שב"חית |

מה חילק סא"ל מוריס הירש בדיון על מעצר תמימי?

מי שהיה עד לא מזמן ראש התביעה הצבאית באיו"ש והכין את כתבי האישום נגד אלפי פלסטינים, מצא לנכון לחלק עלונים המגבים את ההחלטה להשאיר את תמימי במעצר

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עהד תמימי בבית הדין הצבאי במחנה עופר בשבוע שעבר
עמירה הס
עמירה הס

אירוע יוצא דופן התרחש ביום רביעי שעבר בקרוואן בית המשפט הצבאי במחנה עופר. מיד לאחר שהשופט הצבאי רס"ן חיים בלילטי קרא את החלטתו, שלפיה תישאר הנערה עהד תמימי במעצר עד תום ההליכים — החל מישהו לחלק כְּרוז באנגלית, המגבה את ההחלטה. אותו מישהו היה לא פחות ולא יותר סא"ל במיל' מוריס הירש, שעד נובמבר 2016 היה ראש התביעה הצבאית באיו"ש והכין את כתבי האישום שלה נגד אלפי פלסטינים. הכרוז שחילק מכיל בעיקר הצהרה של הירש עצמו לגבי תמימי. ההצהרה נכתבה בתוקף תפקידו כיועץ לארגון הימין NGO MONITOR. משפטה של תמימי הצעירה מושך תשומת לב רבה של דיפלומטים וארגוני זכויות אדם בינלאומיים, ואליהם כוון הכתוב.

וכך כותב הירש: "ההתקפות החוזרות ונשנות של תמימי נגד כוחות הביטחון, פשעים אלימים אחרים והסתה לטרור היו מחייבים את השארתה במעצר ברוב, אם לא בכל, מערכות המשפט המערביות. עמותות לא ממשלתיות אינן יכולות לאחוז במקל משני צדדיו: לטעון שהיחס כלפיה, כבת 16, מחמיר מדי, אך גם לשבח אותה על שהיא עושה פרובוקציה מכוונת נגד חיילים".

בשיחת טלפון אמר הירש ל"הארץ": "זה לא כָרוז. כָרוז זה משהו שמחלקים ארגוני טרור. אני חילקתי הודעה לעיתונות".

איך ידעת שההחלטה תהיה להשאירה במעצר?

"נערכתי מראש לשתי האפשרויות. הגעתי עם שתי הודעות שונות. יש לי ניסיון של יום או יומיים באכיפת החוק ביהודה ושומרון. בהתאם להתקדמות בקריאת ההחלטה הבנתי שברגע שהשופט אמר שהחיילים נהגו באיפוק והנאשמת נהגה באלימות והסיתה לביצוע פיגועי התאבדות, היה ברור שההחלטה הולכת לקראת מעצר. עם זאת, חיכיתי עד שיגיד את ההחלטה הסופית".

(הסנגורית גבי לסקי דוחה את הטענה שתמימי תומכת בפיגועי התאבדות ואומרת: "התרגום בכתב האישום מניפולטיבי ומסתיר את העובדה שעהד מתייחסת לפיגועי התאבדות ודקירה כתוצאות שליליות של החלטת טראמפ להעביר את השגרירות לירושלים, תוצאות אשר יפגעו בפלסטינים").

ובחזרה להירש: "בהודעה השנייה, שלא נדרשנו להציג, כתוב שבית המשפט פועל באופן עצמאי ומקבל החלטות נכונות בהתאם לדין ולפסיקה ושיש לכבד את החלטותיו, ולא ניתן לטעון שבית המשפט נגוע באפליה. אם היה משחרר את תמימי, האם האב באסם תמימי היה יכול להגיד שאין לו אמון בבית המשפט?"

האם זה מקובל להיכנס ולחלק כרוזים בתוך אולם בית משפט?

"כפי שאמרתי, חיכיתי עד לסוף הדיון. חילקתי את ההודעה, כמו שעורכת הדין גבי לסקי התראיינה באולם" (על כך הגיבה לסקי באומרה שהיא הרי הסנגורית של הנאשמת, והתראיינה בתוקף תפקידה זה).

האם קיבלת לכך אישור מהצבא?

"לא בטוח שצריך לקבל אישור לזה. אזרח שנכנס לדיון בבית המשפט, ושרוצה להביע עמדה על הנושא. איפה החובה לקבל אישור, ממי לקבל אישור? למרות שאני המפקד האחרון של התביעה הצבאית, לא ניצלתי את קשרי לתביעה. לא נכנסתי לבסיס. נכנסתי לאולם בית המשפט כאזרח מהשורה, במידה שווה כמו כולם. לא באתי מטעם גורם רשמי. באתי בתור אדם שיש לו הרבה ניסיון בתחום זה וסברתי שהעמדה שלי יכולה להיות מעניינת. באתי במסגרת תפקידי כיועץ לעניינים צבאיים ב־NGO MONITOR".

"הארץ" שאל את דובר צה"ל ממתי מתיר בית המשפט הצבאי חלוקת כרוזים וחומר תעמולה, אם הדבר מותר לכל הארגונים הפוליטיים או רק לארגוני ימין או לחלופין — אם בית המשפט הצבאי מתיר רק לראש התביעה הצבאית לשעבר לעשות זאת.

דו"צ ענה: "מבירור שנערך בצה״ל עולה, כי בשלב מסוים בין הדיונים בעניינן של עהד ונרימאן תמימי, או לאחריהם, חילק אחד מבאי הקהל מספר דפים, שתוכנם אינם ידוע לבית המשפט. הדבר נעשה ללא ידיעה של גורם כלשהו בבית המשפט הצבאי, ובניגוד לכללים המקובלים. בית המשפט אינו מתיר חלוקת חומר כלשהו באולמות המשפט על ידי הקהל או כל גורם אחר, במהלך הדיונים או אחריהם. על רקע אירוע חריג זה, שכאמור לא נעשה על דעת בית המשפט, חודדו הנהלים למניעת הישנות מקרה דומה".

דברי הירש, שהתפנה מקניות יום שישי בסופרמרקט כדי לענות ל"הארץ", התרחבו הרבה מעבר לתמימי, וטור אחד אינו יכול להכילם. הצעתי שניפגש לראיון מסודר, והוא הסכים. והנה ספוילר: הירש למד משפטים באנגליה, שאליה, כך סיפר, "ברחה המשפחה ב-1981 מדרום אפריקה, כשהייתי בן שמונה, לאחר שההורים שלי נעצרו על קשרים לא חוקיים עם אנשים שחומי עור. אמא שלי עבדה אצל נלסון מנדלה".

הוריך תמכו במאבק השחורים?

הירש: "ברור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ