי, שתמיד יגיד שהפלסטינים משקרים, כאשר הם אומרים, שהרוגיהם הרוגים ושלחיילים לא נשקפה סכנה. החריג במקרה זה אינו הקטל של נווארה, אלא העמדתו לדין של בן דרי. לכן, עדיין רבים הסיכויים שחקירת קטילתו במצ"ח של המפגין קטוע הרגליים אברהים אבו ת'וריא תתמוסס מאליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ