שב"חית |

לשאול את האסיר: האם אתה מאושר?

סקר בקרב היוצאים מהרצועה לא מאפשר לנשאלים לענות שכולם, ישראל, חמאס והרשות, אחראים למצב המזופת. וגם השטן

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקה בטחונית במחסום ארז
עמירה הס
עמירה הס

הסוהר הראשי שואל את האסיר היוצא לחופשת בית ליומיים אם הוא מאושר בכלא. כפי שסיפרתי בסוף השבוע, יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים מבקשת מיחידי הסגולה שיוצאים מהרצועה להשתתף בסקר דעת קהל ולענות על שאלון ובו 17 שאלות, הראשונה בהן: האם הם מאושרים?

ביקשתי מד"ר חליל שקאקי, מהמרכז הפלסטיני למחקרי מדיניות וסקרים, שיחווה דעתו על השאלון. המרכז שבהנהלתו מקיים מ-1993 סקרי דעת קהל בקרב הציבור הפלסטיני, ואחת לשלושה חודשים מבצע ומפרסם סקר חדש בשותפות עם מכון קונרד אדנאואר ברמאללה. "לא נראה שמטרת השאלון של המתפ"ש היא לאסוף מידע מודיעיני", אמר שקאקי, "יש פה רצון לאמוד את שביעות רצונם של האנשים מהתנאים הנוכחיים ואת תחזיותיהם לעתיד".

מבחינה אתית, מסביר שקאקי, על סוקרים בכל סקר להבהיר לאנשים שיש להם זכות לסרב לענות על השאלון. מדוברות המתפ"ש ביקשו להדגיש, כי "התושבים אינם מחויבים למלא את השאלון, וניתנת בידם האפשרות לסרב למלא אותו". ואכן, בין יום שלישי לחמישי, שלושת הימים שבהם התקיים בשבוע שעבר המשאל, כפי שהמתפ"ש מגדיר זאת, 150 איש ואשה ענו על השאלונים. מכיוון שמדי יום יוצאים מהרצועה בסביבות 250 פלסטינים בעלי היתר, נראה שלא היה פה מעשה כפייה. המשאל צפוי להימשך גם היום (ראשון) ומחר, ולפי דוברות המתפ"ש הוא מנוהל מדי שנה מאז שנת 2015.

רב־הסוהרים מתכחש לסוהרותו. דוברות המתפ"ש כותבת: "כחלק מהמדיניות לקיום ופיתוח רצועת עזה, יחידת מתפ''ש, באמצעות מנהלת התיאום והקישור בעזה, מקיימת מעת לעת שאלונים במטרה לקדם צעדים אזרחיים לסיוע לאוכלוסייה ולפיתוח כלכלת הרצועה". המתפ"ש מתייחס לרצועת עזה כישות נפרדת מוכת גורל, ואילו הוא, השכן הנדיב והאצילי, מציע את עזרתו לתושביה.

מסוף ארז מלא במצלמות. פרטי היוצאים והנכנסים רשומים במחשבי המתפ"ש, לנצח נצחים. רבים מהיוצאים עברו זה עתה תשאול וחיפוש דקדקני אצל השב"כ או יעברו אותו בשובם. חלק מהשאלות בשאלון המתפ"ש הן מי אחראי למצב המזופת. כמה מהנשאלים יענו שחמאס אחראי ולא ישראל, כי זו דעתם? כמה מרגישים שעליהם לרצות את הסוהר? ואגב, לא ניתנה למשיבים האופציה לענות שכולם אחראים: ישראל, הרשות הפלסטינית/פתח וחמאס. וגם השטן מהגיהנום.

שקאקי אומר, ש"נוסח השאלון עצמו לא נראה רע מדי, אם כי תרגומן של כמה מהמלים יכול היה להיות טוב יותר וכמה מהתשובות (המוצעות) אינן הולמות מבחינה טכנית. לשאלה כמו שאלה מספר 10: 'האם אתה חושב שהפיוס יצליח' אי אפשר להציע את התשובה: מסכים, לא מסכים, מסכים חלקית וכו'. התשובה ההולמת מבחינה טכנית צריכה להיות: 'כן, לא, אולי וכו'". אותה בעיה קיימת גם בשאלות 2 ו–3 על המצב הכלכלי (האם הוא הגרוע מזה שנים) והיציבות הביטחונית (האם תימשך). או שהתרגום גרוע, אומר שקאקי, "או שמחברי השאלות והתשובות אינם מקצועיים".

שאלה 9 היא קביעה: "אחרי העברת האחריות לממשלת הפיוס, חמאס תמשיך לגבות מסים מהתושבים". אומר שקאקי: "המשיבים מתבקשים לענות אם הם מסכימים או לא עם קביעה זו. המשיב יתמה בוודאי: האם מחברי השאלון רוצים שאהמר על הסבירות של מציאות עתידית, או שאספר אם אני בעד או נגד? אם זו הכוונה, הניסוח הנכון הוא: '...על חמאס להמשיך לגבות'. נראה לי שבשאיפתם לקיצור הקריבו המנסחים את הבהירות". גם אין אחידות בהגדרות, הוא מוסיף. פעם ממשלת פיוס ופעם הממשלה המוסכמת. ההגדרה הראשונה ברורה. השנייה — לא.

את הכשל המתודולוגי העיקרי מצא שקאקי בשאלות 10 ו–8: "שאלה 10 היא: 'האם אתה מאמין בהצלחת הפיוס' בעוד שמוקדם יותר, שאלה 8 היא: 'מי אחראי לעובדה שהפיוס אינו מתקדם כצפוי? חמאס, פתח או אחר'. אינך יכול להגיד לאנשים את התשובה ב–8 (שהפיוס אינו מתקדם, ע"ה), ואז, בשאלה 10, לשאול אותם לדעתם. זה נקרא 'למסגר את התשובה'. לא סביר שאנשים שזקוקים להיתר שלך, כדי לחצות את המחסום, יערערו על קביעתך.

"ויותר מכך. נראה שהכוונה ב'לא מתקדם כצפוי' היא שהתהליך כושל, אבל זה לא נאמר במישרין. ואתה תמה: האם אנשים הבינו את הרמז? מבחינה טכנית, מה שהיה 'צפוי' יכול להיות הצלחה, כישלון או משהו באמצע".

לדעת שקאקי, המאמץ מבוזבז מראש. המדגם אינו מייצג, ויש להניח שהתשובות יושפעו גם מרצונם של אנשים להבטיח את היתר היציאה שלהם להבא. "בהתחשב באילוצים אלו, סביר שחמאס ייצא גרוע מאוד ומעט מאוד מהעונים צפויים להאשים את ישראל כאחראית לסבל שלהם. אני הייתי מייעץ ליחידת המתפ"ש לחסוך את כספה. ייתכן, כמובן, שאין לה המשאבים לנהל סקר כהלכה עם מדגם מייצג, או אולי אין לה אמון בעורכי סקרים פלסטינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ