שב"חית |

פלסטיני ויהודי מבקשים להטיס רחפן - מה יקרה?

האם צבאנו משתכלל באמצעות גיוס אזרחים לבילוש פולשני, שגם מסכן את חיי המפגינים בכפר קדום? מדו"צ מסרו: "הטסת רחפנים באזור יו"ש מצריכה תיאום עם צה"ל"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחפן של החברה הקנדית Aeryon Labs Inc. מחוץ למטה החברה
עמירה הס
עמירה הס

"יש לנו דייט היום", נכתב בפוסט של נפתולי ארנפלד מתאריך 29 ביוני 2016. בתמונה מתחת למשפט הקלאסי נראה אדם מזוקן, כיפה לבנה גדולה לראשו. הוא יושב במכונית מאחורי ההגה, עיניו עצומות, חיוך קל של ציפייה מתענגת על פניו והוא מחבק חבילת דואר סגורה, עטופה עדיין בנייר אריזה צהבהב. לפי האכסנייה — דף הפייסבוק של ליגת מרוצי הרחפנים הישראלית, FRIL — אין מקום לניחושים רבים: ארנפלד הזמין בחו"ל וקיבל רחפן להרכבה עצמית.

למטיסי רחפנים יצא שם של חנונים. כשמתבוננים בסרטונים שמפיק ספורט אקסטרים זה, או כשנכנסים לעמוד של FRIL, ההגדרה של חנון מקבלת גוני־קונוטציות. "התחושה היא כאילו שאתה יושב בקוקפיט של טייס קרב. אפשר להגיע ל–150 קילומטר לפחות", סיפר לי אורי ב"ש מתל אביב, מסגר במקצועו, שבאחרונה נשאב יותר ויותר לתחביב החדש של רחפני מרוץ. "יש שקונים רחפנים, אבל הפריקים האמיתיים בונים אותם", אמר.

בתחרויות יש מסלולים הכוללים שערים, דגלים ומכשולים. מי שהקטע שלו פחות תחרותי, או שמתאמן, יוצא לשטחים פתוחים, חורשות ובניינים נטושים, מצויד ברחפן מרוץ שלראשו מורכבת מצלמה, סוללה שמספיקה לשלוש-ארבע דקות, שלט רחוק בידיו ומשקף לעיניו, שמעניק חוויה של הטסה מנקודת המבט של כלי הטיס.

הבטיחות מעל הכל — מטיפים האתרים למכורים ולמתלמדים. אחרת המפעיל והסובבים אותו עלולים להיפגע. אפילו להיהרג. רשות התעופה האזרחית פירסמה כללים להטסת רחפנים: "אל תטיס בתוך שכונת מגורים, ליד מבני ציבור או התקהלות בני אדם, התרחק לפחות 250 מטר. אל תטיס מעל או בקרבת אנשים".

בדיוק משום כך נדהם ב"ש שלפני שלושה שבועות, כשגילה ב־FRIL סרטון שצולם תוך הפרת כללי הבטיחות. בחצי השנה האחרונה, סיפר "ראיתי מאות אם לא אלפי סרטונים. מעולם לא ראיתי סרטון כזה, שרחפן טס ממש מעל ראשים של בני אדם". את הסרטון צילם והעלה נפתולי ארנפלד, ובהקדמה לו כתב: "יש אישור וביקוש מהצבא והביטחון עם הדגש לזיהויי פנים — רחפן מיקרו". כלומר: הרחפן של ארנפלד בשירות הצבא ולבקשתו.

כמו רוב הסרטונים ב־FRIL, גם זה מתחיל בצילומי טבע מרהיבים. מטעי זיתים, פסגות הרים מתונות. כביש צר ומסעפיו מתפתלים בין המטעים. הרחפן טס לאורכו ומתקרב לאנשים. המצלמה קולטת את תדהמתם כשהוא מתקרב במהירות לפניהם. האתר "רוטר.נט" הזדרז להעלות את הסרטון ולהוסיף כיתוב משלו: "צפו בתיעוד: מיקרו רחפן של אזרח סייע ללוחמי צה"ל לזהות פורעים ערבים ביום שישי האחרון".

מאז יולי 2011 תושבי כפר קדום מפגינים מדי שבוע בדרישה שהדרך הישירה המובילה מכפרם לשכם תחזור ותיפתח. לא מספיק שנגנבו אדמותיהם (אדמות ציבור או אדמות פרטיות) לטובת התנחלויות האזור, אלא שב–2003 הצבא חסם את הדרך הקדומה בפניהם. היא "במקרה" עוברת בין התנחלות קדומים לבין שכונה חדשה שלה. צה"ל מדכא את ההפגנות בכל האמצעים: משיסוי כלבים, דרך ריסוס מֵי בואש וכלה בירי במפגינים ובעיתונאים. המפגינים מגיבים בהבערת צמיגים וביידוי אבנים.

האם צבאנו משתכלל באמצעות גיוס אזרחים לבילוש פולשני, שגם מסכן את חיי המפגינים בכפר קדום? מדו"צ מסרו ל"הארץ" ש"הטסת רחפנים באזור יו"ש מצריכה תיאום עם צה"ל". הבה ננחש: פלסטיני מכפר קדום לא יקבל היתר להטיס רחפן בין גינות קדומים. אבל, נכתב עוד בתגובת דו"צ: "בניגוד לנטען, הטסת הרחפן (בידי ארנפלד, ב–2.2, ע"ה) לא תואמה עם כוחות צה"ל באזור והכוחות לא פנו לבעל הרחפן לקבלת הצילומים". עם זאת, "לידי הכוחות הועבר סרטון שפורסם ברשת, הכולל צילומים מהפרת הסדר".

הגולשים באתר הרחפנים הישראלי לא מחו על החריגה מכללי הבטיחות בהטסה. המתרעמים היו גולשים באתר האמריקאי Rotor Riot, שכהגדרת ב"ש, הוא חלוץ בתחום מטיסי הרחפנים והעלאת סרטוניהם. יום לאחר שהעלה את הסרטון שלו, כתב ארנפלד לקהילת FRIL: "חברים. יש ב־Rotor Riot דיון סוער על הווידיאו שלי ויש כאלה שחושבים שהפלסטינים מסכנים... כנסו ותחזקו את המדינה שלנו (בתגובות, ע"ה). ואני שוקל למחוק את הפוסט והווידיאו. לא יודע אם הוא מועיל או מזיק. מה דעתכם". הסרטון הוסר.

ב"ש מנחש ש"אם מישהו היה מטיס רחפן מעל ראשי אנשים בתוך ישראל, כולם היו מזדעקים. לפחות בפייסבוק. אבל מכיוון שאלו פלסטינים, לא בני אדם, אף אחד לא קם ולא הזדעזע".

נ.ב. כמו בכל סרטוני הרחפנים, גם פה משולבת מוזיקה כתמריץ לחוויה. לפני שידע את הרקע לסרטון, אישר נועם בן זאב שאינני מדמיינת: הקטע המוזיקלי שנשמע בסרטון נכתב בהשפעת כרמינה בוראנה "המחריד והמתועב", כהגדרתו, של המלחין קרל אורף, שמעטים זוכרים שהיה יקיר המשטר הנאצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ